OBRAČUN S VISOKOM KORUPCIJOM TEK SLIJEDI: Dodik nije jedini, kreće i dekriminalizacija HDZ-a i SDA
Kako saznajemo iz dobro obaviještenih izvora dokumentacija vezana za pojedince je već spremna i krenulo se u procese provjere 'poštenja' visokopozicioniranih kadrova u nekim javnim poduzećima i agencijama.
Specijalni izaslanik za zapadni Balkan Gabriel Escobar još jednom je jasno i nedvojbeno poručio da je američka administracija posvećena žestokoj borbi protiv korupcije na zapadnom Balkanu. Jasno, puno posla po tom pitanju ima i tek će ga biti u BiH za koju je generalna ocjena da se godinama nalazi u raljama korumpiranih političara.
Uostalom, posljednje sankcije Miloradu Dodiku i pojedinim njegovim suradnicima, kao i Mirsadu Kukiću potvrđuju namjeru provođenja konačnog obračuna s korumpiranim domaćim spletkarošima.
Konkretni potezi
Escobar je jučer konkretno kazao da će sankcija biti još, a posve sigurno one se neće odnositi samo na ljude bliske Dodikovom SNSD-u. Naime, proces koji je počeo određenim promijenama u domaćem pravosuđu otključao je brojne ladice u kojima su se godinama gomilale prijave za 'visoku korupciju' i zbog čega su rezultati u borbi protiv te razarajuće 'bolesti' bili najblaže rečeno – nikakvi.
Konkretno, ide se u proces dekriminalizacije najjačih političkih stranaka i pravosudnih institucija. Svojevrsna 'čistka' sprema se i za korumpirane osobe povezane sa SDA i HDZ-om, ali i drugim političkim strankama čiji su kadrovi sudjelovali u prljavim radnjama.
Ocjena stranih centara moći je da 2022. godina u BiH mora biti godina dekriminalizacije politike, a najave međunarodnih posrednika koji dolaze ili borave u BiH to i potvrđuju. Također, procjena 'stranog faktora' je da politički utjecaj na pravosuđe nije bio nikad manji i da tu priliku treba iskoristiti.
Korupcija na dnevnoj bazi
Crna lista samo je jedan mehanizam borbe protiv korupcije na kojem će se u toku ove godine uz osobe povezane s liderom SNSD-a nesumnjivo naći i osobe povezane s korupcijom a koje su bliske šefovima HDZ-a BiH i SDA Draganu Čoviću i Bakiru Izetbegoviću. Namještanje tendera, isisavanje javnog novca u privatne džepove, kompanije osnovane isključivo s namjerom povlačenja proračunskih sredstava, sumnjivo stečena imovina, pogodovanje prilikom zapošljavanja članova uže i šire obitelji… Gdje god se zagrebe malo ispod površine nalazi se korupcija. Crna lista nema 'kapacitet' i na nju se može staviti beskonačno mnogo imena, koliko god bude potrebno da se zaustave metastaze bh. društva.
Kako saznajemo iz dobro obaviještenih izvora dokumentacija vezana za pojedince je već spremna i krenulo se u procese provjere 'poštenja' visokopozicioniranih kadrova u nekim javnim poduzećima i agencijama.
Mnogi analitičari skloni su stavu da će borba protiv korupcija poslužiti kao svojevrsna 'ucjena' ili pritisak na ključne kreatore kaotičnih političkih događaja u BiH, te da će 'uže popustiti' čim se lideri dogovore oko nekih pitanja poput recimo izbornog zakona ili vraćanja Dodilovih kadrova u rad državnih institucija. Međutim, najave međunarodnih aktera ne idu u tom pravcu. Pogotovo najave američke i njemačke administracije koje pokazuju najjače namjere da iskorijene brojne korupcijske anomalije na bh. 'sceni'.
Da. L.