Obilježen Dan sjećanja na 1.601 dijete ubijeno u opkoljenom Sarajevu
Šutnja za najmlađe
U povodu 5. svibnja, Dana sjećanja na ubijenu djecu Sarajeva, članovi obitelji i građani, kao i brojna izaslanstva i predstavnici različitih razina vlasti, položili su u utorak cvijeće na Spomen-obilježju odavši time počast djeci ubijenoj u opkoljenom Sarajevu tijekom proteklog rata. To spomen-obilježje svjedoči o izgubljenoj mladosti Sarajeva, o ubijenom 1.601 djetetu tijekom najduže opsade jednog glavnog grada u povijesti.
Predsjednik Udruženja roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva 1992.-1995. Fikret Grabovica istakao je velikom broju djece koja su nazočila obilježavanju da je to spomen-obilježje simbol stradanja djece te da opominje i obvezuje.
-Ono potvrđuje da je 1992. godine izvršena agresija na BiH i da su zločinci s okolnih brda brutalno ubijali djecu. Bilo je to sustavno, namjerno i ciljano ubijanje djece. Ubijana su na spavanju, u školama, u potrazi za hranom i pod drugim okolnostima, prisjetio se Grabovica.
-Volite ovaj grad i državu, jer ljubav je vrlo važna za bolji život, za ovaj grad i ovu državu. Ako ih budete voljeli, i čuvat ćete ih na dobar način. Ostajte ovdje i želim vam da ostvarite snove, poručio je najmlađima te pozvao na minutu šutnje za one čiji su snovi prekinuti tijekom rata. Prema riječima premijera Sarajevske županije Nihada Uka, ovo su najdublje rane koje podsjećaju na razdoblje 1992.-1995. godina, kada je ubijeno 1.601 dijete.
- Na Vladi SŽ-a je da podržimo ovo obilježavanje i gajimo kulturu sjećanja. Zato smo 2019. godine i odlučili 5. svibanj proglasiti Danom sjećanja na ubijenu djecu Sarajeva, kazao je Uk, dok je načelnik sarajevske Općine Centar Srđan Mandić naveo da je važno da budući naraštaji takve događaje nikada ne zaborave.
- Starijim naraštajima ova sjećanja nitko neće izbrisati ali, zbog naše mladosti, zbog naraštaja koji dolaze, značajno je uvijek praviti jasnu razlika između dobra i zla, rekao je Mandić.