Neće biti blokade izbora ali je izgledna nova teška politička kriza nakon njih
Piše: Dragan Bradvica
Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine u srijedu 4. svibnja raspisati će Opće izbore u našoj zemlji koji bi se trebali održati početkom listopada. Iz SIP-a BiH su jasno poručivali i ranije kako je zakonska obveza da najmanje 150 dana prije izbornog dana raspiše izbore, a kako je izborni dan fiksno utvrđen kao prva nedjelja u listopadu, tako da će SIP u skladu sa zakonskim ovlaštenjima 4. svibnja na sjednici donijeti odluku o raspisivanju Općih izbora.
SIP BiH bi na istoj sjednici trebalo da razmatra i niz drugih propratnih odluka koje se tiču organizacije izbora, prvenstveno odluke o zaključivanju Središnjeg biračkog spiska zaključno sa 3. svibnjem, te prijedloge pravilnika o prijavi političkih subjekata za sudjelovanje na Općim izborima. Međutim, i dalje je uvelike nejasno na koji način će se financirati izbori jer državnog proračuna još uvijek nema.
Legalnost i proračun
Naime, bez usvajanja proračuna nema novca niti za izbore pa je ranije predsjednik SIP-a Suad Arnautović najavljivao čak i kaznene prijave. Ipak, u međuvremenu je postalo jasno kako izbore neće bojkotirati nitko pa je zasigurno i to jedan od jasnijih signala kako bi se novac ipak trebao osigurati. Hoće li to uistinu ići kroz procedure u državnim institucijama, hoće li stvar spasiti visoki predstavnik Christian Schmidt, hoće li se na neki treći način osigurati novac za izbore još uvijek je uvelike nejasno.
U cijeloj priči nije nevažno i to da je Sud BiH prije nekoliko dana odbacio tužbu vezano za izbor članova SIP-a BiH i tako prvostupanjski presudio da su oni izabrani u skladu sa Izbornim zakonom BiH. Podsjetimo, SNSD i HDZ BiH su bili najglasniji u ocjenama kako je SIP izabran mimo zakona i procedura. Na taj način, doduše nepravomoćno, ipak je aktualnom sazivu SIP-a BiH dana legalnost.
Što nakon izbora?
Također, lider HDZ-a BiH Dragan Čović jasno i glasno je kazao kako će stranke okupljene oko HNS-a ipak izaći na Opće izbore čime je otklonjena i posljednja mogućnost da dođe do određenih blokada ili bojkota.
Stranke iz Republike Srpske, i vlasti i oporbe, još su ranije dale do znanja kako su za održavanje Općih izbora u listopadu i da neće praviti nikakve probleme i opstrukcije. Sve to nam jasno daje do znanja da će se izbori održati, kako će se ipak pronaći i način da se oni financiraju ali još uvijek je neizvjesno kako će se stvari kretati nakon toga.
Ogromna politička kriza mogla bi kulminirati upravo nakon izbora u listopadu što bi samo onda dodatno paraliziralo državu, ukoliko je takvo što u ovom 'apsurdistanu' i farsi uopće moguće. Ovisno o tome kako će se 'posložiti karte', hoće li se ponovno još žešće i brutalnije pogaziti izborna volja Hrvata u BiH, kako će se rasporediti snage unutar stranaka sa sjedištem u Sarajevu, hoće li aktualna oporba moći ugroziti Dodikov SNSD, možemo očekivati i daljnji razvoj situacije.
Ono što zabrinjava svakog normalnog čovjeka u BiH jeste da se već sa popriličnom sigurnošću može kazati da nas čeka još jedan mandat u kojem neće biti napretka u onome što nam čini svakodnevni život – pravna i ekonomska sigurnost, veće plaće i mirovine, značajno uvećava radnička prava, jasna i nedvosmislena populacijska politika, značajno bolja zdravstvena i socijalna zaštita…