Novalić: 100 milijuna maraka za povećavanje zaposlenosti i održavanje likvidnosti
Piše: Dragan Bradvica
Vlada Federacije donijela je uredbu po kojoj u nekoliko najugroženijih grana gospodarstva uslijed korona krize pomaže sa 100 milijuna maraka.
Konkretnije, 30 milijuna maraka ide za turizam, 30 milijuna za izvozno orijentiranu industriju, 10 milijuna za subvencioniranja izvoza poljoprivrednih proizvoda, 20 milijuna maraka za promet.
Dodatnih 10 milijuna maraka ići će za zdravstvo a prvobitno se trebalo ići u nabavku 23 tisuća ampula lijeka Remdesivir, ali kako navedeni lijek nije polučio zadovoljavajuće rezultate novac će najvjerojatnije ići kao pomoć za povećanje bolničkih kapaciteta. Federalni premijer Fadil Novalić pojasnio je kako postoje dva alata makroekonomske politike, monetarna i fiskalna, ali zbog currencyboarda BiH može koristi samo fiskalnu politiku.
- Naši dosadašnji potezi kao i ova uredba jeste alat fiskalne politike kojima želimo pomoći najugroženijim granama. S obzirom kako je od pandemije već prošlo šest, sedam mjeseci imamo vrlo jasne pokazatelje tko trpi najvišu štetu i ciljano idemo pomagati tim oblastima – promet i komunikacije, turizam, izvozna industrija, poljoprivreda i zdravstvo, poručio je Novalić.
Zaposlenost i likvidnost
Dvije su svrhe koja Vlada FBiH želi postići ovim mjerama a to je zadržavanje zaposlenosti, na što ide 40 posto navedenog novca, te likvidnost poduzeća (60 posto previđenih sredstava). Dodaje kako je broj zaposlenih u Federaciji počeo rasti od momenta kada je na snagu studio 'korona-zakon' a slično očekuju i sada, odnosno da se do nove godine broj zaposlenih povrća za oko 1.700 osoba.
- Treba imati u vidu i 91 milijun maraka koje je previdio 'korona-zakon', kao i 230 milijuna nižim razinama vlasti te ovih 100 milijuna maraka već smo na oko 410 milijuna maraka pomoći u prevladavanju negativnih posljedica pandemije. Povoljna informacija je i to da će jamstveni fond od naših očekivanih 500 milijuna maraka moći će pokriti milijardu maraka. Banke reagiraju pozitivnije na našu akciju, kaže Novalić Najavio je kako ovo svakako nije posljednja mjera federalnih vlasti nego će i dalje pratiti stanje i sukladno promjenama reagirati.
Odgovarajući na novinarska pitanja kazao je kako je FBiH likvidna pa se čak su otkazane neke aukcije trezorskih zapisa i obveznica. Uz to, jasno kaže kako se Vlada FBiH ne želi zaduživati na domaćem tržištu jer taj novac ostavljaju gospodarstvu a ako bude potrebe ići će se na zaduženja na međunarodnom tržištu. Shodno tome, novi aranžman države sa MMF-om trebao bi biti težak oko milijardu maraka ali taj novac se može očekivati tek u travnju ili svibnju iduće godine. Potvrdio je kako sve međunarodne financijske organizacije i EU jedino kao uvjet imaju nastavak reformi.
- Pomoć od 250 milijuna maraka iz EU uvjetovana je restrukturiranjem pravosuđa a i svima nama je to jasno jer ne treba neka stručnost da se vidi kako ono najlošije funkcionira u društvu te u takvom okruženju bujaju korupcija i kriminal. Jednostavno se moramo izvući iz tog začaranog kruga i s te strne je dobro da postavljaju taj uvjet, stava je Novalić.
Kreditni poticaj razvoja, poduzetništva i obrta
Uz ovo, Vlada FBiH je na sjednici održanoj u petak odobrila plasman sredstava koja su na depozitnom računu kod Razvojne banke FBiH i vode se na kontu 'Dugoročni namjenski depozit Vlade FBiH, Federalnom ministarstvu razvoja, poduzetništva i obrta', radi realizacije Programa 'Kreditni poticaj razvoja, poduzetništva i obrta'. Kreditni poticaji, kao državna pomoć male vrijednosti, bit će dodjeljivani na razdoblje do sedam godina, s dvogodišnjim grace razdobljem i kamatnom stopom do jedan posto.
Cilj kreditnog programa je financijska podrške subjektima malog gospodarstva za produktivnije poslovanje i rast gospodarske aktivnosti, a neophodna su im dodatna ulaganja u osnovna sredstva. Dodatna ulaganja će omogućiti pokretanje nove i održavanje postojeće proizvodnje, pružanje usluga, veće iskorištavanje kapaciteta, održavanje postojećih radnih mjesta, očuvanje postojećeg broja subjekata malog gospodarstva i novo zapošljavanje. Kredit se daje na osnovu kreditne linije putem Razvojne banke FBiH. Do 30 posto odobrenih kreditnih sredstava subjekti malog gospodarstva će moći koristiti za nabavku repromaterijala. Javni natječaj za dodjelu sredstava će biti objavljen u Službenim novinama FBiH, na mrežnoj stranici Federalnog ministarstva i u najmanje dvoje dnevne novine dostupne na teritoriju FBiH.
Inače, od 2008. do 31. prosinca 2019. je za realizaciju Programa 'Kreditni poticaj razvoja, poduzetništva i obrta' ukupno izdvojeno i preneseno 25.648.465 maraka na depozitni račun kod Razvojne banke. Ugovorom o komisionim poslovima s Razvojnom bankom formira se revolving kreditna linija i od sredstava naplaćenih glavnica prethodno plasiranih kredita, tako da izdvojena sredstva mogu biti plasirana dva do tri puta, zbog čega je 2030. i utvrđena kao rok povrata sredstava.