NEMA NI "KONSTITUTIVNOSTI" NI "LEGITIMNIH PREDSTAVNIKA": EU parlament odbio sve amandmane hrvatskih zastupnika
Danas je nastavljeno zasjedanje Europskog parlamenta, na kojem su parlamentarci glasali o prihvatanju amandmana na Prijedlog izvještaja o Bosni i Hercegovini za 2020. godinu, koji je ranije usvojio Komitet za vanjske poslove EU parlamenta.
Svi amandmani na tekst Prijedloga rezolucije hrvatskih eurozastupnika su uvjerljivom većinom odbačeni. Ovo predstavlja veliki politički poraz za hrvatsku diplomaciju, jer nije spomenuta ni konstitutivnost niti "legitimno predstavljanje" - piše klix.ba.
Sinoć su hrvatski eurozastupnici žestoko napali prvobitnu verziju Izvještaja iz razloga što ne sadrži spominjanje konstitutivnosti i "legitimnog predstavljanja". Kroz predložene amadmane Tonino Picula, Željana Zovko, Ruža Tomašić i Sunčana Glavak pokušali su nametnuti svoje viđenje reformi koje Bosna i Hercegovina treba provesti i tako zaštititi interese Republike Hrvatske.
"Naglašava da su učinkovito uspostavljanje, nezavisno funkcionisanje i odgovornost demokratskih institucija bitna značajka održive demokratije i preduvjet za napredak u procesu integracije u EU, uključujući dobivanje statusa kandidata; upozorava da retorika podjela i secesionistička etnonacionalistička i protuustavna retorika i pokušaji ometanja funkcionisanja institucija podrivaju koordinaciju i odlučivanje o ključnim politikama i reformama u cijeloj zemlji, kao i jedinstvo i trajnu stabilnost, produbljujući podjele između konstitutivnih naroda", kaže se u 18. amandmanu.
Ovaj amandman podržalo je 220 europarlamentaraca, 405 je bilo protiv, a 71 suzdržan.
"Podsjeća da je BiH pridruživanjem Vijeću Europe 2002. godine preuzela obvezu rješavanja nedostataka u svom ustavnom okviru, uključujući usklađivanjem zakona na kantonalnom i federalnom nivou, kao i da je postigla napredak u reformama koje bi BiH transformisale u potpuno funkcionalnu i inkluzivna država koja u potpunosti osigurava prava svih građana i konstitutivnih naroda...", naredni je amandman predložen od strane hrvatskih europarlamentaraca, a koji je ušao u opticaj zalaganjem Izvjestitelja za BiH Pauloa Ranglea.
Za ovaj amandman je glasalo 290 zastupnika, 379 je bilo protiv, a 27 suzdržanih.
Izvještaj će danas, u formi rezolucije, u drugom glasanju prihvatiti ili odbaciti Europski parlament.