Dnevni.ba - PRELOADER

Njemački znanstvenici pronašli način kako iskoristiti toksični crveni mulj za zeleniju proizvodnju čelika

25 Sij 2024


Njemački znanstvenici pronašli način kako iskoristiti toksični crveni mulj za zeleniju proizvodnju čelika

Oslobađanje potencijala nusproizvoda rafiniranja aluminija, točnije opasnog crvenog mulja, moglo bi revolucionirati proizvodnju čelika, a pritom se pozabaviti i s ekološkim problemima.

S otprilike četiri milijarde tona crvenog mulja koji globalno predstavlja prijetnju okolišu, znanstvenici s Instituta Max Planck u Njemačkoj, predvođeni Isnaldijem Souzom Filhom, osmislili su inovativnu metodu korištenja navedenog opasnog crvenog mulja. Izlažući crveni mulj plazmi vodika i argona, iz tog su mulja izvukli željezo, da bi ga potom koristili za proizvodnju čelika.

Crveni mulj, koji sadrži 30 do 60 posto željeznog oksida, krcat je i opasnim elementima poput arsena i olova. U svom pristupu, njemački znanstvenici su koristili elektrolučnu peć kako bi zagrijali crveni mulj na oko 1850°C, koji u reakciji s argonom i vodikom daje željezne kuglice. Njihovo istraživanje objavljeno je u časopisu Nature.

Koautor istraživanja Matic Jovičević-Klug ističe potencijal tog procesa izvlačenja željeza iz nusproizvoda proizvodnje aluminija, procjenjujući proizvodni kapacitet u rasponu od 748 milijuna do 942 milijuna tona čelika, što rezultira više od milijardu tona manje CO2 u usporedbi s tradicionalnim metodama proizvodnje čelika. Unatoč tome, to ostaje tek djelić globalne proizvodnje čelika.

Mark Jacobson sa Sveučilišta Stanford priznaje korištenje zelenog vodika u rafiniranju, ali naglašava da je to novost u korištenju opasnog crvenog mulja kao sirovine, jer integracija crvenog mulja u proces uvodi jedinstveni aspekt. Jacobson postavlja pitanja o isplativosti u usporedbi s konvencionalnim procesima, naglašavajući potrebu za više informacija kako bi se napravila konačna procjena.

Revolucionarni pristup nudi dvostruko rješenje, od ublažavanja utjecaja crvenog mulja na okoliš, do značajnog smanjenja emisija CO2 u proizvodnji čelika. Dok globalna industrija čelika traži održive alternative, nova metoda njemačkih znanstvenika puno obećava, označavajući odmak od konvencionalnih praksi, piše zimo.dnevnik.hr.

Vijesti iz svijeta


DONALD TRUMP I JOE BIDEN

Bijela kuća objavila kada će se susresti Biden i Trump

U kratkoj izjavi, tajnica za tisak Karine Jean-Pierre kaže: “Na poziv predsjednika Bidena, ...

09 Stu 2024

ALEKSANDAR VUČIĆ

Vučić došao na sprovod žrtava novosadske tragedije, pa se na groblju slikao za Instagram

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić poznat je po razvlačenju granica dobrog ukusa, no set fotogra...

09 Stu 2024

ITALIJA

Italija poslala osam migranata u Albaniju, jedan je brzo vraćen

JEDAN od osam migranata koji su dovedeni na obradu u Albaniju vraćen je u Italiju nakon št...

09 Stu 2024