NOVI ALARM: Mnogo više teških metala u tlu i vodi oko Uborka

Ni posljednji vapaji građana sa sjevera Mostara i aktivista Udruge “Jer nas se tiče“, nisu pali na plodno tlo.
Oni o svakom problemu koji se odnosi na deponiju Uborak i njen loš utjecaj na okolinu, komuniciraju sa stručnjacima, čije nalaze predočavaju nadležnima, ali uglavnom sve ostaje na tomu.
Istina, prosvjedi protiv odlaganja animalnog i medicinskog otpada na Uborak, urodili su plodom prije dvije godine, pa se od tada ova vrsta otpada ne deponira na mostarsku deponiju.
Tematska sjednica
Posljednje analize tla oko deponije, potvrdile su prisustvo teških metala mnogo više od dozvoljenog, a što je bio novi alarm za i onako zabrinute građane. Također, oko Uborka danas rastu biljke karakteristične za podneblje gdje je tlo najzagađenije, poput onog kod nuklearnih elektrana.
- Pedološki zavod je u analizi pronašao i to bilje. Ono se ranije nije moglo naći u našoj zemlji, kazali su nam stručnjaci, ističe predsjednik Udruge “Jer nas se tiče“, Omer Hujdur.
Ističe i kako u zvaničnom dokumentu što je Plan prilagodbe o kojemu je mnogo riječi bilo prije pet dana na konferenciji za medije, stoji kako je tlo četiti puta više od dozvoljenog zagađeno teškim metalima.
- Gdje god je otvoreno tlo i uzet uzorak podzemne vode, ustanovljeno je i zagađenje vode tim teškim metalima, također znatno više od dozvoljenog. Napominjem da je recimo ambrozija peta ili šesta biljka koja raste oko deponije, a koja je karakteristična za podneblja u kojima je sve zagađeno. To su samo biljke na tlima koja su kontaminirana, dodaje Hujdur.
Na pitanje da li uskoro namjeravaju obratiti se institucijama i zatražiti da se nešto učini kako bi se stanje normaliziralo, odgovara kontra pitanjem:
- Komu da se obratimo? Dosad smo se za milijun problema obraćali mnogim institucijama, ali uvijek u pravilu izostaje reakcija. Čekamo sastanak u Gradskoj vijećnici 8. lipnja, a kasnije i tematsku sjednicu koja je zakazana za 14. lipnja. To nam je posljednja nada, kaže dalje.
Najavljuje i kako će se dokumenti i argumenti i dalje iznositi u javnost, te kako će se pravda i pravo na život tražiti pred domaćim ili stranim sudovima.
- U svakome materijalu, svakoj analizi, svakoj studiji stoji kako deponija ne može biti na ovom mjestu. Sa stanjem kakvo imamo danas, nažalost nemoguće je garantirati zdravlje građana ili čistu i zdravu okolinu. To su zaključci, rekao je na kraju.
Potvrdili Tuzlaci i Sarajlije
Edhem Čustović, diplomirani inženjer kemijske tehnologije pojasnio je objavljeni Plan prilagodbe. On je istaknuo da je najveći problem što se ne primjenjuju ni trenutno suvremene tehnološke procedure.
- U ovome Planu se točno može pročitati analize provedene od dva instituta, koje su strašno dramatične. Ako jedan institut iz Tuzle kaže da u podzemnim vodama postoje teški metali, a institut iz Sarajeva potvrdi da i na dva površinska i dubinska mjesta postoje teški metali - ovo je više nego alarmantno za gradsku vlast da odmah zatvori deponiju. Svaki građanin treba pročitat zaključke, koji kažu da je tlo već kontaminirano, da su flora i fauna uništene i degradirane i ne postoje nikakve šanse da se neki novi sistem uspostavi, rekao je Čustović.
H. Ž.