Dnevni.ba - PRELOADER

NOVALIĆ, MILIĆEVIĆ, GADŽIĆ: Optuženici imenovali osumnjičenika u Nadzorni odbor Razvojne banke

08 Velj 2021


NOVALIĆ, MILIĆEVIĆ, GADŽIĆ: Optuženici imenovali osumnjičenika u Nadzorni odbor Razvojne banke

Nakon što je osumnjičen u slučaju 'Aluminij', stigla zaslužena 'nagrada'

Optuženici imenovali osumnjičenika u Nadzorni odbor Razvojne banke koja odlučuje o kreditima namijenjenim kao pomoć poduzetnicima čije je poslovanje 'palo' u pandemiji korona virusa. 

Ne, ovo nije šala niti je riječ o nekom zamršenom krimiću. Ovo je stvarnost koju građani FBiH žive svakodnevno. Javnost je, naime, ostala zabezeknuta kada je Vlada Federacije kojom kormirale optuženici za korona profiterstvo Fadil Novalić i Jelka Milićević (slučaj 'Respiratori), na posljednjoj sjednici održanoj u Mostaru imenovala Marija Gadžića u Nadzorni odbor Razvojne banke FBiH na razdoblje od pet godina.

Nema tu ništa sporno osim što je Gadžić osumnjičenik u jednoj drugoj aferi, Mostarcima dobro poznatoj aferi 'Aluminij'.

Naime, Financijska policija Tužiteljstvu HNŽ-a predala je izvješće protiv šest zadnjih direktora Aluminija, među kojima je i Gadžić. Nakon izvješća formiran je i predmet zbog propasti mostarskog diva i višemilijunskih dubioza u tom poduzeću. Vlada Federacije nakon toga imenuje Gadžića u NO Razvojne banke pokazujući time da je moralno potpuno posrnula.

Pojedini mediji ovo su imenovanje sarkastično nazvali 'nagradom za učinjeno u Aluminiju', a Gadžićevi poslovi u tom poduzeću zapisani su i u Neovisnoj analizi koju je revizorska kuća KPMG uradila krajem 2018. godine.  

Naredio šef skuplju struju

Naime, neovisni pregled poslovanja mostarskog Aluminija urađen krajem 2018. obuhvatio je i pitanje cijene električne energije, što je prema riječima stručnjaka jedan od ključnih problema nekadašnjeg giganta.

Ipak, jedna stvar u toj analizi upada u oči. A ta je da je Aluminij u prvih šest mjeseci 2017. godine imao potpisan ugovor s Elektroprivredom BiH po kojem je električnu energiju kupovao po prosječnoj cijeni od 36 EUR/MWh uvećano za naknade u iznosu od 7,1 EUR/MWh, dakle ukupno 43,1 EUR / MWh. Ugovor je potpisan na jednu godinu s fiksnom cijenom struje u prvih pola godine.

No u travnju iste godine tadašnji direktor Mario Gadžić, koji je naknadno smijenjen, donio je odluku o raskidu suradnje s EP BiH s 30. 6. 2017. Odluka je donesena nakon pregovora s EP BiH o cijeni struje za drugu polovinu 2017. Navodno, EP BiH je tada nudila cijenu oko 40 eura plus naknade. Procjena tadašnjeg direktora Gadžića je bila kako na tržištu može pronaći povoljniji dogovor. No, slijed aktivnosti demantirao ga je ubrzo nakon toga što je dovelo do situacije da Aluminij kupuje struju od Elektroprivrede HZHB po puno višim cijenama koje su se kretale čak i do 85 eura po megavat satu, dakle duplo skuplje nego što je plaćao početkom 2017., razdoblju u kojem je tvrtka ubilježila i neke pozitivne pomake u poslovanju.

Neslužbeno, tada je od izvora iz tog mostarskog poduzeća kružila informacija da je Gadžić pod pritiskom svojih političkih mentora iz najvećeg vrha HDZ-a BiH bio primoran raskinuti suradnju s EP BiH, a svojim suradnicima je navodno rekao da je mu je šef proučio 'Kud ste pošli tamo? Vratite se odakle ste krenuli'. Gadžić je s direktorskog mjesta posrnulog hercegovačkog diva smijenjen krajem 2018. godine.

Ostaje čekati hoće li se išta od toga pokazati točnim u istrazi (ako se smije istražiti) koja se vodi protiv današnjeg člana NO-a Razvojne banke Marija Gadžića.

Aluminij bio dužan i Razvojnoj banci

Ono što se također može smatrati spornim u posljednjem Gadžićevom imenovanju je i činjenica da je mostarski Aluminij u vijeme dok je Gadžić bio direktor, imao i dug prema Razvojnoj banci FBiH! Dakle, prema instituciji u kojoj danas sjedi bivši direktor Aluminija.

Naime, Razvojna banka FBiH u trenutku kada je Gadžić kormilario Aluminijem imala je založno pravo nad sljedećim nekretninama Aluminija: postrojenje za čišćenje lonaca i cijevi (2.085 m2), zgrada za remont kranova (1.715 m2), zgrada za oblaganje i skidanje katodnih obloga (3.971 m2) te pokretninama Društva uključujući: uređaj za čišćenje lonaca, kran i peć za taljenje na liniji lijevanja ingota. Aluminij je redovito podmirivao obveze po ovom dugu do rujna 2018. godine. Sve ovo dokumentirano je u Neovisnom pregledu poslovanja Aluminija.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

20 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

19 Stu 2024