Dnevni.ba - PRELOADER

Obljetnica 'Oluje' u Hrvatskoj, a "bure" u BiH i Srbiji

06 Kol 2021


Obljetnica 'Oluje' u Hrvatskoj, a "bure" u BiH i Srbiji

Piše: V.S.Herceg

Susjedna Hrvatska obilježava obljetnicu vojno-redarstvene akcije 'Oluja' kojom su oslobođena okupirana područja pod kontrolom pobunjenih Srba u okviru paradržave Republika Srpska Krajina.

Kao i uvijek, Dan pobjede i Domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja, ni ove godine ne može proteći bez reakcija iz BiH i Srbije. Dio bošnjačkog političkog spektra kritizirao je uručenje odličja Vojnoj policiji HVO-a i postrojbi HVO-a 'Ludvig Pavlović' od strane hrvatskog predsjednika Zorana Milanovića, dok se retorika oko 'Oluje' od strane srpskih predstavnika u Srbiji i RS-a , kao i u samoj Hrvatskoj, i dalje ne mijenja.

Unatoč što je ove godine, kao nikada do sada, isticano kako su u operaciji 'Oluja' kao i u ostalim akcijama, hrvatska imala svu podršku SAD-a. No, očekivano, najglasniji i "najzapaljiviji" je ponovno srpski član Predsjedništva BiH i predsjednik SNSD-a Milorad Dodik. Međutim, ono što zbunjuje je da, i u Hrvatskoj i u BiH, politički partner najjače hrvatske opcije je upravo SDSS Milorada Pupovca te SNSD Milorada Dodika. Ova zanimljiva i dugogodišnja politička simbioza pokazuje svaki izostanak dosljednosti i principijelnosti u goloj borbi za vlast te potvrđuje staro pravilo: Politika je k.....

Odlikovana VP HVO i PPN 'Ludvig Pavlović'

"Velikodušnost u pobjedi ne znači da ćemo ikad ikome dopustiti da dovodi u pitanje legitimnost 'Oluje' ni obrambeni karakter Domovinskog rata. To je poruka i našoj susjednoj zemlji Srbiji, koja je po meni trebala napustiti jalovu retoriku prošlosti, suočiti sa svojom odgovornošću i okrenuti se politici pomirenja i budućnosti", poručio je Srbiji jučer hrvatski premijer Andrej Plenković na svečanosti obilježavanja 'Oluje' u Kninu.

Dan prije, hrvatski predsjednik i vrhovni zapovjednik OSRH Zoran Milanović u Kninu je priredio prijem ratne zapovjednike iz Domovinskog rata na Kninskoj tvrđavi na kojem je uručio odlikovanja umirovljenom general-pukovniku Mladenu Kruljcu, umirovljenom general-bojniku Ivanu Kapularu, umirovljenom general-bojniku Jozi Milićeviću i umirovljenom brigadnom generalu Zvonku Peternelu te Vojnoj policiji HVO i Postrojbi za posebne namjene Ludvig Pavlović HVO-a.

Odličje, Red Nikole Šubića Zrinskog, u ime Postrojbe za posebne namjene Ludvig Pavlović, primio je nekadašnji zapovjednik brigadir Davor Dodig, a u ime VP HVO-a, Zdenko Klepić nekadašnji načelnik Uprave Vojne policije HVO HB.

Svečanosti uručenja odličja, između ostalih, nazočili su i nekadašnji ministar obrane HB Vladimir Šoljić, umirovljeni general HVO-a i brigadni general HV-a Ivica Primorac i ministar za branitelje HNŽ-a Oliver Soldo.

"Dug časti i poštovanja prema bh Hrvatima"

U svom obraćanju prisutnima Milanović se dotaknuo američkog angažmana u operaciji 'Oluja', ali i Armije BiH, dok je za postrojbe HVO-a kazao kako je to dug časti i poštovanja.

