Dnevni.ba - PRELOADER

Nemamo ništa s tim, ali raspala se i Jugoslavija

26 Tra 2021


Nemamo ništa s tim, ali raspala se i Jugoslavija

Piše: V. S. Herceg

desk@dnevni-list.ba

Točno 12 dana nakon što je član Predsjedništva BiH Željko Komšić za agenciju FENA potvrdio da ga je slovenski predsjednik Borut Pahor pitao „je li moguć miran razlaz u BiH“, a ovaj to medijima spomenuo tek nakon 40-ak dana od sastanka, konačno je iz vlade Republike Slovenije pristigao komentar na temu koja je uzburkala duhove na Balkanu, ali i međunarodnoj zajednici.

Točnije demantij iz Vlade Slovenije, ali ne i demantij o povezanosti 'non-papera', neslužbenog diplomatskog dokumenta sa slovenskim premijerom Janezom Janšom u kojima se predviđa pripajanje Kosova Albaniji, Hercegovine Hrvatskoj, a Republike Srpske Srbiji.

Vlada Slovenije tek sada demantirala povezanost sa „aferom non.paper“

Medijima, pa tako i Dnevnom listu, stigla je službena izjava iz Vlade Slovenije i to upravo u vrijeme kada se su se strasti počele smirivati, kada su i najviši dužnosnici susjedne i Hrvatske i susjedne Srbije potvrdili da se radi o „bigshit-u“, kako je to komentirao u svom stilu hrvatski predsjednik Zoran Milanović.

U izjava Vladinog ureda za komunikacije Republike Slovenije o izvješćima i nagađanjima o tzvnon-paperu ističu da trenutna Vlada Republike Slovenije nikada nije raspravljala i nije primila k znanju takozvani non-paper, spominjan u medijskim izvješćima posljednjih dana.

-Niti Vlada niti bilo koje vladino tijelo nije razmatralo, pripremalo ili raspravljao o bilo kojem izvješću iz 2011. godine, kako je to rekao g. Mustafa Cerić u pismu bivšem predsjedniku Milanu Kučanu, niti o navodnom non-paperu na koji se poziva, niti se u bilo kojem drugom kontekstu bavio raspadom Bosne i Hercegovine na koji se odnosi navodni dokument. Ni Ministarstvo vanjskih poslova niti bilo koje drugo ministarstvo sadašnje Vlade Republike Slovenije nije bilo uključeno u bilo kakve takve aktivnosti, ističe se u priopćenju iz slovenske vlade.

-Slovenija, zajedno s ostalim dionicima u regiji, Europskoj uniji i šire, čini sve napore da ubrza integraciju zemalja zapadnog Balkana u euroatlantske integracije, čineći to, uvjerena je da niti jedan korak u ovom smjeru ne bi smio ugroziti mir i suživot u Bosni i Hercegovini i općenito u regiji zapadnog Balkana, zaključuje se u reakciji Vlade Slovenije.

Ovime su i službeno okončana nagađanja da je u tajanstvenim Janšinimnon-paperom 'prste imala' i slovenska vlada.

Dnevni list je prenio i znakovit 'retweeted' premijera Janše twitter objave na službenom Twitter nalogu Vlade
Republike Slovenije gdje, uz kartu nekadašnje SFRJ piše: "15. travnja 1991.: "Službeni stavovi Sjedinjenih Država i
Velike Britanije i dalje podržavaju ujedinjenu Jugoslaviju, ali čuju se različiti glasovi". Ali, „ispod radara“ je prošla i
bojazan od raspada BiH u Janšinomnon-paperu i to zbog turskog utjecaja i radikalnog islama koji bi jačao nakon
scenarija raspada u BiH i nastanka države Bošnjaka.

Što znači Janšin retweeted'?

Međutim, Dnevni list je prenio i znakovit 'retweeted' premijera Janše twitter objave Vlade Republike Slovenije gdje, uz kartu nekadašnje SFRJ piše: "15. travnja 1991.: "Službeni stavovi Sjedinjenih Država i Velike Britanije i dalje podržavaju ujedinjenu Jugoslaviju, ali čuju se različiti glasovi".

Janša je očito aludirao na raspad Jugoslavije koji je uslijedio nakon toga, unatoč stavovima SAD-a i Velike Britanije.

Cerić optužio i zaprijetio Kučanu i Sloveniji

Naime, slovenska vlada ovime je reagirala na otvoreno pismobivšeg, umirovljenog, reisu-l-uleme Mustafe Cerića bivšem predsjedniku Slovenije Milanu Kučanu.

