Mostarski muftija apelirao na vlasti da rade na prevenciji nasilničkih incidenata

MOSTAR, 30. ožujka (FENA) - Bajram namaz na području Mostarskog muftijstva, u svih 14 medžlisa, jutros je klanjan u 161 džamiji i mesdžidu.
Središnja bajramska svečanost je držana u najstarijoj mostarskoj džamiji – Sinan-pašinoj (Atik) džamiji na Mejdanu, a bajram-namaz je predvodio i bajramsku hutbu kazivao muftija mostarski dr. Salem - ef. Dedović.
Muftija je na početku hutbe tumačio propise posta kao idealne modele izgradnje zdravih stilova života.
- Najvažnije da smo upotpunili ono što se od nas tražilo. U mubarek mjesecu Ramazanu da smo obavili post, treću temeljnu dužnost u našoj vjeri, da smo činili brojna dobročinstva, te da je mjesec Ramazan prošao u miru i zadovoljstvu i da dočekujemo Bajram - taj veliki dan - poručio je mostarski muftija. Ramazan nas je, kazao je, poučio da se izdignemo iznad individualizma i egoizma, sveprisutnih pojava u današnjem svijetu, a da zaimamo empatiju i solidarnost kao vrline i blagodati. Muftija je upozorio da to istodobno podrazumijeva racionalno korištenje vremena, izbjegavanje populističkih vijesti i slika bez suštinskih značenja, budući da islam čovjeka poziva da bude posvećen procesima na koje stvarno može utjecati.
Takav odnos prema životu, primijetio je, imale su ranije generacije muslimana u Mostaru, koje su masovno kroz instituciju vakufa, neprikosnovenu primjenu moralnih načela gradili i uzdizali Mostar u centar učenosti, kulturnu metropolu, otvoren grad za pripadnike različitih konfesija i različitih svjetonazora.
- Dosta toga su politički sistemi devastirali, a i pojedinci uzurpirali, ali je ostala njegova srčika da svjedoči o neuništivosti vakufa, koji je sav sazdan na iskrenoj vjeri, dobroti i patriotizmu onih koji su imali viziju i ostavljali iza sebe za opće dobro, više već što su za sebe zadržavali - rekao je muftija. Komentirajući sve češće nasilničke incidente u gradu koji ugrožavaju mir i sigurnost, posebno mladih, jer oni i jesu, nažalost, akteri u tim događajima ocijenio je kako su oni najčešće motivisani mržnjom prema dugom i drugačijem.
- Mladi ljudi kao glineni golubovi u rukama interesnih grupacija, nesvjesni opasnosti kojoj se izlažu, služe samo kao alat u ostvarenju nečijih bolesnih težnji da se ugrozi mir i da ova, i povijesno i kulturno i turistički, svjetski važna destinacija, osvane kao nesigurno mjesto. S ovoga časnoga mjesta apelirao na vlasti ovoga Grada, njegove kulturne, obrazovne i dakako vjerske adrese da se ovom pitanju ne prilazi tako olako i površinski, ne ulazeći u dublje razloga takvih sve češćih devijacija - kazao je mostarski muftija Salem-ef. Dedović.
Pozvao je nadležne adrese da rade na prevenciji, izradom kvalitetnih i konkretnih programa za mlade ljude koji će doprinijeti stvarnoj integraciji grada Mostara.
- Takvih programa nema, jer da ima ne bismo danas svjedočili ovakvom stanju - upozorio je muftija. U osvrtima na Interkulturni centar Mevlana muftija je naveo da je taj projekat i idejno i sadržajno u funkciji povezivanja, zbližavanja i integracije, i kao takav je potreban gradu Mostaru.
- To je plemenita zamisao, i to nije nikakav inat projekat! Kao muslimani, a i kao Islamska zajednica koja predstavlja institucionalni okvir muslimanskog naroda na našim prostorima, čija jeste briga i obaveza da vodi brigu o vakufima, štiteći ih od svakog pokušaja otimanja i zloupotrebe, ne smijemo i nećemo odustati u plemenitoj i čvrstoj namjeri da se sačuva supstanca Lakišića harema, ali ćemo i istrajno raditi da se za preostali ogromni uzurpirani dio na kome se uzdiže nelegalna građevina ostvari pravedno obeštećenje - rekao je muftija Salem-ef. Dedović.
Muftijstvo mostarsko je svim muslimanima i muslimankama čestitao nastupajuće bajramske dane, sa željom da budu ispunjeni mirom, toplinom, radošću i zadovoljstvom.