“Ovdje smo da se radujemo svojim uspjesima, a ne da likujemo nad tuđim porazima. Puno je i krvi i teških osjećaja palo za ovo da bi se pretvorilo u nekakvo likovanje. Ovdje smo da odlikujemo neke među najboljima među vama. Odlikovanja koja ću im dati u svoje ime i u ime hrvatske države, nisu odlikovanja da bih bilo koga povrijedio, nego da bih naglasio veličinu i važnost našeg puta. U Kninu je 1995. stavljena točka i prekinuta okupacija Hrvatske, svega onoga što nas je tištilo i boljelo nekoliko godina. Da, Amerikanci su bili naši prijatelji i danas su, ali iskreno govoreći, da nije bilo vas i onih koji su vas vodili politički i vojnički, ovoga ne bi bilo. U tome je veliku ulogu odigrala i specijalna policija", rekao je Milanović.

Nadalje je naveo kako odlikovanje postrojbi nije zamišljeno da se bilo koga ponizi, a najmanje ljude u BiH. "Odlikovat ću, drugu godinu za redom, postrojbe, naše ljude, braću, naše suborce iz BiH, pripadnike našeg naroda u drugoj državi, naglašavam drugoj državi, koji su se nesebično, hrabro, beskompromisno dali za zajedničku stvar. Vjerujem da će tu dobru namjeru shvatiti i naši prijatelji u BiH, i oni koji gledaju kritički na ono što danas radimo. To nije zamišljeno da se bilo kome stane na nogu. To je dug časti, dug poštovanja prema ljudima koji su dali sve od sebe, riskirali svoj život, koji su se borili za hrvatsku državu zajedno sa Armijom BiH. Zapamtimo to. Za to su davana i prihvaćana odlikovanja. Ovo su važne stvari i ovo ću stalno naglašavati”, rekao je Milanović.

Armija BiH, HVO i HV zajedno u obrani od agresije

U kontekstu spominjanja Armije BiH, podsjetimo na Splitski sporazum, koji su 22. srpnja 1995. potpisali hrvatski predsjednik Franjo Tuđman i predsjednik BiH Alija Izetbegović, a kojom je Oružanim snagama Republike Hrvatske formalno omogućeno korištenje teritorija BiH u svrhu zajedničke borbe protiv oružanih formacija Republike Srpske. Puni je naziv potpisane deklaracije „Deklaracija o oživotvorenju Sporazuma iz Washingtona, zajedničkoj obrani od srpske agresije i postizanje političkog rješenja sukladno naporima međunarodne zajednice“.

Dogovoreno je zajedničko i koordinirano djelovanje hrvatskih snaga i snaga Armije BiH. Posredovao je, uz blagoslov Washingtona, tadašnji turski predsjednik SüleymanDemirel.

Tuđman 1995. odlikovao Izetbegovića

No, podsjetimo i da je hrvatski predsjednik Tuđman, 28. svibnja 1995. godine, Veleredom kraljice Jelene s lentom i Danicom odlikovao tadašnjeg predsjednika Predsjedništva BiH Aliju Izetbegovića i Krešimira Zubaka, tada predsjednika FBiH i to, kako je navedeno u odluci, “za doprinos uspostavi povjerenja između hrvatskog i bošnjačko-muslimanskog naroda, suradnji u otporu agresiji i uspostavi hrvatsko-bošnjačke Federacije te izgradnji njezine Konfederacije s Republikom Hrvatskom”.

Dodik s najzapaljivijom retorikom, a čini se i da Vučić zaboravlja svoju ratnu prošlost

Paralelno sa obilježavanjem 'Oluje' u Kninu, u Srbiji se svake godine 4. kolovoza održava Dan sjećanja na sve stradale i prognane Srbe u toj akciji, a ove je godine skup je organiziran u zemunskom naselju Busije. Na komemoraciju su sudjelvali predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, premijerka Ana Brnabić s članovima vlade, srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik, predstavnici Srba iz regije i niz drugih dužnosnika, a bogosluženje je vodio poglavar Srpske pravoslavne crkve patrijarh Porfirije.

