Dnevni.ba - PRELOADER

NOGOMET U OKOVIMA KORONE: Hoće li nogometna Europa poslušati Angelu?

03 Svi 2020


NOGOMET U OKOVIMA KORONE: Hoće li nogometna Europa poslušati Angelu?

Piše: Slaven Nikšić

Kad će nam se vratiti nogomet? Pa možda će odgovor doći u srijedu – iz Njemačke koju svi vole poslušati. No, hoće li Angela Merkel dati zeleno svjetlo za Bundesligu, a onda uzročno-posljedično i za ostatak nogometne Europe? Je li trenutna situacija u nogometnoj Europi samo posljedica panike ili pak rezultat preciznih prosudbi?
Odluka o nastavku Njemačkog nogometnog prvenstva bit će donesena u srijedu, 6. svibnja, obznanila je njemačka kancelarka Angela Merkel. Sastala s svih 16 državnih guvernera i upozorila ih da i dalje postoji od povećanja infekcija koronavirusom ukoliko se mjere zaštite prerano ublaže. To je onaj službeni dio, dio koji već znamo. Ono što ne znamo je – kako zaista Merkel i njeni suradnici razmišljaju i jesu li zaista spremni otvoriti stadione… za momčadi, ne i za publiku. Kako god bilo, u srijedu će biti donesena važna odluka, ne samo za Njemačku, nego i za ostatak Europe koja bi mogla pratiti primjer. Jer Bundesliga bi mogla postati prva velika Liga sa konkretnim datumom po pitanju nastavka sezone.

Jesu li Bjelorusi u pravu?

Sada je jasno, što na početku pandemije nije bio slučaj, da su mjere zabrana kretanja opasno oružje u rukama državnih lidera – da mogu pomoći, ali itekako i odmoći. Najbolji primjer je BiH koja je stala/zakočila u tračnicama, a usput se razotkrio sav nesklad države koja u mnogočemu to nije. Uz državu je stao i nogomet, a kako kod nas on nije unosan biznis kao u zemljama Europe, jedna je od zadnjih rupa na sviralu u ovom korona-kaosu. Je li moralo biti tako? Pa zbog našeg nedoraslog zdravstvenog sustava, vjerojatno jeste, no sasvim je drugo pitanje je li 'zaustavljanje života' u kompletu, usput i nogometa u kojem mnogi rade, bila pametna odluka? Djelomičan odgovor došao je iz Skandinavije, gdje su se skoro pa opušteno, ali uspješno ponijeli prema pandemiji, a ima primjera koji dolaze i sa istoka. Primjera radi, u Bjelorusiji je gotovo 15.000 osoba zaraženo koronavirusom, 93 su preminule, ali nogometno prvenstvo se nastavlja! Jedina je to europska zemlja u kojoj se za vrijeme pandemije igra nogomet.

- Preispitujemo, analiziramo i ocjenjujemo situaciju ne svakodnevno, već svakog sata. Budimo iskreni, danas nitko na ovom svijetu nema odgovor na pitanje što učiniti u ovoj situaciji, kazao je prije nekoliko dana bjeloruski ministar sporta Sergej Kovalčuk.

- Treba li zatvoriti stadione ili se trebaju nastaviti natjecanja? Je li jedina ispravna odluka da se prekinu sva domaća natjecanja? Ili su te odluke bile preuranjene i diktirane nedostatkom informacija ili panikom, dodao je Kovalčuk.
Ni Kovalčukov komentar nije dao potpun odgovor, ali vas je zasigurno natjerao na razmišljanje.

Više onih koji su ZA nogomet

Drugdje po Europi, vladaju zapravo oprečna mišljenja. Belgijanci, Nizozemci i Francuzi su stali, ali oni su u manjini. Jer Englezi vjeruju da bi opet mogli zaigrati 12. lipnja, jer i Talijani jako žele što prije nastaviti - neki se u tom kontekstu pozivaju i na ljubav prema zemlji, a konkretne vijesti s terena najavljuju nastavak treninga - pokrajina Emilia Romagna dozvolila je da od danas pod strogim uvjetima mogu početi treninzi u ekipnim sportovima pa će tako prvi na trening danas krenuti igrači Sassuola, dan kasnije i nogometaši Bologne. Drugdje, španjolski pak premijer Pedro Sanchez izjavio je da se nada da će se prvenstvo uskoro nastaviti.

- Ja više pratim košarku negoli nogomet, ali nadam se da će se uskoro nastaviti nogometna natjecanja. Kada će to biti, o tome će odlučiti Nogometni savez i vodstvo La Lige. No, mislim da ćemo zasad nogomet moći gledati samo putem TV ekrana, a za odlazak na stadione morat ćemo još pričekati, izjavio je Sanchez.

Jednogodišnji kalendar kao opcija

I dok svi čekamo na Merkel, rađaju se nove ideje po pitanju kalendara. Tak potpredsjednik FIFA-e Victor Montagliani smatra da bi europske nogometne lige trebale razmotriti promjenu kalendara natjecanja i prebaciti sezonu na jednu kalendarsku godinu i zbog Svjetskog prvenstva 2022. u Kataru, koje bi trebalo biti održano u studenome i prosincu.

- To nije ideja koju bi trebalo odmah odbaciti. Može se primijeniti na sljedeće dvije godine, izjavio je Montagliani u u programu talijanskog radija Sportiva.

Montagliani je predsjednik Konfederacije Sjeverne i Srednje Amerike te Kariba, gdje sve lige počinju i završavaju unutar jedne kalendarske godine, za razliku od većine europskih liga u kojima sezona traje od kolovoza jedne do svibnja sljedeće godine. Promjena za koju se zalaže potpredsjednik FIFA-e, a koja je motivirana i kasnim terminom Svjetskog prvenstva u Kataru 2022., omogućila bi ligama koje su u prekidu da dovrše ovu sezonu do kraja kalendarske 2020., a potom nastave sljedeću sezonu početkom 2021. Ujedno, takva prilagodba mogla bi biti u skladu s velikim promjenama u kalendaru od 2024., koje je najavio predsjednik FIFA-e Gianni Infantino.

- Već smo počeli razmišljati o novom kalendaru od 2024., a ova nas kriza tjera da što brže nađemo prave odgovore, izjavio je Montagliani.

Sve ovdje navedeni planovi i dalje su pod velikim upitnikom, ali ako Angela kaže da 'fussbal geht weiter'… uskoro bi mogli u realizaciju, neki s manje, drugi s nešto više rizika. Jer pokaže li jedna Bundesliga da se može, i ostali će zaigrati.

SPORT


VELEŽ

Merzić u posljednjem obraćanju s klupe: Nepažnja kod prekida, idemo dalje

'Primamo gol u 95. minuti, a čitavu utakmicu kontroliramo susret', konstatirao je Veležov trener ...

9 h 18 min

EHF EUROPSKI KUP

Leotar i Sloboda traže prolaz dalje

Rukometaši Leotara i Slobode, kao i njihovi protivnici u prvom kolu (Bosna i Višegr...

9 h 21 min

DAVIS CUP

Tajvan gurnuo BiH u doigravanje za ostanak u Prvoj svjetskoj diviziji

Muška teniska reprezentacija Bosne i Hercegovine izgubila je od Tajvana (2:3) duel prvog kola Prv...

9 h 23 min