Nastavio se politički cirkus
Piše: Dragan Bradvica
Politički cirkus koji, uz manje pauze, u Bosni i Hercegovini traje već gotovo 27 godina nastavio se i u srijedu na sjednici Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH.
Naime, nakon što većina bošnjačkih izaslanika u utorak nisu došli na žurnu sjednicu Doma naroda PS BiH, kada se trebalo razmatrati Prijedlog izmjena Izbornoga zakona BiH koji su predložili izaslanici iz hrvatskog naroda (HDZ-HNS) u ovom domu, u srijedu su došli na sjednicu s istim dnevnim redom.
I ne samo to, nego je svih pet izaslanika Kluba Bošnjaka poteglo vitalni nacionalni interes vezano za ovaj prijedlog čime je onemogućeno njegovo usvajanje. Iako je jasno kako je gotovo nemoguće da bi prijedlog HDZ-HNS-a pošao Zastupnički dom PS BiH, pa samim time ne bi ugledao svjetlo dana, jasno je i to da bi uz glasove HDZ-a BiH i SNSD-a prošao Dom naroda PS BiH.
Što se tiče daljnje procedure, predsjedavajući Doma naroda PS BiH saziva zajedničko povjerenstvo koja će pokušati riješiti ovo pitanje. Ukoliko se ne postigne dogovor u roku od pet dana, predmet će po žurnoj proceduri biti upućen Ustavnom sudu BiH.
Što dalje?
Predsjedatelj Doma naroda PS BiH i predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović mišljena je kako će Ustavni sud odgovoriti da ovo nije povreda vitalnog nacionalnog interesa. Istaknuo je i da ovo nije predstava za javnost, nego zaštita jednog naroda, zaštita kako osigurati legitimno predstavljanje hrvatskog naroda.
- Ovo nije politička predstava, ovo je zaštita jednog naroda. Zaštita kako osigurati legitimno predstavljanje hrvatskog naroda, kada već nismo mogli sprovesti cjelovite izmjene i dopune Izbornog zakona na kojima smo radili posljednje dvije godine i dali puni doprinos. Hrvati su, i tim koji je pregovarao, dali više od deset prijedloga izmjena i dopuna Ustava, izbora članova Predsjedništva i Domova naroda. Kada to nismo uspjeli, ostao je jedan mali minimum - da pokušamo popraviti šta se da popraviti, da spriječimo dalje političko naselje, ja bih kazao, u BiH, nesporazumi i sve ono što danas imamo na sceni u BiH kada je u pitanju funkcioniranje izvršne i zakonodavne vlasti BiH. To je bio razlog. A da prije par dana nije predstavnik SIP-a razglasio kako će raspisati izbore ili donijeti odluku o Općim izborima za ovu godinu 4. svibnja, mi ova pitanja vjerojatno ne bi ni pokrenuli na ovaj način. Kada je to javno kazano, onda smo dali šansu da još jednom kroz hitnu proceduru pokušamo popraviti šta se da popravit, da ove izbore održimo, uz sve ove manjkavosti koje imamo, ali da bar izbjegnemo dalje nelegitimno izbor predstavnika nekih naroda u institucijama, naveo je Čović.
Naglasio je i da se sve se uklopilo u Ustav, te da ga ovim izmjenama nisu mijenjali. Čović je dodao i da se nada kako će Izetbegović do ponedjeljka dostaviti svoj stav.
