Neredi unutar Čovićeve stranke, puklo sa SDA!
Središnja Bosna: HDZ BiH izgubio 10 posto biračkoga tijel
Postizborni period u Središnjoj Bosni nikada nije bio dinamičniji. Iako gotovo u pravilu SDA i HDZ lagano rješavaju lokalnu izbornu matematiku ovaj put očito i nije baš tako.
Nekoliko je razloga zbog kojih je došlo do totalnog pucanja u odnosima s SDA, ali i unutar samog HDZ BiH. Prije svega važno je znati da je SDA predvođena Asimom Mekićem kao predsjednikom županijske organizacije ostvarila nikad bolji izborni rezultat u Središnjoj Bosni. S druge strane HDZ BiH je izgubio oko 10 posto biračkog tijela u Središnjoj Bosni.
Razlog tome prije svega leži u nedostatku glasova iz dijaspore, katastrofalnog rezultata u Busovači, gdje je Čavara izgubio 20 posto biračkog tijela, i rezultata u Travniku gdje sada SDA ima apsolutnu većinu sa 16 vijećnika. Rezultat HDZ-a i ovaj put su generirala i “spasila” tri načelnika, Boris Marjanović u Vitezu, Stjepan Dujo u Novom Travniku i Mladen Ramljak u Kiseljaku.
Njih trojica zapravo čine gotovo polovinu biračkog tijela HDZ-a BiH u SBŽ-u.
Ponude i lokalni odnosi
S druge strane u igru je snažno ušao SDP u Bugojnu, Novom Travniku i Donjem Vakufu, dok je HDZ 1990 pokazao jak otpor starijem partneru u Jajcu,
Novom Travniku i pogotovo u Busovači. Polazeći s tih stajališta SDA je prije nekoliko dana ponudila HDZ-u BiH službeni stav, ili idu zajedno u svim mjestima ili će se formiranje lokalnih većina rješavati pojedinačno od grada do grada, ili od općine do općine, ovisno o rezultatima izbora. Nakon toga Radoje Vidović je pod pritiskom Marinka Čavare, stranačkog gubernatora u Lašvanskoj dolini, pokušao napraviti zajednički stav, no već na prvoj prepreci udario je u zid.
Naime, Mladen Ramljak je odbio razgovarati jer ionako već dugo ne sudjeluje u radu Županijskog odbora HDZ-a BiH. Poznato je da je bijesan baš na Čavaru koji ga je svjesno rušio u HDZ-u, no sada su se moć i aduti promijenili. Načelnik Kiseljaka sa snažnom izbornom legitimacijom ne dozvoljava profesionalizaciju predsjednika OV Busovača, jer to ne želi u svojoj općini, te se očekuje da će i SDA to uraditi u općinama gdje može.
To su odavno spoznali oporbenjaci u Busovači pa su zatražili i da predsjedatelj u toj općini bude volonter. Drugi problem je i činjenica što je Stjepan Dujo, gradonačelnik Novog Travnika svjesno razvijao SDP u Novom Travniku, te na toj podjeli među Bošnjacima uzeo izbore unatoč činjenici što su Hrvati manjina.
Zato bi Dujin odlazak sa SDA bi bio pucanj sebi u koljena, a i onako ni ŽO HDZ-a BiH nikada nije pretjerano pokazao da cijeni njegov rezultat. I tako, dok je Asim Mekić pokazao snagu u svom KO SDA, Radoje Vidović nije uspio usuglasiti sve općinske organizacije oko zajedničkog stajališta o postizbornim koalicijama.
Napokon, i u Bugojnu čekaju rasplet unutar Vijeća i ne slijede upute ŽO HDZ-a BiH. Uostalom, nitko ih s vrha nije ni posjetio u kampanji.
Čović se ne uključuje
Iako se u ovu priču može uključiti i svemoćni Dragan Čović to se neće dogoditi jer je itekako svjestan snage i Mladena Ramljaka i Stjepana Duje. Takav pristup bi automatski značio i udar na poziciju Hrvata u Novom Travniku. Ostaje vidjeti kako će SDA odgovoriti na činjenicu da čelnik ŽO HDZ-a BiH Radoje Vidović nema snage kreirati zajednički stav unutar stranke i hoće li tek tako promatrati ponašanje svojih partnera u Kantonu.
U ovom svijetlu treba promatrati i činjenicu kako je HDZ 1990 osnažio svoje pozicije i kako je već odavno prepoznato što znači graditi koalicijski potencijal izvan okvira HNS-a. J. S.