Mostarci žele aqua park, sportsku dovoranu, čistiji Mostar
Po prvi put u BiH - Skupština građana Mostara vlastima uputila 32 preporuke
Krajem srpnja službeno je zatvorena prva Skupština građana Mostara, novi oblik organiziranja i sudjelovanja u vlasti građana u lokalnim sredinama po pitanju rješavanja lokalnih problema, prvi takav u BiH, a potpomognut Vijećem Europe.
Zbog političkih blokada, Mostarci su tek nakon više od deset godina izašli na izbore kako bi izabrali novu lokalnu vlast. No, da je proces deliberacije, odnosno, praktično razmišljanje i zaključivanje čiji je cilj djelovanje, a ne samo teorijskog rasuđivanja, itekako bio potreban Mostaru pokazuju njihove čak 32 preporuke i smjernice nadležnim gradskim vlastima 'Kako grad Mostar može poboljšati čistoću javnog prostora i učiniti ga ugodnijim za življenje?'.
Preporuke - Što građani traže od vlasti
Brojni članovi nevladinih udruga, volontera, aktivista, stručnjaka iz Mostara, ali i zemalja regije, sudjelovali su u radu skupštine građana Mostara, podijelili iskustva iz svojih sredina, ukazala na probleme i predlagali rješenja, da bi Skupština građana Mostara, za sada s njih 47 reprezentatitvnih i nasumično odabranih članova, sumirala preporuke.
Ove preporuke sažete su u pet tematskih cjelina: 'Uređenje zelenih površina i upotreba javnih prostora i stvaranje novih', 'Postizanje svijesti i edukacija građana i građani', 'Reorganiziranje javnih komunalnih poduzeća', 'Upravljanje otpadom' i 'Institucionalizacija Skupštine građana kao pravni okvir za daljnje djelovanje'.
Preporuke pokazuju da Mostarci u Skupštini građana zaista prepoznaju probleme koji se moraju riješiti. Naime, preporuke se kreću od toga da bi kante za smeđe u gradu trebalo prazniti najmanje dva puta dnevno, a tijekom turističkih sezona i češće, ili češće prati ulice i kontejnere, podizanja svijest građana o čistoći, do preporuke za dovršenjem Aguaparka u cjevernom dijelu Mostara, u Vrapčićima ili što hitnije završiti izgradnju sportske dvorane.
Formiranje jednog komunalnog poduzeća s tri osnovna sektora, odvoz otpada, njegovo skladištenje i briga o javnim zelenim površinama; Uspostava sustava objedinjene naplate svih komunalnih usluga putem obveznog potpisivanja ugovora između građana s jedne i Grada Msotara s druge strane kojim bi se odredila i visina naknade, nadležnosti javnih poduzeža, prava i obveze građana itd., Napraviti novu sistematizaciju radnih mjesta kojom će se smanjiti administracija, a povećati broj izravnih izvršitelja, lokalizacija, evidentiranje i sanacija divljih deponija, sustavna kontrola tla u bllizini deponije i istraživanje utjecanja na okoliš, vodotokove, zemlju i zrak, više su nego ozbiljne poruke iz Skupštine građana Mostara upuće je Gradskom vijeću Mostara.
Građani žele suvremeni, europski Mostar
Zbrinjavanje, otkup i reciklaža PVC i PET ambalaže još jedna je od preporuka Gradskom vijeću da ovu inicijativu podrži te bi Mostarci uskoro, umjesto da bacaju, plastične boce nosili na otkup. Upravo mogućnost reciklaže otpada, a po praksi u razvijenim zemljama, jedna je od vrlo važnih tema kojoj je pridana velika pozornost.
Sudeći po preporukama, građani u Skupštini žele suvremeni, europski izgled Mostara, s odlikama visokoosviještene urbane sredine - jedna od preporuka je, naime i izrada Pravilnika o uređenju kontejnera prema kojem bi bila propisana jednoobraznost izgleda podloge i ograde, broj korisnika po kontejneru, mogućnost razdvajanja otpada, video nadzor...
Međutim, da Skupština građana Mostara neće biti samo 'pilot projekt' pokazuje i preporuka prema gradonačelniku Mostara Mariju Kordiću da, u suradnji s Projektnim timom Vijeća Europe, kreira rješenje za institucionalni format Skupštine građana kao savjetodavnog tijela Grada Mostara, a predloženo rješenje da usvoji Fradsko vijeće Mostara. Već je jasno da građani Mostara neće dopustiti "spavanje" i beskonačno političko prepucavanje mostarskim vijećnicima, već od njih traže konkretan i stalan angažma što, na koncu, vraća i povjernje u njihov rad.
Da. L/V.H.S.