Može li aplikacija 'Sky' razotkriti vezu kriminala i politike u BiH?
Gotovo dvije tisuće osoba iz BiH koristilo je mrežnu aplikaciju Sky i kriptirane telefone za dogovore o počinjenju kaznenih djela, no svi oni sada će biti identificirani nakon probijanja njene zaštite i već su uslijedila uhićenja, otkrio je i uhićenja komentirao prije desetak dana ministar unutarnjih poslova Republike Srpske Dragan Lukač.
Priča o aplikaciji Sky jučer se ponovo otvorila prilikom zasjedanja Narodne skupštine Republike Srpske jer su određeni zastupnici postavljali pitanja Lukaču implicirajući čak da bi zbog određenih razloga on mogao biti smijenjen s pozicije ministra MUP-a RS-a , a vlada RS doživjeti određene rekonstrukcije.
Politika upletena u kriminal
Začetak cijele priče se nalazi u ranijim Lukačevim navodima da su mnogi policajci koristili tu aplikaciju, odnosno putem nje sudjelovali u kriminalnim radnjama. Jedan od zastupnika jučer je naveo da bi sam ministar Dragan Lukač mogao biti isključen iz Vlade RS-a i to zbog istraga koje se vode u vezi korištenja Sky aplikacije i kriptiranih telefona.
Imajući u vidu da je Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine službeno potvrdilo da je formiralo predmet koji se odnosi na određenje funkcionere u policijskim i sigurnosnim agencijama u Bosni i Hercegovini, a vezano za nedozvoljenu komunikaciju sa kriminalcima putem kriptiranih telefona, odnosno putem Sky aplikacija, Selak je pitao 'hoće li MUP Republike Srpske imati snage da se odupre političkim pritiscima i da se obračuna u potpunosti sa nečasnim policajcima i sa ljudima iz javnog i političkog života koji su povezani sa tim osobama'.
- Svakako da koristimo trenutne mogućnosti koje su nam se otvorile raspakivanjem kriptirane aplikacije Sky koju koristimo uz pomoć EUROPOL-a, i druge aplikacije Anon koja se koristila jedno kraće vrijeme u podzemlju, rekao je Lukač potvrđujući ponovo da se pojavljuje određen broj policijskih službenika, ne samo iz MUP-a RS, već i iz drugih policijskih agencija u Bosni i Hercegovini koji su 'imali određenu suradnju u kriminalnim krugovima, dajući im podršku, čak i izvršavajući sa njima određena kaznena djela'.
Istakao je da se aplikacija koristi u operativne svrhe, te da na osnovu podataka policija zna gdje da usmjeri akcije, ali da se susreće sa puno problema, jer se radi o aplikaciji koja je korištena skoro deset godina u kojoj je razmijenjeno milijuni informacija i gdje su korištenja kodna imena.
- Potrebno je mnogo rada da bi se razbila kodna imena i povezala sa pravim identitetima kriminalaca, da bi povezali sve radnje kojima su se bavili a bavili su se najtežim kriminalnim radnjama kao što su ubojstva i šverc droge u ogromnim količinama, istakao je Lukač.
Tko je u BiH koristio aplikaciju?
Na ovaj način priča o aplikaciji Sky dobiva i novu političku konotaciju u smislu da bi određeni kriminalni krugovi mogli biti pod zaštitom 'političkih moćnika' koji će učiniti sve da bi se zaštitili od kaznenih progona, pa se zbog toga čak spominje Lukačeva smjena zbog 'nedopuštenog' diranja u 'osinje gnijezdo'.
Iako je već više puta do sada spominjan broj od dvije tisuće ljudi koji su koristili ovu aplikaciju u BiH do sada se sve povezivalo sa kriminalcima u Republici Srpskoj premreženim s 'insajderima' u MUP-u RS, ali Lukač je novim informacijama otkrio da se na popisu korisnika nalaze i pripadnici drugih sigurnosnih agencija u BiH. To bi značilo da su na taj način možda kompromitirane i Obavještajno sigurnosna agencija, Agencija za istrage i zaštitu, Federalna uprava policije, a vjerojatno i pripadnici županijskih policijskih agencija.
Ukoliko je to točno, cijela afera bi mogla dobiti nove obrise koji bi zasigurno vodili do samih vrhova raznih političkih stranaka i političkih moćnika u BiH. Potpuno je jasno da su svi rukovodeći kadrovi u tim agencijama postavljani direktno iz središta političke moći, a to su vrhovi vladajućih političkih stranaka. Kako se radi o podacima koji su u BiH dostavljeni putem EUROPOL-a za pretpostaviti je da i ostale agencije u BiH raspolažu informacijama kojima raspolaže ministar MUP-a RS-a Dragan Lukač, jer je nelogično da su u distribuciji tih podataka zaobiđene agencije poput SIPA-e ili OSA-e.
Za sada, na području Federacije BiH nema posebnih istraga. Odnosno, ako i postoje one nisu javno eksploatirane kao što je to slučaj s aktivnostima na području Republike Srpske. No, ukoliko se one dogode izvjesno je da bi mogle biti jako 'opasne' čak i po određene političke moćnike na isti način kako se već sada špekulira kada je u pitanju Republika Srpska. Na određeni način, ne bi bilo posebno čudno da afera s aplikacijom Sky ukoliko se rasplamsa i proširi udari i uzdrma vrhove političke moći u BiH.
Aplikaciju koristio Velja Nevolja
Podsjetimo, američki FBI prošle je godine blokirao je i zaplijenio servere kompanije Sky ECC, koja je na globalnom nivou prodavala kodirane programe za takozvane 'Sky telefone'. Aplikaju Sky je u međusobnoj komunikaciju prilikom izvršenja kaznenih djela koristila i organizirana kriminalna skupina Veljka BelivukaNevolje. Web stranica kompanije je blokirana po nalogu suda Južne Kalifornije, u zajedničkoj akciji Tužiteljstva Južne Kalifornije, FBI, DEA, Međunarodne službe za prihode, a kasnije su razmjenom podataka državne agencije diljem svijeta dobile informacije o korisnicima te aplikacije s njihovog područja. Iako to nije otvoreno rečeno iz hrvatskog MUP-a, spekulira se da je i otkrivanje pošiljki droge u Luci Ploče povezano s informacijama koje su dostavljene na takav način. Inače, u posljednje vrijeme nakon što je provaljena aplikacija SKY, sigurnosni stručnjaci tvrde da mnogi kriminalci pokušavaju naći alternativu za međusobnu komunikaciju. Tako se kao 'sigurne' često spominju i neke druge aplikacije koje navodno služe sa međusobnu komunikaciju mafijaških krugova i to u svrhu planiranja ubojstava i trgovine drogom.