Patrijarh Porfirije: "Ne zaboraviti, ali oprostiti"

"Ne smijemo zaboraviti, ali moramo oprostiti. Bog ne broji čijih je žrtava više, čijih je manje i istaknuo da su pred Bogom sve žrtve iste, zvali se oni Jovan, Jozo ili Jusuf. Pamtimo stradale bližnje, ali ne zlopamtimo, osveta i mržnja umanjuju onoga koji su opsjednuti njima.  Moleći se danas za stradale ne želimo da, zloupotrebljavajući žrtve produbljujemo spiralu sukoba, niti da vodimo ratove komemorativnim politikama sjećanja", poručio je patrijarh, pri tom istaknuvši kako je kao mitropolit zagrebačko-ljubljanski puno puta bio u Dalmaciji te da je zavolio taj kraj.

"Malo gdje mi je nebo bilo blisko kao tamo i upoznao sam čestite Srbe i puno dobrih Hrvata koji su, stoljećima upućeni jedni na druge, međusobno živjeli, obogaćivali se, ali imaju nesporazume i sukobe i sami su nalazili način da idu dalje. Siguran sam da mnogi među vama ipak dijele moje iskustvo", rekao je patrijarh Porfirije.

Dodik: Zločinačka akcija 'Oluja' i 'srpski svet'

Nazočnima se obratio i Milorad Dodik, član predsjedništva BiH, čije su poruke bile značajno drukčije od patrijarhovog apela da se izbjegne narativ žrtve.

"Osmi put smo okupljeni da pamtimo ono što se dogodilo našem narodu u zločinačkoj akciji “Oluja”, kada je oko 2.000 civila stradalo. Okupljeni smo ovdje da pamtimo, a ne da se samo sjećamo. Naš narod je stradalnički. Slušam ovdje riječi Franje Tuđmana: ‘Treba učiniti takav udarac da Srbi nestanu’. Bi li ijedan srpski političar mogao to izgovoriti? Pamtimo stradanje biblijskih razmjera koje se dogodilo Srbima sa tog podneblja, koje se može smatrati konačnim rješenjem u državi hrvatskog naroda koja je smatrala da jednu trećinu treba pobiti, jednu protjerati i jednu pokrstiti, rekao je Dodik, koji se založio i za koncept ‘srpskog sveta’, za koji je rekao da je ‘vrijednost koja treba okupljati Srbe u Americi, Novom Zelandu i svugdje oko našeg pisma i jezika, oko naše vjere i krsne slave, naših vrijednosti’.

Aleksandar Vučić: "Za Hrvate postoji jedna istina - Srbi su neposlušni i nisu potrebni"

Aleksandar Vučić, u vrijeme rata član Srpske radikalne stranke i blizak suradnik Vojislava Šešelja, a danas srbijanski predsjednik, između ostaloga je naveo:"Kada se prisjećamo egzodusa i etničkog čišćenja 250.000 Srba, mi podsjećamo sebe na to tko smo i kuda idemo. U srpski identitet zauvijek su ugrađene kolone na traktorima. Govorimo o onome identitetu u koji su ugrađeni vječno i Jasenovac i Jadovno, i Prebilovci. Ne treba računati da ćemo dobiti ispriku ili da će se netko pokajati zbog zločina nad Srbima. Za njih postoji jedna istina – Srbi strše, Srbi su neposlušni, Srbi su nepokolebljivi i nepokorni", takvi nisu potrebni, rekao je Vučić. Rekao je kako se "ne želi ispričavati onima koji su ubijali desetine i stotine tisuća Srba.

"Želim razgovarati s njima u miru, želim čuvati mir, ali ne želim gaziti po ubijenim Srbima, ne želim gaziti po Krajišnicima. Nikada se kao danas nije prekrajala povijest", poručio je Vučić.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

15 h 25 min

U novom broju donosimo

Novi broj

15 h 25 min

U novom broju donosimo

Novi broj

27 Ruj 2024