Moratorij na pristojbu za putnike u odlasku, očekuje se značajno povećanje letova u BiH
Piše: Dragan Bradvica
Vijeće ministara Bosne i Hercegovine, na prijedlog ministra prometa i veza Edina Forte, usvojilo je jednogodišnji moratorij na pristojbu za putnike u odlasku koji stupa na snagu početkom naredne godine. Forto je nakon sjednice izjavio kako je ovo prvi put da državna razina radi poticaj za zračne luke.
- Iako je taksa nešto što se obračunava zrakoplovnim kompanijama za odlazeće putnike, to se zove pristojba za odlazećeg putnika, i to je višemilijunski poticaj. U 2024. ukidamo ovu pristojbu na prijedlog i uz suglasnost Direkcije za civilno zrakoplovstvo BHDCA i ravnatelja Čedomira Šušnjara, naveo je Forto. Precizira kako je to rezultat sastanaka koje su imali sa upravama sva četiri bh. zračne luke, gdje su tražili pomoć i 'mi smo im prvi put sa državne razine dali pomoć'.
- Iako je to tri marke po odlazećem putniku, ako kompanija prevozi 300 tisuća putnika godišnje, to je skoro milijun maraka poticaja i to može biti jedan od mnogih faktora koji će pomoći da neke od zrakoplovne kompanija dođu i da voze sa naših zračnih luka, a cilj je imati što veći broj prevezenih putnika i što veći broj destinacija sa naših zračnih luka, istaknuo je Forto.
O Izbornom zakonu BiH
Kazao je da će pratiti situaciju, te napomenuo da postoji jedan uvjet za zračne luke pod kojim su ovo uradili - moraju svi ispuniti europsku regulativu u smislu usklađivanja svojih akata sa onim što zahtijeva Europska unija. Navodi kako trenutno to ima samo Sarajevo ima, a potrebno je da i ostale zračne luke ispune uvjete.
- Jako je važno vidjeti rezultate ovog poticaja, jer je ovo izravan transfer iz proračuna BiH ka našim zračnim lukama, zaključio je Forto.
Uz ovo, naglašava kako stranka na čijem je čelu (Naša stranka) podržava izmjene Izbornog zakona BiH u dijelu očuvanja ili popravka integriteta izbora. Kazao je da je integritet izbora, posebno u nekim manjim sredinama, upitan i da postoji uvijek veći broj neregularnosti.
- Godinama govorimo o tome. Uime Naše stranke i 'trojke' mogu reći da podržavamo izmjene Izbornog zakona u dijelu očuvanja ili popravka integriteta izbora, kako bi znali da ono što su građani htjeli i birali, da se ti rezultati i pročitaju, naveo je Forto. On podržavaju pritisak iz Ureda visokog predstavnika, te pozivaju partnere da što prije dogovore sami ove izmjene.
- Ukoliko ne bude dogovora, u redu je da visoki predstavnik nametne nešto što suštinski nije politička stvar i ne može biti politička stvar, identifikacija birača i neko modernije brojanje glasova u smislu skenera. Ako uvedemo neke nove tehnologije, nisu to neke visoke tehnologije, to se 20-30 godina radi u drugim državama. Svakako, tehničke izmjene zakona u smislu jačanja integriteta na bilo koji način, kazao je Forto.
O ovoj temi govorio je i ministar vanjskih poslova BiH i čelnik Naroda i pravde Elmedin Konaković, koji je izjavio kako se boji da nekog velikog raspoloženja, neke kvalificirane većine baš i nema, jer obično svi te izmjene dijela zakona koje se tiču izbornog integriteta vežu za ono što su njihovi primarni ciljevi u Izbornom zakonu, pa se zbog toga do sada te izmjene nikada nisu ni usvajale.
- Mi spadamo u one koji bi bili presretni, spremni smo raditi 24 sata samo na tom dijelu, spremni smo glasati samo za taj dio. Raduje me najava visokog predstavnika da će, ukoliko se ne riješi ovaj dio Izbornog zakona BiH među nama političkim akterima, on nametnuti te izmjene. To pozdravljamo, pozivamo ga da istraje i da to do kraja realizira, ustvrdio je Konaković.
Nepopunjeno 601 mjesto u GP BiH i 225 u SIPA-i
Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju o kadrovskom popunjavanju i osiguranju materijalno-tehničkih sredstava u sektorima i upravnim organizacijama Ministarstva sigurnosti nadležnim za oblast migracija, koja će biti dostavljena Predsjedništvu, koje je i zatražilo njezinu pripremu. U Informaciji se naglašava važnost sustavnog jačanja materijalnih i ljudskih kapaciteta u tijelima za upravljanje migracijama i azilom u BiH uz potrebu intenziviranja aktivnosti za potpuno preuzimanje upravljanja migracijama sukladno usvojenim strateškim ciljevima u području migracija i azila i dokumentima Europske komisije.
Pravodobno planiranje adekvatnih proračunskih sredstava, brže zapošljavanje i popunjavanje nedostajućih sistematiziranih radnih mjesta, kao i usvajanje izmjena postojećih pravilnika o unutarnjem ustrojstvu radi osiguranja dodatnih kadrovskih kapaciteta neke su od mjera koje je potrebno realizirati u narednom razdoblju. Prema Informaciji, institucije i agencije u ovoj oblasti godinama rade u uvjetima nedovoljne kadrovske popunjenosti, nedostatka materijalno-tehničkih sredstava, sporog priljeva novog kadra i ograničenih proračunskih sredstava. U Ministarstvu sigurnosti - sektorima za imigraciju i azil, Graničnoj policiji BiH, Službi za poslove sa strancima i Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) sistematizirano je ukupno 3.949 radnih mjesta, a do 30. lipnja 2023. je bilo popunjeno njih 3020. U ovom razdoblju ukupno 929 radnih mjesta je bilo nepopunjeno, najviše u Graničnoj policiji BiH njih 601 i SIPA-i 225 radnih mjesta.
Uz ovo, Vijeće ministara, na prijedlog Ministarstva sigurnosti, donijelo je Odluku o odobravanju višegodišnjeg projekta 'Financiranje usluga proširivanja i održavanja Integriranog sustava videonadzora Granične policije BiH i Sustava automatskog prepoznavanja registracijskih tablica na graničnim prijelazima BiH', ukupno vrijednog 3,3 milijuna maraka. Sredstva će biti osigurana sukcesivno iz proračuna institucija BiH i međunarodnih obveza za razdoblje 2024. – 2026.