NEMA NIKAKVIH PREČICA, ILI SUŠTINSKI REZULTATI ILI NASTAVAK PROPADANJA
Za otvaranje pregovora bh. vlasti u narednih šest tjedana moraju usvojiti do sada neviđeni broj krucijalnih zakona i reformi
Piše: Dragan Bradvica
Proces pristupanja Europskoj uniji je bio, sada je i ostati će zasnovan na konkretnim rezultatima koje zemlje koja želi ići ka Europskoj uniji postižu i dugoročno unaprjeđenje u različitim oblastima uključujući vladavinu prava.
Reforme su neodvojiv dio ovog procesa. Ukoliko pogledamo trenutno stanje u Bosni i Hercegovini mislim da moramo jasno kazati kako je puno posla ostalo pred BiH prije nego postignete potrebni stupanj ispunjenosti uvjeta da daljnje korake ka Europskoj uniji. Nužan je suštinski napredak u sada već slavnom popisu od 14 prioriteta prije nego dođemo do faze otvaranja pregovora.
Sve gore navedeno su riječi nizozemskog premijera Marka Ruttea, a koje u biti opisuju trenutno stanje u našoj zemlji i zbog čega još uvijek dobar dio država članica, uključujući Nizozemsku, ne želi otvoriti pregovore s BiH.
Nesvakidašnje otvoren i bez bilo kakvih uvijanja Rutte je u lice bh. dužnosnicima sasuo pravo stanje u BiH i njenom europskom putu. On je rekao kako je Nizozemska itekako zainteresirana da sve države kandidati nađu svoje mjesto za stolom europske obitelji, ali prije toga nužne su suštinske, a ne kozmetičke reforme.
- Cijeli proces mora biti temeljen na osnovnu kriterija i ostvarivanja rezultata. Nema nikakvih prečica. Moramo biti apsolutno sigurni da BiH ostvaruje rezultate u oblasti vladavine prava, organizaciji izbornog procesa, sporazum s Frontexom, sprječavanja sukoba interesa... Jako je mnogo posla u narednih šest tjedana ukoliko želimo da u ožujku imamo otvaranje pregovora. U ovom trenutku ja za to nisam spreman, ali me dužnosnici iz BiH uvjeravaju da će se reforme dogoditi. Ovo su veliki i zahtjevi zadaci i jednostavno moramo vidjeti hoće li oni biti uistinu ispunjeni, više nego jasan je bio Rutte.
Jasan je bio i u ocjeni kako vrijeme curi jer ukoliko do ožujka ne ispunimo čitav niza reformi ovaj godina je izgubljena za BiH jer slijede izbori za Europski parlament i ustrojstvo tijela EU.
Von der Layen također poziva na istinske reforme
Rutte je zajedno s predsjednicom Europske komisije Ursulom von der Leyen i hrvatskim premijerom Andrejem Plenkovićem boravio u službenoj posjeti našoj zemlji kako bi ovdašnje dužnosnike ohrabrili na reforme.
Von der Leyen je kazala kako se nakon niza sastanaka s predstavnicima vlasti u BiH jasno vidi napredak u BiH, ali da su potrebni dodatni rezultati, posebno kada je u pitanju demokratija i vladavina prava.
- Pokazali ste snažnu posvećenost europskom putu, zato ste i postali zemlja kandidat. Prošlog prosinca EU je donijela povijesnu odluku da će otvoriti pregovore sa BiH ako budu ispunjeni uslovi koje smo dogovorili. Šta to zapravo znači? Svjedoci smo određenog napretka s važnim zakonima koji su usvojeni, vi ste pokazali da možete ostvarivati rezultate. Što više rezultata ostvarujete, meni više pomažete u izradi izvješća, kazala je Von der Leyen.
Dodaje da su se svi sagovornici saglasili da BiH vide u EU kao jedinstvenu, nedjeljivu i suverenu državu.
- U vašim rukama je da prihvatite ovaj put i neka vas ništa ne usmjeri van ovog kursa, navodi. I ona je nekoliko puta u svom obraćanju jasno dala do znanja kako se jednostavno mora vidjeti dodatni napredak, posebno u demokraciji i vladavini prava. O tome treba li BiH usvojiti svih 14 prioriteta do ožujka ili je dogovoren dio njih, kaže: 'Detaljno smo razgovarali o temi zakona koje je trebalo usvojiti. Potrebno nam je što više prioriteta da se ostvari, ako je to moguće. To je ključna poruka. Komisija vam stoji na raspolaganju da vam pruži podršku. Ovo je moguće ostvariti. Pozivam vas da iskoristite našu podršku kako biste to pokušali ostvariti'. Prevedeno, nužno je ako ne sve onda gotovo sve prioritete ispuniti u narednih šest tjedana ili ništa od zelenog svjetla za BiH.
