Dnevni.ba - PRELOADER

Nakon Sabora HDZ 1990: 'Nikome bjanko podrška da bude jedini predstavnik Hrvata'

12 Stu 2023


Nakon Sabora HDZ 1990: 'Nikome bjanko podrška da bude jedini predstavnik Hrvata'

Cvitanović je jasno osudio zajedništvo kakvo provodi HDZ BiH, nazvavši to predizbornom prevarom. Za Devedesetku, po Cvitanovićevim riječima, zajedništvo nije kupovima zastupnika HDZ-a 1990, niti je to izbacivanje Devedesetke iz vlasti u HNŽ-u ili stalni otpor prema sudjelovanju Devedesetke u Vladi FBiH.

U subotu u je Jajcu održan VII. Sabor Hrvatske demokratske zajednice 1990. (HDZ 1990)., kojem je pristupilo 310 od pozvanih 340 delegata iz cijele zemlje.

Osim njih, stranačkom su Saboru nazočili i brojni gosti iz različitih političkih stranaka, kulturnih ustanova, braniteljskih organizacija te predstavnici Veleposlanstva Hrvatske u BiH.

Za predsjednika HDZ-a 1990. na Saboru je u Jajcu izabran Ilija Cvitanović, koji je bio i jedini kandidat za tu dužnost, a što su potvrdili aklamacijom delegati na Izbornom saboru stranke, dok će dužnost zamjenika predsjednika nastaviti obnašati Stipe Tokić. Osim izbora Predsjedništva i Glavnog odbora stranke, delegati su usvojili temeljna programska načela u deset točaka, koja definiraju odnose i kojima se BiH, kao domovini, nudi rješenja za dogovor koji bi je odveo u EU i NATO.

Problemi u HNS

Prema usvojenim programskim načelima, HDZ 1990. će graditi neovisniju poziciju u odnosu na HDZ BiH. Te dvije stranke, zajedno s drugim manjim hrvatskim strankama, čine Hrvatski narodni sabor (HNS) BiH u kojem dominira HDZ BiH, što u Cvitanovićevoj stranci nastoje promijeniti.

- Za nas je potpuno neprihvatljivo da se drugi ponašaju na monopolistički i sebičan način u HNS-u BiH. To nećemo podržati, poručio je Cvitanović i dodao da će stranka na čijem je čelu i nadalje imati ispruženu ruku za suradnju s drugim hrvatskim strankama, no neće dopustiti da itko iz tog hrvatskog političkog bloka ima potporu predstavljati se kao jedni predstavnik hrvatskog naroda.

Najvažnija poruka sedmoga sabora HDZ-a 1990 vezala se za rad i sudjelovanje Devedesetke u HNS-u, odnosno odnos dvije najveće političke stranke kod Hrvata. U svom govoru novoizabrani predsjednik Ilija Cvitanović osvrnuo se na izbor Bože Ljubića na čelo glavnog vijeća HNS-a, na način da je Devedesetka tu preglasana i da joj ta pozicija de facto pripada. Osvrćući se na rad HNS-a, Cvitanović je jasno osudio zajedništvo kakvo provodi HDZ BiH, nazvavši to predizbornom prevarom. Za Devedesetku, po Cvitanovićevim riječima, zajedništvo nije kupovima zastupnika HDZ-a 1990, niti je to izbacivanje Devedesetke iz vlasti u HNŽ-u ili stalni otpor prema sudjelovanju Devedesetke u Vladi FBiH. Zajedništvo se po Cvitanovićevim riječima gradi na poštovanju, povjerenju i ravnopravnosti, čega u HNS-u pod vodstvom HDZ-a BiH očito nema.

Cvitanović navodi kako neće podržavati one koji se predstavljaju kao jedini predstavnici hrvatskog naroda, kao i da neće podržati bilo koju politiku iz entiteta RS koja ide na štetu države.

Obraćajući se izaslanstvu Vlade republike Hrvatske zahvalio se na njihovoj pomoći Hrvatima u BiH i smatra kako je uloga premijera Plenkovića pozitivna u čitavom procesu pregovora oko izmjena izbornog Zakona. S druge strane poručio je kako je HDZ u Republici Hrvatskoj trećeg Saborskog zastupnika osvojio zahvaljujući HDZ-u 1990 te pozvao vodstvo HDZ Republike Hrvatske da ukoliko žele podršku krenu u pregovore s ovom strankom. U drugom slučaju i HDZ 1990 će sa svojim partnerima nastupiti samostalno na predstojećim parlamentarnim izborima u Hrvatskoj.

