Musk pozdravio publiku gestom nalik nacističkom pozdravu na proslavi Trumpove inauguracije
Elon Musk
Direktor kompanije Tesla i vlasnik platforme X (nekadašnji Twitter), milijarder Elon Musk izazvao je buru kritika nakon što je tokom govora na proslavi inauguracije predsjednika Donalda Trumpa u areni Capitol One u ponedjeljak napravio gest koji su mnogi protumačili kao fašistički pozdrav, piše The Independent.
Tokom govora o svojim planovima za slanje čovjeka na Mars i postavljanju američke zastave na Crvenu planetu, Musk je rukom napravio pokret prema nebu, udarajući se u prsa i ističući da to "osjeća u svom srcu". Okrenuo se i prema publici i prema američkoj zastavi na sceni, ponovivši pokret.
Satima kasnije, Musk je na platformi X odgovorio na optužbe: "Iskreno, trebaju im bolji trikovi. Napad 'svi su Hitler' je već iscrpljen", napisao je, prenoseći svoju raniju objavu iz 2022. godine u kojoj je naveo da više nije demokrat i da očekuje "kampanju prljavih trikova".
Muskov gest izazvao je oprečne reakcije. CNN-ova novinarka Erin Burnett primijetila je da je Musk dobio "najveće ovacije dana" nakon izlaska na pozornicu, ali je dodala kako je pokret izgledao "neobično".
Njena kolegica Kasie Hunt rekla je da je gest bio "evociranje historije" i "neuobičajen za američke skupove".
Na društvenim mrežama kritičari su optužili Muska za davanje nacističkog pozdrava, dok su neki naglasili sličnost sa "rimskim pozdravom", gestom koji su koristili vojnici starog Rima kao znak poštovanja i lojalnosti. Ipak, rimski pozdrav kasnije je usvojen u fašističkim režimima, uključujući nacističku Njemačku.
S druge strane, podržavatelji milijardera tvrde da su optužbe neutemeljene i da je Muskova namjera pogrešno interpretirana. Jedan korisnik X-a napisao je da je Musk "uzbuđeno mahao publici" te da ga "ljevica pokušava prikazati kao nacistu".
Batya Ungar-Sargon, urednica Newsweeka, stala je u Muskovu odbranu: "Kao osoba s jakim iskustvom kritiziranja Elona Muska, s velikom sigurnošću tvrdim da ovo nije bio nacistički pozdrav. Elon Musk je prijatelj Jevreja.
Ovo je bio gest čovjeka s Aspergerovim sindromom koji uzbuđeno izražava emocije publici. Nema potrebe za izmišljanjem skandala."
Incident je otvorio rasprave o granicama interpretacije gestova i političkog diskursa u javnosti, piše Fena.