- To je taktika, ako ne uspiju bojkotom. Kupuje se vrijeme s ciljem da se ništa ne dogodi i time se vrši konačni obračun unutar FBiH, čime FBiH treba postati dominantno bošnjačka, i to je izraz volje jednog dijela Bošnjaka već neko vrijeme. Izetbegović javno govori već dulje vremena da će teško objasniti svojim ljudima da neće ove godine moći izabrati dva člana Predsjedništva. Izetbegović je tražio poslovničku mogućnost, a ona je do pet dana i tu se ne može ništa dogovoriti. U prijedlozima koje smo mi dali smo uklopili potpuno Ustav BiH. Mi ne mijenjamo, nažalost, Ustav BiH, ostaje identičan jer nismo napravili suglasje oko toga. Bolje da ne komentiram ono šta kažu međunarodni predstavnici koji su s nama proveli godinu dana u pregovorima. Zamolit ću sve ako nam već ne pomažu, da nam ne odmažu. Sve prijedloge koji smo davali, davali smo da riješimo krizu u BiH. Moj zadatak kao predstavnika hrvatskog naroda je da pronađemo rješenje da zaštitimo hrvatski narod od majorizacije u FBiH. Ja bih bio sretan da smo sve ovo riješili kroz rasprave, dali smo deset prijedloga... Danas moramo koristiti parlamentarne mogućnosti. Za mene je neprihvatljivo da iz sredina u kojima imate predstavnike jednog konstitutivnog naroda drugi narod bira njihovog predstavnika, rekao je Čović.
Isto tako, navodi kako je bilo očekivano da je povučen vitalni nacionalni interes, te da je od 16 povučenih nacionalnih interesa, 14 je povukao Klub Bošnjaka.
Tko je, a tko nije legitiman?
Na samoj sjednici predsjednik SDA Bakir Izetbegović istaknuo je kako SDA nije kandidirala Željka Komšića za člana Predsjedništva BiH, nego SDP i DF, ali je i dodao kako to ne smatra pogrešnim.
Istaknuo je i to kako on ne predstavlja Bošnjake nego SDA. Kaže kako Čović i on imaju različita viđenja u vezi legitimnih predstavnika.
- Ja sam u Mostaru prihvatio da ću raditi na tome i pokušati iznaći rješenje zajedno s Čovićem i prijateljima iz Međunarodne zajednice po pitanju implementacije presuda Europskog suda za ljudska prava i Ustavnog suda BiH. Legitimno predstavljanje je samo jedna točka koja je spomenuta usput, a u vezi legitimnih predstavnika gospodin Čović i ja imamo različita viđenja. Za mene je Komšić legitimni predstavnik. Legitimno je izabran u skladu sa zakonom i Ustavom, rekao je Izetbegović.
Potom se osvrnuo na dogovor kada je potpisan Mostarski sporazum kada je rečeno da će se razgovarati o izmjenama Izbornog zakona kako bi se riješila sva sporna pitanja.
- Zašto to nismo riješili? Ja sam pristao da pokušam riješiti, nisam uzeo obavezu da ću riješiti. Političku kvadraturu kruga. Zato što je HDZ predlagao ovakve stvari, kakve čitava javnost u Bosni i Hercegovini danas vidi. Dakle, jesam ja mogao pristati na ovakve stvari? Gospodine Miletiću, ja ne predstavljam Bošnjake. Ja predstavljam Stranku demokratske akcije, koja ima osam ruku u Zastupničkom domu i tri u ovome. To su slobodni ljudi, ja im neću naređivati šta će raditi i oni sigurno neće prihvatiti retrogradna rješenja. Nije krivica mene i gospodina Čovića što imamo ovaj problem koji iz HDZ-a nazivaju 'slučaj Komšić'. Nije SDA kandidirala Komšića, nego SDP i DF. Ja uopće neću da kažem da to niste trebali raditi, ali vi ste to radili. Zatim ste imali reakciju u blokadama u jednom teškom kompliciranju stvari u BiH. Kakve veze SDA ima s tim? Zašto mene prozivate u vezi s tim. Neću reći da niste u pravu što ste kandidirali Komšića, ali vi ste to uradili. Ja imam veze s tim, koliko i sa ulaskom Finske u NATO. Vi pratite tu logiku koju smo jučer čuli. Finska, NATO, SDA, 'slučaj Komšić', stava je Izetbegović.