- Tijekom dana smo intenzivno razgovarali i na temu plan rasta. Ovdje otvaramo vrata za sedam važnih sektora za poslovne subjekte iz BiH. Te aktivnosti trebaju pratiti reforme, reforme ekonomske prirode. Ukoliko se provedu, mogu osigurati dodatnu jednu milijardu od Europske unije. Autori su 'plan rasta' kreirali tako da nijedna zemlja zapadnog Balkana ne može blokirati svoje susjede. Ovaj novac ide u prilog prosperitetu BiH. Ako se razvije zajedničko regionalno tržište, to je vrlo važan rezultat i donijet će korist svima, rast BDP-a od deset posto, ustvrdila je.
Ključan trenutak za BiH
Plenković je kazao kako je vrijeme da se donesu određeni zakoni kako bi dali Europskoj komisiji, ali prije svega Ursuli von der Leyen razlog da u svom izvješću stave preduvjet da postignu konsenzus o otvaranju pregovora sa BiH.
- U protekle dvije godine dogodile su se tektonske promjene u politici proširenja. Naime, prije dvije godine da nas je neko pitao za Ukrajinu i hoće li dobiti pozitivnu odluku o otvaranju pregovara, svi bismo rekli da to nije moguće. No, invazija Rusije na Ukrajinu je ubrzala te procese. Moramo biti svjesni da je ovo prigoda za BiH da ulovi korak. Hrvatska je najčvršći zagovaratelj prijatelj BiH kada je riječ o ubrazanju njenog članstva. To smo činili i u prosincu. Svjesni smo da Nizozemska spada jednu od zemalja koje su 'najstrožije' pri donošenju odluka kada je riječ o procesu proširenja. Ovdje u Sarajevu sada treba da steknu dojma o procesu predanosti za sticanje preduvjeta za otvaranje pregovora. Upravo je sada trenutak da se naprave iskoraci nizu ključnih poteza, istaknuo je Plenković.
No, kako kaže smatra da je poruka prihvaćena i na pravi način shvaćena.
- Na temelju onog što smo čuli moj dojam je da je poruka shvaćena i da je prihvaćena. Narednih nekoliko tjedana dobit ćemo sve argumente kako bi odluka u martu bila donesena. Ovo je zadnja godina rada Europske komisije. Za nešto više od mjesec dana raspustiti će se Europski parlament. Ako se propusti mart izgubit će se cijela odluka u pogledu donošenja pozitivnih odluka za BiH. Moja poruka i apel svim prijateljima i partnerima u BiH je da se ova mogućnost itekako iskoristi. Hrvatska će to činiti stalno i podržat će BiH u toj ključnoj odluci, kazao je Andrej Plenković.
Osvrnuo se i na brojne reakcije na postupak da se ne sastane u Predsjedništvu BiH i optužbi kako na taj način nije ponizio člana Predsjedništva BiH Željka Komšića nego cijelu državu i njene institucije.
- Kolege su bile na sastanku u Bruxellesu 14. prsoinca i znaju koja se država najviše zalagala za otvaranje pregovora sa BiH, i koje tu državu predstavljao. Kada je riječ da se nisam priključio kolegama u Predsjedništvu BiH moram da kažem da moj potez nije usmjeren da iskažem nepoštovanje instituciji Predsjedništva BiH. Moj potez se odnosi na jedan problem koji se odnosi na izbor hrvatskog člana Predsjedništva BiH. Nije biran većinskom voljom hrvatskog naroda, nego glasovima drugih naroda. Mi kao Hrvatska vlada smo jako protiv toga, ne zato sto imamo nešto protiv Komšića, nego principijelno smatramo da je važno da se ravnopravnost očituje i u izbornom procesu. On je za vladu Hrvatske član Predsjedništva BiH koji predstavlja hrvatski narod ali bez legitimiteta. Mi njega nismo primili u Hrvatskoj niti smo ga posjetili dok je na ovoj poziciji. Hrvatska je konzistentna, moja je politika takva. Došao sam ovdje da bih svim srcem pomagao BiH, pojasnio je Plenković.
OHR: Vlasti BiH imaju priliku da učvrste temelje za ključne reforme i otvore povijesni proces
Vlasti BiH imaju priliku da učvrste temelje za ključne reforme u pravcu jačanja vladavine prava i integriteta izbora, te otvore povijesni proces u kojem će BiH započeti službene pregovore ka punopravnom članstvu u RU, poručili su iz Ureda visokog predstavnika (OHR). Na službenom OHR-ovom profilu to je priopćeno nakon sastanka visokog predstavnika Christiana Schmidta s predsjednicom Europske komisije Ursulom von der Leyen, nizozemskim premijerom Markom Rutteom te hrvatskim premijerom Andrejem Plenkovićem, koji su boravili u radnoj posjeti BiH. 'Izuzetno važni razgovori o perspektivama BiH', naveli su iz OHR-a.
I na službenom profilu premijera Plenkovića navedeno je da je s Schmidtom razgovarano o aktualnoj političkoj situaciji u BiH. 'Reformski i europski put ključan je za stabilnost, funkcionalnost i razvoj BiH. Pritom je važno postići politički dogovor o izbornoj reformi i osigurati ravnopravnost triju konstitutivnih naroda', objavio je Plenković.