Neki su podigli cijene i prije no je obračunata prva plaća
Amir Hasičević, ministar trgovine FBiH, kazao je za N1 da podaci Porezne uprave FBiH za prosinac pokazuju rast fiskaliziranog prometa u odnosu na isti mjesec godinu ranije. Ukupni promet povećan je za 264,8 milijuna KM, što predstavlja rast od 4 posto.
- Ukupan promet preraspoređuje se na druge dane, prvenstveno subotu i ponedjeljak. Ovo nije jednostavna matematika - pad prometa se zbog neradne nedjelje nije dogodio. Naprotiv, bilježi se rast, izjavio je Hasičević i dodao da se učinke neradne nedjelje još uvijek analizira te je prerano donositi zaključke.
- Ova mjera ima i širi cilj, a to je poboljšanje uvjeta rada za više od 86.000 zaposlenih u sektoru trgovine, poručio je ministar te napomenuo da će Zakon o unutarnjoj trgovini FBiH biti praćen i prilagođavan na temelju podataka i dodatnih analiza, ne isključujući mogućnost modifikacija. Ministar je napomenuo da Zakon nije isključivo ekonomske naravi, već je u funkciji zaštite radnika i poboljšanja njihova radnog statusa.
Govoreći o povećanju minimalnih plaća, federalni ministar Hasičević je kazao da su neke cijene porasle i prije obračunavanja plaća, koje su uvećane.
- Ta poskupljenja su uzrok prelijevanja svjetske inflacije, svjetskih kretanja. Jedan od primjera je poskupljenje pšenice na svjetskom tržištu za 15% u prvim danima siječanj, zbog čega je odmah imamo poskupljenje kod proizvođača, najavljeno veleprodajno poskupljenje kruha i pekarskih proizvoda za 21 posto. Onda smo razgovarali i nekako napravili dobru vezu. Taj zakon je na trgovini stvarno napravio jednu dobru vezu tih socijalnih partnera koji su sudionici u trgovini. Ta odluka je bila samo od veletrgovaca. Bila je dva dana na snazi i vraćene su cijene kruha. Poskupljenja jesu problem i to je nešto što stalno pratimo. Ono što država ima kao instrument u svojim rukama jest sprječavati bilo kakav ekstra profit, tj. nezakonito bogaćenje, odnosno 'divljanje cijena', kazao je.