Na stranačkom Saboru odlučeno je i da HDZ 1990. neće poduprijeti listu HDZ-a Hrvatske za sabor u XI. Izbornoj jedinici.

- Ako nismo uvažen partner premijera RH Plenkovića, onda HDZ 1990., naš partner Hrvatski nacionalni pomak i svi ostali partneri idemo s vlastitom samostalnom listom koja će nam omogućiti predstavljanje i u Hrvatskome saboru, poručio je Cvitanović.

U usvojenim programskim načelima, stranka poziva vladajuće stranke na državnoj razini da ispune uvjete kako bi Europsko vijeće moglo odobriti otvaranje pregovora s BiH. Konstatirano je i da su Hrvati neravnopravni u BiH te su odbačene srpske i bošnjačke politike separatizma i unitarizma, koje se međusobno sukobljavaju i produbljuju krize u zemlji.

Izaslanstvo 'Devedesetke' je prije početka Sabora položilo vijence i zapalilo svijeće ispred spomen obilježja poginulim braniteljima Jajca, kao i na grobovima preminulih utemeljitelja stranke Joze Lučića i Nikole Bilića.

Političko ozračje i kaskanje na europskom putu

- Iako HDZ 1990. nije stranka koja zapošljava, ona je preživjela i danas nema vlasti na razini države bez nje, kazao je, između ostalog, Cvitanović.

Posebno mjesto u iduće četiri godine zauzima odnos prema mladima i izvrsnosti, te je pozvano na ispunjavanje 14 prioriteta kako bi se BiH pridružila uređenim zemljama, čime bi se smanjio odlazak mladih. Dok god je politički ambijent u zemlji ovako složen, kompliciran, s vrlo ružnim riječima, BiH će kaskati na europskom putu, konstatirano je uz opasku da aktualni lideri žele zadržati postojeće stanje.

Cvitanović je iznio i stav da u Ustavnom sudu BiH trebaju biti samo domaći suci, no ne na način na koji to žele partneri iz RS-a.

- Ne može na silu, bitan je politički kontekst u kojem se to događa, ne možete rušiti državu - ovo je i naša domovina, ovo je domovina i hrvatskog, i bošnjačkog, i srpskog naroda. Stoga nećemo nikada podržati bilo koju politiku iz RS-a koja ide na štetu države, kazao je Cvitanović.

Od Vlade FBiH očekuje značajniji iskorak u donošenju reformskih zakona, poput onih o smanjenju doprinosa i najnižoj plaći koje će, kažu, podržati. Uz izmjene Izbornog zakona koje bi omogućile legitimno predstavljanje, predložit će i tehničke kako bi se znalo jesu li izborni rezultat donijeli birački odbori ili birači. Nakon posljednjih Općih izbora u BiH, HDZ 1990. dio je vlasti u Federaciji BiH te bi trebao činiti okosnicu nove vlasti u Hercegbosanskoj županiji, a koja još nije uspostavljena.

Od 340 pozvanih izaslanika na Sabor, glasanju se odazvalo njih 310, od čega je Cvitanović aklamacijom dobio gotovo jednoglasnu podršku kao i Stipe Tokić na poziciji zamjenika predsjednika.

Bradara na Saboru:

HDZ BiH je na sedmom Saboru Hrvatske demokratske zajednice 1990. u Jajcu predstavljala  dopredsjednica stanke i predsjednica FBiH Lidija Bradara.

- Naša međusobna borba treba trajati onih mjesec dana pred izbore dok smo ostalo vrijeme dužni raditi najbolje što znamo na preuzetim dužnostima kako bi hrvatski narod i svi drugi u ovoj zemlji živjeli bolje. Zajedništvo hrvatskog naroda nema alternativu i u ime tog zajedništva sam danas ovdje, poručila je predsjednica Bradara.

