Dnevni.ba - PRELOADER

Novi udar na džep Livnjaci teško podnose: Alternativa je grijanje na struju

24 Lis 2022


Novi udar na džep Livnjaci teško podnose: Alternativa je grijanje na struju

Gradsko vijeće Livna na posljednjoj sjednici odobrilo je poskupljenje toplinske energije u ovom gradu.

Odlukom je za 100 posto povećana cijena opskrbe toplinskom energijom za domaćinstva, a cijena za pravne osobe povećana je 235 posto. Kao razlog poskupljenja navedeni su poremećaj na tržištu energenata, inflacija i problem sa nabavkom energenata.

Vijeće je odlukom, kako je poručeno, pokušalo pomoći Javnom preduzeću Komunalno, kako bi ono dalje poslovalo u plusu, dok situaciju usložnjava činjenica da Grad nije većinski vlasnik livanjske toplane.

- Ovo je specifična situacija. JP Komunalno Livno nije korisnik Gradske toplane, niti je vlasnik. Silom prilika firma koja gospodari toplanom Eko – Esko, te je došlo do određenih problema. Oni su rekli da ne mogu vršiti toplifikaciju grada, pa je odlukom Gradskog vijeća zadatak prebačen na JP Komunalno, kazao je nedavno za FTV gradonačelnik Livna, Darko Čondrić.

Opstanak Komunalnog

Već je jasno da će enormno poskupljenje grijanja, značiti i manje korisnika. Kalkulacije u Komunalnom rađene su na osnovu podataka iz prošle godine.

- Mi smo nekako gurali i vršili uslugu, korisnici su bili zadovoljni. Prošle godine je došlo do poskupljenja energenata i napravili smo poslovni gubitak, prvi put nakon više od deset godina. Ove godine je došlo do novih poskupljenja na tržištu, cijene su skočile i morali smo pristupiti novoj kalkulaciji, te predali zahtjev Gradskom vijeću za povećanje cijena. Gradsko vijeće je svjesno poskupljenja, išli smo da ulovimo pozitivnu nekakvu nulu, ali su poskupljenja značajna. Javno poduzeće Komunalno će godine pokušati isporučiti toplinsku energiju za korisnike, a cijene su onakve kakve su usvojene na Gradskom vijeću. One su značajno veće. Mislim da će biti velikih problema. Treba nam kritični broj kupaca. S povećanjem cijena očekujemo iskreno manje kupaca. Da li će biti dovoljan broj zainteresiranih, jer smo radili kalkulaciju na podacima iz prošle godine, vidjet ćemo. Ako bude kritične mase kupaca, pristupit ćemo pripremi i paljenju toplane. Grijanje ćemo isporučivati kao i dosad kvalitetno. Ipak, nismo sigurno da ćemo doći do nule ili pozitivnog rezultata. Tko god ima alternativu, odabrat će ono što je povoljnije za njega, kazao je direktor JP Komunalno Livno, Filip Milić.

Gradska bolnica je korisnik 35 posto energije iz toplana, pa će opstanak ovakvog načina grijanja vjerojatno ovisiti i od daljeg dogovora s menadžmentom ove ustanove.

- Imamo određenih problema, da li će se postići dogovor, da li će pristati na tržišne korektne uvjete, da li su u mogućnosti pristati . ne znam. Oni su glavni pregovarač u ovom procesu. Javno poduzeće Komunalno ne može izdržati pritisak. Ogrijev čini 80 posto troška. Taj trošak treba neko platiti. Pitanje je da li će biti subvencije, a ne znam ni što se može dogoditi da netko preuzme razliku troškova koji će proizaći iz grijanja, dodaje Milić.

Nastojanja Devedesetke i SDP-a

Klub HDZ-a 1990 uskoro će zatražiti preispitivanje odluke u namjeri da se cijene ublaže i budu prihvatljive svima. U SDP-u nakon što je odbijen njihov amandman za ublažavanje cijena, nisu optimistični.

- Klub vijećnika HDZ-a 1990 nije podržao odluku o povećanju cijene toplinske energije. Sigurno je da će se smanjiti broj korisnika grijanja. Građani su razočarani. Nisu ovo očekivali. Hoće li naknadno doći do pada cijena to ne znamo, ali po svemu dosad čini se da neće. Ako padne broj korisnika gradonačelniku i JP Komunalno ostaje da vode brigu o tomu. Mi ćemo ići u smjeru da ide nova odluka, da se ide sa smanjenjem cijena za korisnike, a što će biti u budućnosti, ne možemo znati, ističe vijećnik HDZ-a 1990, Domagoj Mamić.

Slično razmišlja i njegov kolega Martin Brdar (SDP), s tim što ne vjeruje da do ublažavanja cijena grijanja može doći.

- Mi smo uložili amandman da se smanji 30 posto cijena kilovatsata toplinske energije za stanovništvo. Sa 20 na 17 feninga, a za pravna lica da se smanji s 32 na 25 feninga. Taj amandman je urađen na način da smo analizirali cijenu troškova električne energije. Ja radim u instituciji koja može da se grije na struju ili  iz toplane. Prema usvojenoj odluci, cijena troškova toplane bila bi duplo veća nego cijena električne energije. Ostaje nam alternativa. Institucija u kojoj radim će se grijati na električnu energiju, poručio je Brdar.

Dvadeset dana nakon izbora građani Livna tako trpe novi udar na svoje džepove, dok Grad Livno nije poduzeo mnogo s ciljem ublažavanja posljedica energetske krize te spriječio daljnje siromašenje i iseljavanje stanovništva.

D. E.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

9 h 22 min

U novom broju donosimo

Novi broj

12 Srp 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

11 Srp 2025