Nakon predizbornih i populističkih odluka Vlade, Novalić za populizam optužio poslodavce!
Piše: Dragan Bradvica
Nije nikakva novost da domaće vlasti sve one koji ih se usude kritizirati njihov (ne)rad nazivaju kvazinovinarima, kvazistručnjacima i inim epitetima, a ono što im je u posljednje vrijeme najdraže – populistima.
Tako vlasti za sve ono što im nije u interesu nazivaju populizam, pa se čini kako su samo čuli za tu razgranatu pojavu diljem Europe i ne znajući njeno pravo značenje koriste ju za sve i svašta.
Federalni premijer Fadil Novalić jedan je od onih koji su svojim izjavama podizali prašinu gdje god je stigao. A posljednji koje je nazvao populistima su Udruženje poslodavaca Federacije koji su kritizirali vladinu Uredbu o programu pomoći kategorijama stanovništva koje su posebno pogođene inflacijom.
Iako je sam Novalić više od godinu dana odbijao priznati postojanje galopirajuće inflacije ili je njene posljedice minimizirao, mjera pomoći gotovo nije ni bilo, za sve to davao je nevjerojatna objašnjenja, a sada pred izbore donosi mjere koji su ogledan primjer predizbornog populističkog poteza.
Reakcija poslodavaca
Na to su upozorili i iz Udruženja poslodavaca FBiH koji naglašavaju da Uredbu smatraju lošim prijedlogom i jeftinim predizbornim potezom kojim Vlada FBiH želi prikupiti jeftine političke poene uoči izbora.
Ukoliko želi Vlada FBiH može donijeti odluku o izdvajanju sredstava iz proračuna za pomoć kategorijama žitelja naročito pogođenim inflacijom. U UPFBiH smatraju da Vlada FBiH treba stvoriti uvjete za povećanje svih plaća, donošenjem novih zakona o doprinosima i o porezu na dohodak FBiH po žurnoj proceduri, čime bi se kroz smanjenje poreza i doprinosa povećale plaće svim radnicima, što bi bilo trajno sustavno rješenje, a ne jednokratna pomoć koja je upitna sa više aspekata.
Uredba Vlade FBiH je problematična i niz je otvorenih pitanja vezanih za njeno donošenje. Za početak, upitno je može li Vlada FBiH svojom odlukom derogirati odredbe važećih Zakona o doprinosima i Zakona o porezu na dohodak u FBiH, navodi se u priopćenju.
U UPFBiH smatraju da postoje uvjeti za donošenje sustavnih rješenja upravo kroz donošenje zakona o smanjenju poreza i doprinosa, naročito ako se ima u vidu da usprkos krizi svjedočimo dvocifrenom rastu javnih prihoda, kako direktnih, tako i indirektnih. Za takvo rješenje UPFBiH ima i načelnu suglasnost sindikata. Zbog svega navedenog u UPFBiH smatraju da su potrebne konsultacije socijalnih partnera o Uredbi Vlade FBiH, a ukoliko se održi sjednica ESV za teritoriju FBiH, UPFBiH će predložiti odluku koja će biti puno bolja za radnike, poslodavce, ali i Vladu FBiH.
Novalićev odgovor
- Iako sam reakciju vidio u pauzama između susreta koje sam imao u više bh. gradova sa dužnosnicima i gospodarstvenicima, domaćim proizvođačima, iznenadio me je njen bespotreban politički prizvuk. Od disonantnih tonova sigurno nitko nema koristi, osim onih kojima nije stalo do rješavanja životnih problema naših žitelja, bila je Novalićeva reakcija.
Vrlo je zabrinut, kako nastavlja, da se tako negativno reagira na tek jedan manji dio Uredbe, kojim se ostavlja mogućnost da poslodavci dobrovoljno pomognu u zaštiti svojih radnika od poskupljenja tako što će im isplatiti jedan osobni dohodak u visini prosječne plaće, a zauzvrat bi bili oslobođeni plaćanja doprinosa na tu isplatu.
- S druge strane, 95 posto Uredbe odnosi se na Vladin program pomoći socijalno ugroženom stanovništvu kroz novčane naknade i pakete s osnovnim namirnicama, koji će se u cjelokupnom iznosu financirati iz proračuna FBiH, o čemu će Vlada detalje donijeti danas na sjednici. Umjesto političkih poruka koje odgovaraju samo populistima u ovo predizborno vrijeme, pozivam sve partnere da zajednički radimo na donošenju najboljih mehanizama ublažavanja posljedica poskupljenja, pa i Zakona o porezu na dohodak i Zakona o doprinosima koji su od 2018. u parlamentarnoj proceduri, stava je Novalić.