Programska načela

Bosna i Hercegovina je trenutno među vodećim zemljama gledajući globalno, kada je u pitanju egzodus stanovništva. To se posebno odnosi na visokoobrazovane ljude i njihove obitelji. Također, Bosna i Hercegovina je jedna od vodećih zemalja kada su u pitanju korupcija, klijentelizam i inflacija. Kontinuirana politička kriza, nedovoljna stabilnost i učinkovitost institucija, govor mržnje koji dominira javnim prostorom, te stalna politička konfrotacija na dnevnoj osnovi kao i disfunkcionalni sustav i državotvorni okvir su nažalost glavna obilježja bosanskohercegovačke stvarnosti. Takvo stanje stvara strah i frustraciju u vrlo širokim segmentima društva, koje olakšava manipulaciju ljudima, a rezultat je politička depresija i besperspektivnost, koja omogućuje nastavak dosadašnje vladavine bez rezultata i odgovornosti.

Ovo zahtijeva stvarno i žurno djelovanje. Ključni dionici u BiH kao i u međunarodnoj zajednici i međunarodnim strukturama, a posebno Europska unija moraju razumjeti da ovakvo stanje nestabilnosti koje generira pogubni status quo ne samo da nije pogodno za demokratski mirovni razvoj BiH nego može imati vrlo ozbiljne implikacije za čitavu Europu.

28 godina od potpisivanja Daytonskog mirovnog sporazuma i dalje su snažno prisutne tendencije osporavanje integriteta i budućnosti BiH kao jedinstvene zemlje. Najava secesije poprima sve radikalniju formu, što uz osporavanje nacionalnih identiteta kao temelja multietničke BiH, radikalno i manipulativno tumačenje uređenja građanskog društva u funkciji ostvarivanja dominacije i hegemonije traže suštinsku i temeljitu promjenu pristupa u rješavanju ovih velikih izazova.

NUŽNOST NOVOG DRUŠTVENOG DOGOVORA

Koraci za žurno djelovanje

  1. HDZ 1990 temeljno dolazi iz hrvatskog nacionalnog i političkog kruga demokratskim putem boreći se za slobodu i ravnopravnost hrvatskog naroda sa druga dva konstitutivna naroda u multietničkoj BiH, te za slobodu i ravnopravnost svakog građanina na prostoru BiH, ali tu ne završava već ide u susret drugim identitetima sa punim respektom prema njihovim pravima na način harmoniziranja tih identiteta kao zajedničke vrijednosti, a ne njihovog konfrontiranja kao stalnog načina gubitka energije, perspektivnosti i potencijala.
  2. Prvi i najvažniji korak je stvarna (a ne formalna) i ubrzana integracija BiH u Europsku uniju. U recentim globalnim geopolitičkim okolnostima gdje je vidljivo urušavanje dosadašnjeg svjetskog poretka sa krajnje neizvjesnim raspletom u pogledu onoga što će ga naslijediti, to je ključna pretpostavka za mir ne samo u BiH i njenom okruženju, nego u čitavoj Europi. Ovo je pitanje geostrateške  budućnosti EU i traži značajno kvalitetniji i osmišljeniji pristup EU prema ovom pitanju. Dosljedna strategija EU u smislu integriranja BiH koja bi imala konkretne forme i korake omogućila bi da se još uvijek duboke unutarnje suprotnosti i podjele koje prijete miru i stabilnosti, ali i funkcionalnoj državi usklađuju i rješavaju demokratskim putom.
  3. U tom kontekstu HDZ 1990 vidi Bosnu i Hercegovinu kao multietničko, zajedničko, a ne odvojeno društvo. Društvo u kojem su konstitutivni narodi i individue, odnosno građani sudionici društva kojem jednako doprinose, slobodni da iskažu svoje identitete u punini. Takvo društvo poštuje svačije dostojanstvo i ljudska prava i omogućuje svakom konstitutivnom narodu i građanu jednake mogućnosti pred Ustavom i zakonom na čitavom prostoru Bosne I Hercegovine.
  4.  Proces ostvarivanja novog društvenog dogovora podrazumijeva ubrzano rješavanje, a ne stalno odgađanje i manipulaciju sa sljedećih strukturalnih prepreka: Ustavom i Izbornim zakonom koja će omogućiti otklanjanje diskriminacije u nacionalnom (kolektivnom) i individualnom (građanskom) smislu (presude ESLJP i Ustavnog suda BiH), podjela nadležnosti u funkcionalnom smislu između općina, kantona i viših razina koja će osigurati funkcionalnu decentralizaciju, te pravilnu i ravnomjernu raspodjelu moći i sredstava na čitavom prostoru BiH.
  5. HDZ 1990 osuđuje i oštro će se suprostaviti govoru mržnje, negiranju nacionalnih prava i identiteta, njihovoj političkoj i svakoj drugoj zlouporabi. HDZ 1990 poziva (otvoreni poziv) na argumentirani dijalog u funkciji postizanja nužnog SUVREMENOG DRUŠTVENOG KONSENZUSA OKO NAJVAŽNIJIH PITANJA ZA OVU ZEMLJU I NJEZINU BUDUĆNOST. Kompleksnost ovih procesa zahtjeva strateško partnerstvo sa ključnim vanjskim sudionicima prvenstveno EU I SAD. Iskustvo pokazuje, da lokalni akteri u BiH gube interes za ozbiljnim reformama odmah nakon formiranja vlasti i raspodjele i distribucije moći. Duboko smo svjesni  kontinuiranog konfrotiranja i stalnih političkih kriza, te nesposobnosti institucija da učinkovito odgovore na ove izazove. Nažalost po društvo i građane to je najlaški način da se ta moć neopravdano zadržava bez stvarne odgovornosti.
  6. HDZ 1990 posebno naglašava da dalje odgađanje i nespremnost za rješavanjem hrvatskog pitanja u Bosni i Hercegovini na ustavan, zakonit i institucionaliziran način dovodi u pitanje budućnost Bosne i Hercegovine kao multietničke države. Hrvati kao konstitutivan narod I njihovi legitimni politički predstavnici imaju odgovornost i obvezu da iskoriste sve ustavne I zakonske alate temeljene na međunarodnom pravu koja će pod cijenu svega osigurat institucionalnu ravnopravnost hrvatskog Naroda.
  7. Stvaranje strateškog okvira za zaustavljanje egzodusa                  

