Dnevni.ba - PRELOADER

Novac pristiže, ali do njih ne dolazi. Što s kamenolomom, kako i kada do rješavanja stambenih pitanja?

29 Lis 2024


Novac pristiže, ali do njih ne dolazi. Što s kamenolomom, kako i kada do rješavanja stambenih pitanja?
Mještani Donje Jablanice traže sastanak s načelnikom i odgovore na pitanja

Piše: V.S.Herceg

mostar@dnevni-list.ba

Nakon katastrofalnih poplava koje su pogodile BiH 4. listopada, a u kojima su najteže stradali mještani Donje Jablanice, na površinu ne samo da “isplivavaju” blatom poplavljene i kamenjem iz obližnjeg kamenoloma oštećene kuće, već i problemi stradalnika ovog mjesta. 

Očito je kako se mještani Donje Jablanice, gdje je stradalo čak 19 osoba, a mnoge kuće potpuno uništene, osjećaju nesigurno i zanemareno i zabrinuti su za budućnost.

Milijuni prikupljeni u humanitarnim akcijama, ali novac ne pristiže do stradalnika

Iz razgovora s nekolicinom njih, istaknuli su bojazan za budućnost. Mnogi od njih kojima su kuće potpuno neuvjetne za stanovanje smješteni su kod rodbine i prijatelja ili ‘prijatelja od prijatelja’. Nitko im nije ponudio pomoć u plaćanju stanarine. Mediji čak izvješćuju i kako moraju plaćati priključak na vodovod u iznosu od 650 KM…

-Hrane ima, ali nama nitko nikakav novac ili konkretno rješenje nije ponudio. Čitamo o humanitarnim akcijama, pomoći koja pristiže, ali nama nitko još ništa nije ponudio, kazao je jedan od ogorčenih stanovnika Donje Jablanice.

Da, točno je, milijuni su prikupljeni u humanitarnim akcijama, kao i od donacija susjednih država, entiteta, a pomoć najavljuje i EU, ali novac do stanovnika ovog mjesta još ne dolazi. Osjećaju se prepušteni sami sebi, razočarano i prevareno. Dok se vlasti izbjegavaju odgovore na pitanje odgovornosti vlasnika kamenoloma za katastrofu ovih razmjera, oni žele znati. Njihova pitanja pokazuju koliko, zapravo, predstavnici lokalne zajednice s njima komuniciraju o ovim problemima. Čini se – premalo.

-Jedan naš čovjek koji živi u inozemstvu je došao i donio 65 tisuća KM i svakom stanovniku donirao po 1.000 KM. Čovjek je to osobno uradio jer se boji da novac neće stići do nas. Da će “nestati”. A nas nitko ne pita kako živimo, moramo li plaćati stanarinu, a tu je i zima. Političari dođu, obiđu, naslikavaju se, obećaju i odu. I to je sve. Načelnik ni da stane pred ljude i kaže što i kako. Mi ćemo biti zaboravljeni isto kao što se sve manje priča i o kamenolomu zbog kojeg je nesreća još veća, opravdani su prigovori mještana.

Traže se odgovori

Očito nezadovoljstvo vlastima svoje općine, a nakon očaja koje su doživjeli i preživjeli u katastrofi koja ih je pogodila, rezultiralo je i zahtjevom za sastanak predstavnicima općine Jablanica, načelnika i njegovih pomoćnika iz svih službi, u srijedu, 30. listopada u 18 sati.

Naime, mještani traže odgovore od nadležnih te upozoravaju kako će “u slučaju ignoriranja zahtjeva biti prisiljeni na poteze koji nisu u interesu općine i mještana MZ”.

-Na osnovu ukazane potrebe, te velike uznemirenosti mještana po pitanju sigurnosti i daljnje opstojnosti naselja Donja Jablanica, vijeće MZ Donja Jablanica je došao do zaključka organizacije proširenog sastanka s mještanima na kojem zahtijevamo prisustvo organa Općine Jablanica kako bi dali odgovore na data pitanja, stoji u dopisu iz Vijeća mjesne zajednice i mještana Donje Jablanice koje potpisuje Bakir Tufek.

Mještani Donje Jablanice opravdano traže odgovore na pitanja: 1. Procjena sigurnosti kamenoloma- klizišta?; 2. Je li moguće pokretanje preostalog kamena u kamenolomu i potoku?; 3. Način rješavanja kamenoloma (potok u majdanu)?; 4. Oborinske vode od Vila Mont do Ivan krsta?; 5. Odvoz materijala koji je skladišten kod magacina Željezničke stanice?; 6. Način rješavanja stambenog pitanja osoba koje su pogođene u nedavnoj prirodnoj nepogodi?; 7. Rad komisija za procjenu štete, te ispitivanje statike i daljnje upotrebe stambenih objekata oštećenih u katastrofalnim nepogodama?

Dok bi u svakoj drugoj, uređenoj državi, nakon havarije koje je prouzročio kamenolom iznad sela, istu sekundu uslijedila uhićenja, a osumnjičenici u pritvoru čekali kraj istrage kako ne bi mogli na istu utjecati, u BiH se pitanje odgovornosti vlasnika kamenoloma nazivalo "lešinarenjem", upravo u trenutku dok je trajala utrka s vremenom i potraga za nestalima.

Sada se kamenolom sve manje i manje spominje. 

I na koncu, dok žitelji Donje Jablanice strahuju od neizvjesne budućnosti, svjesni domaćih vlasti i njihove "ekspeditivnosti i učinkovitosti" u rješavanju i najobičnijih problema, a pogotovu ovih razmjera, postavlja se dobro poznato pitanja u BiH: 'Di su pare?'.

Hercegovina


SINDIKATI OSNOVNIH I SREDNJIH ŠKOLA HNŽ-A OD UTORKA U ŠTRAJKU

Nema škole, djeca sretna, roditelji užasnuti, učitelji na ulici, a Vlada se 'češlja'

MOSTAR - Sindikati osnovnih i srednjih škola Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ) najav...

7 h 42 min

PROSVJETARI

ODLUČENO: U utorak generalni štrajk

U utorak u 7:30 sati započinje generalni štrajk, dok će istog dana u 11 sati biti održan prosvjed...

11 h 5 min

MOSTAR

Sindikati obrazovanja mogu u generalni štrajk, što će učiniti Vlada HNŽ-a

Sindikati osnovnih i srednjih škola mogu započeti generalni štrajk. Presudio je tako Općinski sud...

13 h 30 min