Dnevni.ba - PRELOADER

Nakon uhićenja bivšeg agenta FBI-a: Ministar Cikotić negira komunikaciju

24 Sij 2023


Nakon uhićenja bivšeg agenta FBI-a: Ministar Cikotić negira komunikaciju

Charles McGonigal, bivši glavni agent FBI-a za kontraobavještajnu službu u New Yorku, optužen je za kršenje američkih sankcija Rusiji pružanjem usluga oligarhu Olegu Deripaski.

Nadalje, on je u ponedjeljak u Washingtonu optužen i za primanjem 225.000 dolara u gotovini, dok je radio u FBI-u, i to od bivšeg radnika strane obavještajne službe.

Kada je riječ o toj drugoj optužnici, navodi se da je McGonigal primio mito od osobe koja je imala poslovne interese u Europi a koja je bila zaposlena u albanskoj obavještajnoj službi. S tim u svezi, McGonigal je optužen i za davanje lažnih izjava, jer nije uspio objansiti kako i zašto se tijekom putovanja u Albaniju i na Kosovo u listopadu 2017. sastao s albanskim premijerom i kosovskim političarem, prenosi CNBC.

Cjelokupnu optužnicu objavio je i Washington post a, osim albanskih, u njoj se spominju i državljani BiH, koji su označeni kao “Osoba C” i “Osoba D”, a od njih je, navodno, uhićeni bivši agent FBI-a tražio pola milijuna američkih dolara za organiziranje sastanaka s američkim diplomatama.

Za “Osobu C” se tvrdi da je državljanin BiH koji je bio savjetnik člana Predsjedništva BiH iz reda bošnjačkog naroda te bivši ministar obrane. Za “Osobu D” se kaže da je, također, bh. državljanin te utemeljitelji upravitelj jedne od farmaceutskih kompanija.

Cikotić: On me nije kontaktirao

Na osnovu opisa “Osobe C” da se zaključiti da bi to mogao biti Selmo Cikotić (SDA), koji je, u razdoblju 2007.-2012. godine, obnašao dužnost ministra obrane BiH dok je, potom, od početka 2016. godine do listopada 2018. godine bio savjetnik u Uredu člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića.

N1 televizija kontaktirala je ministra Cikotića s upitom na tu temu, na što je on samo kratko odgovorio: “Nitko me nije kontaktirao. Ne bih želio o tome dodatno govoriti, naročito ne na razini spekulacija”.

U optužnici protiv McGonigala, dodaje N1, stoji i da se 27. travnja 2018. sastao s osobama “C“ i “D“ u Njemačkoj te su te osobe zatražile priliku da se sastanu s veleposlanikom SAD-a pri UN-u ili s nekim drugim visokim dužnosnicima Američke vlade kako bi utjecale na politiku u BiH.

Osmog svibnja iste godine, McGonigal je komunicirao s vezom FBI-a u UN-u i zatražio pomoć u organizaciji sastanka kojeg su “Osoba C” i “Osoba D” tražile.

On je u lipnju 2018. predložio “Osobi A” (koja je opisana kao američki biznismen albanskog podrijetla) da osnuje sporazumnu vezu s “Osobom D” i njegovom farmaceutskom tvrtkom.

Prijedlog McGonigala uključio je dogovor da farmaceutska tvrtka koja je u vlasništvu “Osobe D” isplati kompaniji “Osobe A” 500.000 dolara kao naknadu za zakazivanje sastanka između farmaceutskih kompanija osobe “D” i predstavnika američkog izaslanstva u UN-u. McGonigal 1. srpnja 2018. šalje elektronsku poruku “Osobi A” u kojoj navodi da pripremi ugovor i da mora zaštiti njegovo ime.

Potom, 18. srpnja iste godine, kako je predložio optuženi bivši agent FBI-a, “Osoba A” je predložila ugovorni aranžman s “Osobom D”, po kojem bi tvrtka čiji je vlasnik “Osoba A” dobila 500.000 dolara u zamjenu za zakazivanje sastanka između “Osobe D” i predstavnika Veleposlanstva SAD-a u UN-u. Navodi se da je 26. srpnja 2018. godine optuženi pozvao svoju FBI vezu u SAD-u te joj je predložio datume za sastanak koji su tražili osobe “C“ i “D“.

Optuženi McGonigal je 13. kolovoza 2018. nazočio sastanku na kojem je informirao višeg dužnosnika američkog Veleposlanstva u UN-u o zahtjevima osoba “C“ i “D“.

On, pak, ni u jednom trenutku ne dijeli informacije o financijskom interesu osobe “A“niti o svom financijskom odnosu s “Osobom A“, stoji u optužnici u kojoj se, pak, navodi da su osobe “C“ i “D“, državljani BiH, isplatili novac bivšem agentu FBI-a. (N1)

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

2 h 32 min

U novom broju donosimo

Novi broj

09 Srp 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

08 Srp 2025