Novi društveni dogovor treba poraziti političku depresiju koja je uz egzistencijalnu neizvjesnost glavni razlog pogubnog egzodusa. U tom smislu vrijedi poći od jedne od najznačajnijih misli: “Budućnost ima nekoliko imena: za slabe, nemoguća je, za malodušne, nepoznata je, a za smione, ideal je.” (Victor Hugo)

Osim navedenih koraka za rješavanje političkih izazova, nužni su i sljedeći koraci koji se tiču gospodarskog i društvenog oporavka:

-strateško povezivanje sa iseljeništvom;                         

-izravne inozemne investicije i pokretanje investicijskog ciklusa;

-uspon uz lanac vrijednosti i konačni obračun sa pogubnim politikama stranačke podobnosti i nepotizma;

-preoblikovanje radnih potencijala, te istinska valorziacija prirodnih, gospodarskih potencijala;

-izrazito snažna populacijska politika i jačanje demografske obnove uz precizno i transparentno definirane poticaje za obitelji.

HDZ 1990 kao ključne agense promjena u tom smislu vidi: poslodavce, studente, sindikate, iseljeništvo, akademsku zajednicu, civilno društvo te medije.

  • HDZ 1990 je duboko svjestan da je evidentne višegodišnje greške nužno ispravljati i da je zato potreban određen vremenski period koji je nužno kvalitetno javno iskomunicirati, prvenstveno u smislu odgovornosti:

 -u ekonomskim politikama period 1-5 godina,     

 -u izgradnji javnih institucija i reformi 5-10 godina, 

 -u obrazovnim reformama 10-30 godina.

  • HDZ 1990 smatra da je nužno staviti naglasak na promjene odzdo prema gore, od lokalnih prema višim razinama, što će uključivati uspostavu centara izvrsnosti na razini općina i županija, utemeljenje zaklada za znanost i centara za razvoj obrazovanja te zapošljavanje temeljem znanja i kompetencija, a ne političko-stranačke lojalnosti. Posebne korake treba poduzeti u uvođenju konkurencije u sustave obrazovanja, istraživanja, zdravstva na način da se zakonski omoguće vaučeri za obrazovanje, vaučeri za istraživanje, vaučeri za liječenje… Reforma javne uprave treba osigurati da ona bude u funkciji ukupnog društvenog razvitka suzbijajući svaki oblik korupcije i svih vrsta diskriminacije.
  • Vjerodostojna zaštita i očuvanje životne sredine i osiguranje da investicije budu usklađene s ciljevima održivog razvoja i dokumentima EU iz ove oblasti. Za HDZ 1990 je svakako jedan od najvažnijih koraka u promjeni paradigme.  

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

2 h 27 min

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

20 Stu 2024