Dnevni.ba - PRELOADER

Novalić SMS-om upozoren na kineske respiratore ostavljene u šatoru

04 Lip 2021


Novalić SMS-om upozoren na kineske respiratore ostavljene u šatoru

Na ročištu održanom u petak u okviru suđenja u predmetu “Respiratori“ objavljen je sadržaj SMS poruke izvjesnog Edvina Kučukovića, kojim je on upozorio da iz Kine dobavljeni respiratori mogu biti opasni po život pacijenta. Tvrdi se da respiratori nisu odgovarajuće skladišteni nakon kupovine, tj. da su ostavljeni u šatoru.

Kako je navelo Tužiteljstvo BiH, predočili su dokaze koji se odnose na zaključak ugovora o kupovini tih uređaja, postupak javne nabave, nepostojanje stručnog tijela u Federalnoj upravi Civilne zaštite (FUCZ) koje bi adekvatno utvrdilo koje respiratore kupiti te na činjenicu da ih nije bilo na stanju tijekom sklapanja ugovora.

Tužiteljstvo tvrdi da ponuda tvrtke “Srebrena malina“ u vlasništvu jednog od optuženih, Fikreta Hodžića, nije navedena u protokolu FUCZ-a 2. travnja 2020. niti bilo koji drugi dan. Istaknuto je da je u protokolu FUCZ-a zabilježen dokument, zakon o izuzeću od javnih nabava. Kako je naglašeno, nijedna ugovorna strana - ni FUCZ, ni “Srebrena malina“, nisu registrirani za prometovanje medicinskim uređajima a kao dokaz toj tvrdnji naveden je i zapisnik Agencije BiH za lijekove i medicinska sredstva nakon izvršenog nadzora u FUCZ-u.

U tom se izvješću naglašava da je na ambalaži, kutijama u kojima su bili respiratori, napisano da je riječ o "emergency" respiratorima, tj. respiratorima za upotrebu u lsučaju hitnosti, te je obrazloženo da se respiratore tretiralo nakon njihovog transporta u Sarajevo, tj. u prostorije FUCZ-a. Naime, istaknuto je da je bilo 80 respiratora na paletama u šatoru bez rasvjete te da je nadzorom utvrđeno da uopće nije praćen utjecaj vlage i temperature na te uređaje. Izdvojeno je i mišljenje uposlenika FUCZ-a da je riječ o "kvalitetnom šatoru". Tvrdi se i da su zatečena tri respiratora koja su bila izvađena iz kutije.

Rečeo je i da je vozač FUCZ-a dovezao respiratore iz Zračne luke Sarajevo bez da je preuzeo ijedan dokument.

SMS upozorenje

Tužiteljstvo je, nadalje, ukazalo da je 3. travnja 2020., kada je ugovor o kupovini zaključen, direktor ureda Vlade Federacije BiH Hasan Ganibegović dobio SMS od Edvina Kučukovića, za kojeg nije obrazloženo tko je.

“Molim vas proslijedite ovo do premijera. Hoću da mi je savjest čista u ovim teškim vremenima. Čuvajte se respiratora koje ste nabavili. Pacijenti umiru na tim respiratorima, jer dolazi do rupture pluća. Ovakve vam mogu nabaviti hiljadu komada po cijeni od 9.000 dolara“, stoji u upozorenju Kučukovića.

Primjedba braniteljice optuženog Hodžića Mirne Avdibegović odnosila se upravo na to što Tužiteljstvo nije navelo tko je Kučuković. Ganibegović je, navodno, isti dan poruku proslijedio premijeru Fadilu Novaliću, prvooptuženom u ovom predmetu.

Ponovljeno je da je optužena federalna ministrica finansija Jelka Milićević iz stranke čija je članica, HDZ BiH, znala kakve dokumente potpisuje, tj. da se oni odnose na kupovinu respiratora. Njena braniteljica Senka Nožica tvrdi da nigdje u dokumentima nije navedeno da je riječ o kupovini respiratora, već je samo naveden iznos.

Tužiteljstvo je pri stavu da je Hodžić već 5. travnja 2020. znao da ne može kupiti prvobitno tražene respiratore, ali je nastavio provoditi aktivnosti u pravcu kupovine. S tim u svezi je predočena njegova komunikacija preko mobilne aplikacije WhatsApp i preko maila s pojedincima iz tvrtke preko kojih je pokušavao kupiti uređaje.

Hodžićeva komunikacija

 On je, među ostalim, komunicirao sa Sanjom Lekić iz kompanije BTL Medical iz Podgorice i direktorom riječke firme Exotrade Bornom Cicerom. U jednoj od WhatsApp grupa mu je Dušan Nesić kazao da nije moguće nabaviti prvobitno tražene respiratore te mu je kao alternativu ponudio respiratore ACM812A iz Kine, koji su na koncu i kupljeni.

Cicero je u e-mailu pojasnio razloge iz kojih je teško nabaviti prvobitno tražene respiratore a Tužiteljstvo drži da je Hodžić e-mail adresu preko koje je komunicirao koristio za dogovaranje kupovine. Na ponovljenu opasku tužitelja da je riječ o respiratorima koji nisu za liječenje Covid pacijenata, Hodžićeva braniteljica je reagirala poručivši da "ne postoje respiratori za Covid pacijente".

Predočen je i sadržaj WhatsApp razgovora između osobe označene kao K. M. i Sanje Lekić, u kojem je osoba K.M. napisala da bi Hodžić nakon "kupovine 100 respiratora kupio još 300".

Branitelji optuženih tvrde da se Tužiteljstvo koristi dokazima koje nije navelo u optužnici i dokazima o kojima obrana nije obaviještena. Požalili su se i na predočavanje dokaza o komunikaciji preko mobilnih aplikacija smatrajući da Tužiteljstvo njima može manipulisati u smislu da kronološki ne obrazlaže tije dešavanja i razgovora.

Naredno ročište u ovom predmetu je zakazano za 16. lipanj, kada će se ponovo iznositi materijalne dokaze. S. N.

BIH


ELMEDIN KONAKOVIĆ

Konaković: Imamo moralno pravo da svijet podsjetimo i upozorimo zbog stradanja civila

Imamo moralno pravo i danas je pravo vrijeme da zbog stradanja u Gazi, Ukrajini i na drugim mjest...

24 Ruj 2024

VEDRAN ŠKOBIĆ

Ministar pravde FBiH: Izmjenama zakona oštrije kazne za počinitelje bludnih radnji

Vijest da je glumac Moamer Kasumović osuđen za bludničenje nad maloljetnikom šokirala je j...

24 Ruj 2024

DENIS ZVIZDIĆ

Zvizdić: Obustaviti prodaju zgrade BHRT-a i pronaći održivo rješenje za finansiranje javnog servisa

Zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine ...

24 Ruj 2024