Dnevni.ba - PRELOADER

Od početka 2018. godine u BiH ušlo više od 95 tisuća migranata

20 Ruj 2022


Od početka 2018. godine u BiH ušlo više od 95 tisuća migranata

Od početka 2018. godine, pa do rujna tekuće, 2022. godine, u Bosni i Hercegovini je zabilježeno više od 95 tisuća ilegalnih migranata, podatak je koji je u utorak, na otvaranju druge regionalne konferencije "Sarajevo Migration Dialogue", iznio ministar sigurnosti BiH Selmo Cikotić.

Kako je ukazao, glavni izazovi s kojima se država suočava u pogledu migrantske krize jesu nedostatak političke volje da se riješi to pitanje, kroničan nedostatak financijskih sredstava te nedostatak ljudstva i materijalno-tehničkih sredstava.

Na otvaranju skupa konstatirano je i da se u narednom periodu može očekivati porast trenda migracija, što jasno ukazuje na potrebu jačanja regionalne suradnje i koordinacije.

Inače, glavni tematski fokus ovog skupa odnosi se na pitanja povratka i readmisije u zemlje podrijetla, s ciljem pomoći u poticanju dijaloga između regionalnih vlasti i Europske unije kako bi se definiralo najbolje modalitete postupanja u toj oblasti.

Isto tako, potrebno je ojačati suradnju graničnih i sigurnosnih tijela i definirati naputke vezane za migracije na Zapadnom Balkanu, ocijenili su sudionici konferencije. Govornici su kao poseban problem naveli činjenicu da se vrlo mali broj migranata vraća u svoje zemlje i da upravo ta niska stopa povratka na europskoj razini ukazuje na potrebu intenzivne suradnje i koordinacije na regionalnoj razini kako bi se uspostavio učinkovit i zajednički sustav za povratak. Funkcionalna politika povratka ključni je element učinka i uredne politike upravljanja migracijama, naglašeno je tijekom rasprave.

Druga Regionalna konferencija "Sarajevo Migration Dialogue" održava se do 21. rujna, a taj skup na visokoj razini okupio je ključne aktere iz oblasti migracija, azila i upravljanja granicama iz zemalja regije te iz EU-a, koji razgovaraju o regionalnoj suradnji, definiranju najboljih praksi u upravljanju migracijama te jačanju kapaciteta za koordinaciju nadležnih institucija zemlja Zapadnog Balkana.

Ministri iz zemalja regije, predstavnici EU-a i međunarodnih organizacija diskutirat će o povratku i readmisiji migranata u zemlje podrijetla a kao bitan segment u borbi protiv ilegalnih migracija navedena je i zajednička borba protiv krijumčarenja i trgovine ljudima, o čemu će se također razgovarati na konferenciji.

Organizator ovog regionalnog skupa, koji s radom nastavlja i danas, jest Ministarstvo sigurnosti BiH, uz podršku Vlade Švicarske i organizacije Hilfswerk International.

Vijesti BiH


OSCE

OSCE: Radionica o kvalitetu obrazovnog sistema sutra u Tuzli

Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini, u sklopu svojih programskih aktivnosti, organizira prvu radi...

16 Lis 2024

NASTAVLJAJU SA RADOVIMA

BRZA REAKCIJA JKP RADOVINA: POMOĆ POGOĐENIM ZAJEDNICAMA

U cilju brzog i efikasnog saniranja posljedica poplava, JKP Radovina je stavila na raspolaganje s...

10 Lis 2024

VREMENSKA PROGNOZA

Sunčano vrijeme uz umjerenu oblačnost u BiH, na Bjelašnici 6 stepeni

U Bosni i Hercegovini jutros provladava sunčano vrijeme uz umjerenu oblačnost. Lokalno je pretežn...

10 Lis 2024