MOSTAR: Oboljeli od epilepsije više ne moraju u Hrvatsku I Tursku
Sveučilišna klinička bolnica Mostar jedina je zdravstvena ustanova u Bosni i Hercegovini koja obavlja zahvate ugrađivanja vagus stimulatora, poznatijeg kao “pacemaker za epilepsije”.
Ovi zahvati namijenjeni su pacijentima s teškom, farmakorezistentnom epilepsijom, koji su ranije morali putovati u Hrvatsku ili Tursku za ovakve operacije.
Svi stručnjaci iz SKB-a
Prošle godine mostarski liječnici su uspješno obavili nekoliko zahvata kod odraslih pacijenata, a prošlog tjedna ugradili su vagus stimulator 17-godišnjoj djevojci iz Mostara.
Indikacija za ugradnju VNS-a su pacijenti s teškom, farmakorezistentnom epilepsijom, što čini trećinu pacijenata s epilepsijom.
- Uređaj se implantira potkožno u gornjem lijevom dijelu prsišta i povezuje se tankom žicom s vagusom. Vagus je jedan od dvanaest kranijalnih živaca. Stimulirajući vagus može djelovati na epileptogena područja u mozgu. Dva tjedna po ugradnji započinje se kompjutersko programiranje koje je bezbolno i sada će se provoditi u našoj Klinici, bez potrebe za odlaskom u inozemstvo, kaže neuropedijatrica Ana Boban - Raguž.
Kompjutersko programiranje je potpuno bezbolno i provodit će se jednom mjesečno u Klinici za dječje bolesti SKB-a. Djevojka kojoj je ugrađen stimulator je neuropedijatrijska pacijentica od svoje treće godine, dok su joj epileptički napadi počeli u sedmoj godini te su tretirani raznim antiepileptičnim lijekovima.
15 posto šansi za izlječenje
Unatoč ugrađenom vagus stimulatoru, pacijenti i dalje nastavljaju koristiti antikonvulzivnu terapiju, no mostarski liječnici ističu kako ova opcija značajno smanjuje broj napada. Epilepsije otporne na lijekove čine trećinu svih epilepsija, što dodatno naglašava važnost zahvata.
- Presretna sam što smo počeli s ugradnjom i programiranjem VNS-a u našoj Klinici. U cijelom procesu, od pripreme do samog zahvata, uključeni su isključivo liječnici iz naše bolnice što nas istinski čini ponosnima, istaknula je doktorica Boban Raguž, koja se na poseban način zahvalila neurologu Nataši Pejanović-Škobić, neurokirurzima Marku Bošnjak i Stanku Zovki, kao i cijelom pedijatrijskom timu na kontinuiranoj podršci.
Statistički pokazatelji govore da se ugradnjom VNS-a u većine pacijenata reducira broj napadaja za 50 procenata, dok u 15 procenata pacijenata napadaji mogu u potpunosti prestati.
Podsjećamo, epilepsija je jedna od najčešćih kroničnih neuroloških bolesti koja uključuje ponavljane epileptičke napadaje. Kod jednog broja tih pacijenata napadaji se ne mogu kontrolirati antiepileptičkim lijekovima te, unatoč primjeni lijekova, imaju stalne napadaje. Uvođenjem VNS metode, djelatnici Odsjeka za neuropedijatriju napravili su veliki iskorak te odsad djeci s farmakorezistentnom epilepsijom mogu pružiti novi i bolji način liječenja.
S. Ž.