O čemu su razgovarali Plenković i Dodik?
Predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović i hrvatski premijer Andrej Plenković primili su odvojeno u srijedu u Zagrebu Milorada Dodika, člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine iz Republike Srpske, s kojim su razgovarali o stanju u BiH, njezinim euroatlantskim perspektivama i gospodarskim projektima.
Na sastanku Milanovića i Dodika razgovaralo se o stanju u Bosni i Hercegovini i njezinim euroatlantskim perspektivama, o problemima u provođenju Daytonskog sporazuma, te o položaju i pravima sva tri konstitutivna naroda, Hrvata, Srba i Bošnjaka, se u tekstu priopćenja s Pantovčaka.
"Interes je Republike Hrvatske stabilna i funkcionalna Bosna i Hercegovina, kao i osiguranje jednakih prava Hrvata u Bosni i Hercegovini, kao ravnopravnog i konstitutivnog naroda. Zbog toga Republika Hrvatska ne može ostati pasivna i neće podržati inicijative u smjeru jednostrane revizije Daytonskog sporazuma koje bi ugrozile mir i stabilnost u Bosni i Hercegovini i jugoistočnoj Europi", navodi se u priopćenju Milanovićeva ureda.
Plenković i Dodik o gospodarskoj suradnji i potpori RH europskom putu BiH
Plenković je u Banskim dvorima s Dodikom razgovarao o prometnom povezivanju Hrvatske i BiH s posebnim naglaskom na izgradnju novog cestovnog mosta kod Gradiške i pristupnih prometnica, priopćeno je iz Plenkovićevog ureda.
Taj most zajednička je investicija Hrvatske i BiH kojom će se bitno povećati volumen i protočnost prometa osoba i roba, na korist obje države, navodi se.
Plenković je istaknuo važnost povratka prognanih Hrvata, kao i zaštite njihove imovine.
Na sastanku je potvrđeno da će trasa autoceste Banja Luka – Prijedor ići alternativnim pravcem čime će se zaštititi imovina Hrvata na tom području i izbjeći rušenje njihovih kuća.
Tijekom radnog sastanka razgovaralo se i o snažnijoj gospodarskoj suradnji, ulaganjima, potpori Hrvatske europskom putu BiH te situaciji na jugoistoku Europe, kao i o problemu nezakonitih migracija, dodaje se u tekstu priopćenja.
Dodik: Nisam došao klevetati
U izjavi za medije nakon sastanaka Dodik je kazao kako je informirao sugovornike da je "Dejtonski sporazum donio mir i uspostavio politički sistem u BiH, ali da je intervencijom visokog predstavnika došlo do urušavanja principia gdje je najviše stradala konstitutivnost naroda".
Kazao je kako bošnjački politički predstavnici, predvođeni strankom SDA, nastoje marginalizirati pozicije hrvatskog i srpskog naroda.
"Treba osigurati da konstitutivni narodi imaju puni kapacitet svojih prava predviđenih ustavom i to može biti u korist održivosti BiH, a to opet znači promjene Izbornog zakona da se zaštiti konstitutivni narod i njihovi legitmini predstavnici", rekao je Dodik.
Dodao je kako srpski politički predstavnici u BiH imaju dobru suradnju s hrvatskim te da ta suradnja nije usmjerena protiv bošnjačkog naroda.
Komentirajući kritike zbog njegovog posjeta Zagrebu upućene iz Sarajeva, Dodik je kazao kako u hrvatsku prijestolnicu nije došao "da nekoga kleveće već da, kao kapacitet koji ima kao član Predsjedništva BiH, upozna sugovornike s njegovim viđenjem situacije u BiH i načinom suradnje".