Dnevni.ba - PRELOADER

Od građanskog bunta ostalo samo ''Ne možemo ništa''

15 Pro 2024


Od građanskog bunta ostalo samo ''Ne možemo ništa''

Koliko je tanka linija između politički motiviranih okupljanja i građanskog bunta u Bosni i Hercegovini? Za razliku od zemalja Europske unije, u kojima se građani žustro bore i reagiraju na svaku naznaku pada životnog standarda izlaskom na ulice, u BiH se teško odlučuju svoje nezadovoljstvo izraziti prosvjedima. I posljednji primjer pokazao je da građane na ulicu ipak češće izvedu političari, nego što se sami odluče na taj korak. Kakvi su efekti građanskih inicijativa, prosvjeda i peticija?

"Ne možemo ništa, ništa“, postao je izgeda nezvanični moto građana naše zemlje. Sve je manje građanskih inicijativa, a glas građana je sve tiši.-

-Mi ni nemamo prosvjede u našoj zemlji, kada su u pitanju protesti protiv nasilja ili drugih važnih pitanja, veoma mali broj brađana se odaziva, mi gajimo taj neki podanički mentalitet u kom je važno da se nikome ne zamjerimo, kazala je Mirjana Ćuskić iz Helsinškog odbor za ljudska prava.

Jesu li građani izgubili nadu da nešto mogu promijeniti? Oni koji ustrajavaju u borbi kažu da je put od inicijative do ostvarenja cilja često dugačak, ali su složni u jednom- građanskog bunta nema.

-Ograđujem se, ne mislim na nerede, nemire i slično, nego na mirne prosvjede na građanske inicijative na nešto što zaista ovom društvu nedostaje. Mi ćemo da se žalimo jedni drugima kako je sve skupo i struja poskupjela ali niko neće prosjedovati protiv toga, ali će zato kada ih pozove politički vođa, pozicioni ili opozicioni, izaći na ulicu slijediti ga i podržati njegove stavove, kazala je Ljilja Lukić (Fondacija „Lara“).

-Teško je pokrenuti ljude, ali mislim da kada je u pitanju zdrava voda zdrav, zrak, da je mnogo lakše pokrenuti ljude nego po nekim drugim pitanjima, izjavila je Snežana Jagodić Vujić (Ekološko udruženje „Eko – put“).

Stav građana je jasan. Jedan od razloge, prema ocjenama analitičara, jesu iznevjerena očekivanja građana.

-Vrijeme grđanskog bunta je prošlo, nezadovoljstvo u narodu naravno da postoji jer smo mi siromašno društvo u kom ima dosta stvari, ali da pokrenete ogromne mase ljudi, teško, kazao je analitičar Drago Vuković. 

Nezadovoljstvo građana zbog situacije u kojoj se društvo nalazi raste, ali, istovremeno, raste i letargija. Nezadovoljstvo se još uvijek najčešće izražava kroz ljutite komentare na društvenim mrežama, piše BHRT.

Politika


Odluka Vlade FBiH: Zadužili se za 10 milijuna KM za tekuću potrošnju, pa povećali naknade ministrima i savjetnicima za stanove i odvojeni život

Vlada Federacije BiH povećala je naknade ministrima i savjetnicima za stanove i odvojeni život, k...

10 h 43 min

Alternativa Čoviću među Hrvatima u BiH: Realnost ili nemoguća misija

U Bosni i Hercegovini je do obnove rada Hrvatskog narodnog sabora (HNS) 2011. godine djelovalo ne...

10 h 49 min