Dnevni.ba - PRELOADER

Obilježena 30. godišnjica zločina na Bradini

26 Svi 2022


Obilježena 30. godišnjica zločina na Bradini

Svetom liturgijom u obnovljenoj Crkvi Vaznesenja Gospodnjeg u Bradini kod Konjica, služenjem pomena stradalim i polaganjem vijenaca, jučer je obilježeno 30 godina od stradanja ukupno 88 osoba srpske nacionalnosti, koje su ubili pripadnici Armije i MUP-a Bosne i Hercegovine, te Hrvatskog vijeća obrane.

Nažalost, u ovom naselju 1992. na brutalan način ubijani su civili, a preostali su odvođeni u logore ili protjerani, dok je imovina opljačkana, a gotovo svi objekti zapaljeni i srušeni. Pored crkve, na mjestu gdje se danas nalazi spomen-obilježje, kasnije je pronađena masovna grobnica.

Pakao

I dosad su raseljeni Srbi iz Bradine svake godine u svibnju dolazili iz svih dijelova Bosne i Hercegovine, a nerijetko i drugih zemalja, da bi odali počast stradalima i podsjetili na zločine počinjene tamo.

I ovog puta nazočili su članovi obitelji stradalih, srpski predstavnici u državnim institucijama, predstavnici vlasti u Republici Srpskoj, te predstavnici boračkih organizacija i Saveza logoraša.

Jelena Gačanin sa osam i pol godina zajedno s majkom zarobljena je u logor koji se nalazio u školskoj zgradi u kojoj je dotad pohađala drugi razred. Sve čemu je svjedočila dobro pamti, a dolaziti na mjesta stradanja za nju je, kaže, svakog puta sve teže.

- To šta sam preživjela za sedam dana u školi - malo je vremena da bih vam opisala. To se ne može ni zamisliti. Bila sam živi svjedok premlaćivanja i izvođenja mlađih ženskih osoba. Zamislite kako je to doživjeti i vidjeti djetetu od osam ipo godina, kazala je okupljenim novinarima.

Dragan Đorđić na obilježavanje svake godine dolazi iz Švedske. Ukupno je 13 mjeseci proveo u logorima u Konjicu i Sarajevu.

- Bio sam u logorima Čelebići, Musala i u Hrasnici u Sarajevu. Tamo sam razmijenjen. Iskustva su - ne može se ispričati u minuti. Svakodnevno smo gledali premlaćivanja i sam sam to doživio. Danima smo mučeni i psihički i fizički. Bili smo gladni. Nije bilo hrane i vode, ali nekako smo preživjeli.

Sporo pravosuđe

Predstavnici vlasti i jučer su apelirali na nadležne pravosudne organe da konačno presude nalogodavce i izvršitelje ovoga zločina.

- Ubijati djecu i iznemogle starce - to je neprihvatljivo. Zbog toga, bez obzira što pravosudne institucije na razini Bosne i Hercegovine to zataškavaju i nisu efikasne, i dalje insistiramo da se dođe do istine i da oni koji su pravili zločine - odgovaraju, poručio je savjetnik člana Predsjedništva BiH iz reda srpskog naroda, Boško Tomić.

Dosad su pred Haškim tribunalom za zločine nad civilima Konjica osuđena trojica pripadnika Armije Republike Bosne i Hercegovine i Hrvatskog vijeća obrane, dok se procesi protiv 13 osoba pred Sudom Bosne i Hercegovine još uvijek vode. Prema presudama Haškog tribunala, u hangaru šest nekadašnje kasarne Jugoslovenske narodne armije u Čelebićima nalazilo se oko 240 zarobljenih Srba iz Konjica i okolnih sela koji su mučeni, zlostavljani i ubijani.

H. Ž.

Vijesti BiH


OSCE

OSCE: Radionica o kvalitetu obrazovnog sistema sutra u Tuzli

Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini, u sklopu svojih programskih aktivnosti, organizira prvu radi...

16 Lis 2024

NASTAVLJAJU SA RADOVIMA

BRZA REAKCIJA JKP RADOVINA: POMOĆ POGOĐENIM ZAJEDNICAMA

U cilju brzog i efikasnog saniranja posljedica poplava, JKP Radovina je stavila na raspolaganje s...

10 Lis 2024

VREMENSKA PROGNOZA

Sunčano vrijeme uz umjerenu oblačnost u BiH, na Bjelašnici 6 stepeni

U Bosni i Hercegovini jutros provladava sunčano vrijeme uz umjerenu oblačnost. Lokalno je pretežn...

10 Lis 2024