Cerić piše da je Kučan još 2011. godine, dok je bio na dužnosti specijalnog izaslanika slovenske vlade za BiH pitao „Žele li uopće sâmi građani BiH tu državu ili ne“?

"Gospodine Kučan, taj vaš antibosanski virus „non-paper“ u Bruxellesu i Washingtonu u Bosni je bio gotovo zaboravljen. No, zahvaljujući hudom i nesretnom Janezu Janši, koji je taj virus svjesno ili nesvjesno otkrio javnosti, mi smo došli sebi i shvatili da glavna teza vašeg vještački proizvedenog virusa „non-paper“, glasi: „ … neophodno je osvijetliti šta bi trebalo raditi u slučaju da političke elite odbiju živjeti u BiH kao zajedničkoj državi i njenu europsku budućnost. Bolje je podijeliti mirno pod supervizijom i intervencijom međunarodne zajednice nego dalje jačati međusobne blokade, pogoršavajuće sukobe i zaostajanje u ekonomskom i društvenom razvoju. U tom slučaju, međunarodna zajednica mora imati aktivnu ulogu budući da bi disolucija BiH imala posljedice na odnose i mir, kako na sigurnost područja bivše Jugoslavije tako i na šire područje Jugoistočne Europe”, naveli ste u  vašem tajnom raportu", piše, između ostaloga, Cerić, pitajući „Zar i ti prijatelju Kučan?“

On je, potom, Kučana uvrstio na "bosansku listu kukavica i gubitnika, koji su propali na civilizacijsko-moralnom ispitu oko Bosne, koja nije zaslužila da joj Slovenija okrene leđa u korist velikosrpske i velikohrvatske opsesije o njenoj podjeli na račun autohtonih Dobrih Bošnjana (Bono Homini)".

Na koncu, pozdravljajući Kučana, Cerić mu je uputio i prijeteću poruku-savjet: „Probajte shvatiti našu bosansku poruku – ne zagrizajte zalogaj kojeg ne možete progutati. Udavit ćete se!“.

Bojazan od raspada BiH u Janšinom non-paperu i to zbog turskog utjecaja i radikalnog islama

Podsjetimo, slovenski portal Necenzurirano otkrio je diplomatsku aferu 'non-paper' s glavnim akterom - premijerom Janezom Janšomkojije poslao neslužbeni diplomatski dokument (“non-paper”) u Bruxelles, predsjedniku Europskog vijeća Charlesu Micheluu kojem se predviđa raspad BiH.

Zbog ovoga je premijer Janša u Makedoniji pod snažnim kritikama oporbenih medija, dok on sam spomenuti portal naziva „opskurnim“.

Čak je i novi broj magazina 'Mladina' preko cijele naslovnice objavio karikaturu u kojoj „kuhar“ Janša „servira“ hrvatskom premijeru Andreju Plenkoviću i srbijanskom predsjedniku Aleksandru Vučiću BiH kao „stek“ koji obojica, svaki na svojoj strani stola, režu nožem i vilicom.

Dok je u Sloveniji premijer Janša okarakteriziran kao osoba koja je prouzročila Sloveniji mnoge neprilike, tim više što je ova članica EU preuzela predsjedanje EU-om, brojni visoki dužnosnici međunarodne zajednice također su negirali bilo kakvo „komadanje“ BiH. No, za non-paper bi se moglo kazati da je dovoljno „ispipao“ ovu temu te da nije moguć mirni raspad BiH.

Međutim, možda je promakla i zanimljiva konstatacija u samom non-paperu što je možda jedan i od odgovora zašto se raspada BiH pribojava i međunarodna zajednica: “…To bi Bošnjacima dalo neovisnu funkcionalnu državu i preuzelo punu odgovornost za nju.

Na referendumu bi ljudi odlučivali hoće li pristupiti EU ili budućnosti izvan EU (ili slijedeći primjer Turske) za sada velika većina Bošnjaka podržava perspektivu EU, ali zbog naglog porasta turskog utjecaja i radikalnog islama, situacija bi se mogla drastično pogoršati tijekom sljedećeg desetljeća”). No, non-paper je, na koncu, i postigao željeno – „ispipao“ je mišljenja i stavove o raspadu BiH.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

21 Ruj 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

20 Ruj 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

19 Ruj 2024