Dnevni.ba - PRELOADER

Nakon praznika slijedi novih 'ključnih 15 dana' za BiH

02 Svi 2022


Nakon praznika slijedi novih 'ključnih 15 dana' za BiH

Samo nekoliko dana, i to 'prazničnih' ostalo je do raspisivanja Općih izbora 2022. godine. Raspisivanje izbora po važećem zakonu mora se dogoditi najmanje 150 dana prije izbornog dana raspiše. Pošto je zakonom određeno da se izbori održavaju svako četiri godine prvog vikenda u studenom, predsjednik Središnjeg izbornog povjerenstva BiH već je najavio da će oni biti raspisani 4. svibnja 2022.

U cijeloj priči izvjesno je da će izbori biti održani u ovoj godini, a njihovo održavanje za sada ugrožava samo nepostojanje financijskih sredstava koje treba osigurati Vijeće ministara BiH. Proračun BiH nije usvojen, ali sukladno važećim zakonskim odredbama Vijeće ministara BiH ima zakonsku obvezu da financijska sredstva osigura u roku od 15 dana nakon njihovog raspisivanja. To u suštini znači da bi Vijeće ministara BiH u vremenskom periodu od 4. svibnja pa do 19. svibnja ove godine moralo naći način da Središnjem izbornom povjerenstvu BiH osigura potrebna financijska sredstva za provođenje izbora.

Odgađanje izbora već viđeno

Nakon što je postalo potpuno jasno da će se izbori održati, te da nitko od ozbiljnijih političkih subjekata neće ići u avanturu bojkota izbora, jedina moguća varijanta njihovog odgađanja jeste blokada financijskih sredstava što je scenarij koji je već viđen na primjeru mostarskih izbora. Naime, mostarski izbori 2020. godine odgođeni su između ostalog i zbog toga što u danom trenutku Središnje izborno povjerenstvo BiH nije imalo dostatna financijska sredstva za njihovo provođenje.

U tom kontekstu, lako je zaključiti da bi se sličan scenarij mogao dogoditi i kada su u pitanju Opći izbori 2022. Takav scenarij je izvjestan ukoliko se 15 dana nakon raspisivanja izbora ne iznađu financijska sredstva koja bi garantirala njihovo održavanje. Iako su se do sada spominjale razne mogućnosti na koji način bi se oni financirali, ukoliko bi netko uskraćivanjem financijskih sredstava blokirao njihovo održavanje, nije realno da se sredstva prikupljaju donacijama i skupljanjem novca od stranih izvora. Ukoliko održavanje izbora zbog nedostatka financijskih sredstava zaista bude ugroženo mnogo jednostavniji i realniji scenarij je da visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt na osnovu ovlasti koje ima donese odluku o proglašenju proračuna ili o donošenju odluka kojim bi novac namijenjen za financiranje izbora postao operativan.

No, ukoliko ni Vijeće ministara BiH, a niti Christian Schmidt ne budu poduzeli određene aktivnosti u tom smjeru do 19. svibnja Središnje izborno povjerenstvo BiH će već tada ući u nemogućnost poštivanja drugih zakonnskih obveza za koja su im potrebna financijska sredstva. U tom slučaju jedan od realnih scenarija jeste i odgađanje izbora. Lako moguće je da neki politički akteri u BiH možda i 'igraju na kartu' eventualne odgode izbora ne bi li se slučajno, po uzoru na Mostar, otvorila mogućnost eventualnih izmjena Izbornog zakona BiH u 'zadnji tren'. 

Pojedini politički akteri, poput Bakira Izetbegovića, svojevremeno su najavljivali pa čak možda i priželjkivali takav scenarij ukoliko dogovor oko Izbornog zakona BiH bude moguć. Ne treba posebno ni isticati da bi takav scenarij posebno obradovao predsjednika HDZ-a BiH Dragana Čovića, koji protiv takvog ishoda sigurno ne bi imao ništa protiv.

Novih ključnih 15 dana

U tom prostoru nakon prvosvibanjskih praznika pa sve do 19. svibnja sigurno će se zahuktati dodatne političke igrarije koje će predodrediti na koji će se način rasplesti kriza oko (ne)održavanja izbora u BiH. Poseban pogled će biti uperen u eventualnu reakciju međunarodne zajednice u BiH, odnosno Visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta od kojeg različiti politički faktori imaju različita očekivanja. Jedni od njih priželjkuju da čak i nametne odluku kojom će izmijeniti u cijelosti Izborni zakon BiH, drugi očekuju da izmjeni Izborni zakon BiH samo u dijelu tehničkih promjena, a treći se nadaju da će samo osigurati sredstva za održavanje izbora.

Također, sasvim je moguće da Schmidt od svih ovih očekivanja ne učini ništa te da prepusti domaćim političkim liderima da sami iznađu rješenje.

U svakom slučaju, nakon višednevnog prvosvibanjskog 'roštiljanja' i u Bosni i Hercegovini će uslijediti novih 'ključnih 15 dana'.  

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

12 h 3 min

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

20 Stu 2024