Nakon 60 godina riješen misterij jezive smrti devet planinara
Rusko tužiteljstvo zaključilo je da je lavina ubila grupu turista u Djatlovljevom prolazu 1959. godine na Uralu, rekao je Andrej Kurjakov, zamjenik šefa direktorata ruskog tužiteljstva za regiju Urala.
"Povrede na mrtvim turistima su karakteristične za povrede planinara koje je pogodila lavina", rekao je Kurjakov.
U veljači prošle godine tužiteljstvo je najavilo istragu slučaja nestanka grupe Djatlov, 60 godina nakon njihove misteriozne smrti.
Istraga nakon 60 godina
Kurjakov je dodao da je urađena komparativna analiza povreda turista tokom istrage. Svi su umrli od hipotermije, osim Zolotareva, Dubinina i Tibo-Brinjola.
"Ako uzmemo tenisku lopticu, stvorimo vanjski pritisak i gurnemo odozgo, ona se neće slomiti tamo gdje se primjenjuje sile, već sa suprotne strane. U skladu s tim, ako snijeg vrši pritisak odozgo, bilo je tri do četiri metra snijega što je oko pola tone snijega, onda će povrede biti na suprotnoj strani. Kod svih su povrede bile na suprotnoj strani", rekao je Kurjakov, prenose Vijesti.ba pozivajući se na TASS.
U veljači 1959. grupa od devet skijaša nestala je na istočnom obronku planine Otorten, u subarktičkom području Urala. Od tada se taj planinski prolaz zove Djatlov po vođi grupe Igoru Djatlovu. Riječ Otorten na lokalnom mansi jeziku znači Planina mrtvih.
Svi članovi grupe bili su iskusni skijaši i planinari. Potraga je uslijedila nakon što se grupa nije pojavila na određenom mjestu kako je planirano. Tri tjedna kasnije nađeno je pet tijela, više stotina metara niz padinu dalje od originalnog kampa. Istražiteljima je trebalo još dva mjeseca da nađu i preostala četiri tijela.
Obitelji ne vjeruju
Istražitelji su tada utvrdili da su planinari iznutra otvorili ili rasporili šatore, izašli su bosonogi u dubok snijeg na temperaturi od minus 30 stupnjeva Celzija.
Iako na tijelima nisu pronađeni tragovi borbe kod dvije žrtve bila je slomljena lubanja, kod dvoje slomljena rebra i jednoj žrtvi nedostajao je jezik. Utvrđeno je da je smrt kod svih nastupila kao rezultat snažne prirodne sile, podsjeća TASS.
Moguća objašnjenja uključivala su udar lavine, napad odbjeglih kriminalaca ili starosjedilaca naroda Mansi, svađa među samim turistima, kao i različite vrste teorija zavjere.
Grupu su činili Ljudmila Dubinina, Jurij Krivošenko, Rustem Slobodin, Aleksandar Kolevatov, Semjon Zolotarov, Jurij Dorošenko, Zinaida Kolmogorova, Igor Djatlov i Nikolaj-Tibo Brinjol. Članovi obitelji poginulih su već izjavili da ne vjeruju tužiteljevoj verziji događaja.