Mostarka kreirala aplikaciju za pomoć nakon moždanog udara
Studentica Fakulteta informacijskih tehnologija u Mostaru Emina Kapetanović, nakon što je njezin otac doživio moždani udar, osmislila je aplikaciju NextStep koja osobama koje su doživjele iste problem pomaže pri rehabilitaciji i socijalizaciji.
Njezin otac prije nekoliko mjeseci doživio je moždani udar pa se Emina nakon toga dala u istraživanje. Neke stvari, kako kaže, nisu nam na prvu dostupne, posebno kad je riječ o medicinskoj pomoći, ali je uspjela i dokazala kako teška životna iskustva mogu rezultirati pozitivnim promjenama.
Lakši život
Aplikacija je zamišljena da pomaže bolesnicima, ali i njihovim obiteljima i uglavnom je to mogućnost vježbi i neophodne komponente potrebne za oporavak.
- Tijekom kreiranja prototipa razmišljali smo o tome što je najlakše, kao i da bude što jednostavnija. Osim stručne pomoći tražili smo načine na koje bismo pomogli ocu, međutim resursi na internetu bili su ograničeni, posebno za balkansko tržište. Na sve je, naravno, utjecala i pandemija koronavirusa i financijski kolaps, obzirom da je medicinska pomoć automatski postajala nedostupna, te da su mnoge osobe pretrpjele financijske gubitke, a troškovi potrebni za njegu bolesnika u kontinuitetu rasli, kaže Kapetanović.
Aplikaciju će činiti komponente neophodne za rehabilitaciju, socijalizaciju i lakšu komunikaciju između osobe koje je doživjela moždani udar i onih koji o njoj skrbe. Pored komponenti koje pomažu bolesniku, važno je spomenuti i praćenje napretka, podsjetnik za termine i terapije koje bolesnik uzima, te FAQ (Frequently Asked Questions) na koje su odgovore dali medicinski stručnjaci.
Ona funkcionira tako što korisnik radi dvominutni test trenutačnih sposobnosti na osnovu kojeg se određuje razina preporučenih fizikalnih, jezičkih i memorijski vježbi. Svakom bolesniku osiguran je personalizirani program treninga koji se vremenom prilagođava za postizanje boljih rezultata. Uz jednostavan dizajn i korištenje aplikacije, korisnici različite dobi imat će mogućnost na uređajima svladati vještine u kraćem vremenu i moći će češće prakticirati terapije.
Uskoro dostupna svima
Zajedno s Eminom tijekom kompletnog procesa bio je i njezin kolega Kenan Nazdrajić. Aplikacija će uskoro biti svima dostupna, a ovi mladi ljudi dobili su već ponude brojnih zainteresiranih kompanija.
Za dostupnost je potrebna prije svega stručna osoba koja će uraditi pripremnu fazu, a istovremeno ima i iskustva u izradi aplikacija. Ona će najbolje objasniti složenost izrade i sve ono što je sve za nju potrebno.
Uz dizajn, kao bitan aspekt, kreira se i krajnja verzija. Najbitniji dio razvoja je programerski u kojemu se ideja pretvara u realnost. Nakon toga slijedi testiranje, te se nakon analize ona šalje na odobrenje za Google Play Store ili Apple Store gdje se nakon toga postavlja online.
D. A.