NAPOKON PADOVI: Potrošačke cijene u srpnju bile manje nego u lipnju

Piše: Dragan Bradvica
Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za osobnu potrošnju u Bosni i Hercegovini mjerene indeksom potrošačkih cijena, u srpnju 2023.godine u odnosu na prethodni mjesec, u prosjeku su zabilježile pad razine za 0,2 posto, objavila je Agencija za statistiku BiH.
Napokon smo i u BiH dočekali da cijele osnovnih životnih namirnica počnu padati, a žitelji se nadaju kako će se takvi trendovi nastaviti i u budućnosti. Ipak, s obzirom kako dolaze jesen i zima, kako cijene naftnih derivata rastu, kako ruska agresija na Ukrajinu ne jenjava veliko je pitanje što nas čeka u sljedećih nekoliko mjeseci.
Padaju cijene hrane
- Promatrano po odjeljcima prema namjeni potrošnje (COICOP), u srpnju 2023. u odnosu na prethodni mjesec, u prosjeku je zabilježen pad cijena u odjeljcima hrana i bezalkoholni napici za 0,9 posto, odjeća i obuća za 4,4 posto,te stanovanje i režijski izdaci za 0,2 posto, navodi se.
Nadalje, promatrano po odjeljcima prema namjeni potrošnje, u srpnju u odnosu na prethodni mjesec, u prosjeku je zabilježen rast cijena u odjeljcima alkoholna pića i duhan za 0,1 posto, zdravstvo za 0,2 posto, prijevoz 1,1 posto, komunikacije za 0,4 posto, rekreacija i kultura za 1,5 posto, restorani i hoteli za 0,3 posto, te ostala dobra i usluge za 1,0 posto.
Rast na godišnjoj razini
Ukoliko pak stvari promatramo na godišnjoj razini stvari su nešto drugačije. Tako je rrazina cijena u srpnju 2023. u odnosu na isti mjesec prethodne godine viša je za 4,0 posto. Iz vida ne treba ispustiti kako su cijene i u srpnju 2022. bile ekstremno više nego godinu ranije što znači da sada bilježimo nova povećanja na te ekstremno visoke cijene.
- Prosječni rast cijena zabilježen je u odjeljcima hrana i bezalkoholni napici za 8,7 posto, alkoholna pića i duhan za 4,4 posto, stanovanje i režijski izdaci za 7,6 posto, namještaj, kućanski uređaji i redovito održavanje doma za 8,7 posto, zdravstvo za 3,1 posto, komunikacije za 1,8 posto, rekreacija i kultura za6,8 posto, obrazovanje za 2,3 posto, restorani i hoteli za 7,7 posto, te ostala dobra i usluge za 9,8 posto. Prosječni pad cijena je zabilježen u odjeljcima odjeća i obuća za 5,1 posto i prijevoz za 13,2 posto, stoji u objavi Agencije za statistiku BiH.