Dnevni.ba - PRELOADER

Održani prosvjedi zbog visine minimalne plaće u FBiH

3 h 34 min


Održani prosvjedi zbog visine minimalne plaće u FBiH
Gospodarstvenici, uz podršku građana, protiv urušavanja ekonomije

Paralelno s održavanjem sjednice Ekonomsko-socijalnog vijeća FBiH, veliki broj poslodavaca i njihovih radnika iz brojnih gradova FBiH u srijedu se, u 5 minuta do 12 sati, okupio ispred zgrade Vlade Federacije BiH u Sarajevu u znak prosvjeda zbog Odluke Vlade o povećanju minimalne plaće u ovom bh. entitetu s prijašnjih 619 KM na 1.000 KM u ovoj godini. 

Promet je tijekom prosvjeda u tom dijelu grada bio blokiran a, prema nekim procjenama, na prosvjed se odazvalo između 1.000 i 2.000 osoba. Gospodarstvenici, nezadovoljni Odlukom, traže smanjenje stope doprinosa, koji je vrlo visoka. Razlog zahtjevu za smanjenje doprinosa je, kako su poručili, to da je rečena Odluka ugrozila njihovo poslovanje. Ranije je Naša stranka predložila da oporezivi dio minimalca bude smanjen za 200 KM, a da radnicima minimalna plaća od 1.000 KM ostane na način da se omogući 200 KM koji nije oporeziv.

 Poruke vlastima i zahtjev za hitnu suspenziju Odluke Vlade FBiH

"Minimalna plaća 1.000 KM, sa znakom potvrde - doprinosi ne", "Đavo nek' vas nosi, visoki su doprinosi", "Nisam ja tajkun, tražim samo pravo na rad", bile su neke od poruka vlastima koje su na transparentima istaknuli od okupljenih, dok su drugi zviždali i upućivali razne povike vlasti, a među uzvicima moglo se čuti i "Nikšiću, pe*eru".

Prisutnima se obratila jedna od poduzetnica, koja je predstavila njihove zahtjeve uz opasku da je Vlada FBiH huškačkim narativom podijelila poslodavce i radnike. Jedan od glavnih zahtjeva koje je navela je hitna suspenzija i revizija Odluke o minimalnoj plaći na način da 700 KM bude oporezivo, a 300 KM neoporezivo. 

Prisutni su pozvali Parlament FBiH na odgovornost, kao i da sankcionira djelovanje federalnog premijera Nermina Nikšića. Ujedno su, osim zahtjeva cilj kojeg je porezni sustav učiniti pravednijim te smanjiti teret koji nosi gospodarstvo, zatražili i hitno zasjedanje Vlade FBiH. Gospodarstvenici su ponovili da se ne protive povećanju minimalnih plaća, već proračunskim davanjima, koja su ostala na istoj razini. 

- Ova odluka je potpuno nepromišljena. Zatvorit će mnoga radna mjesta, znam mnoge koji su podijelili otkaze, ali još će ta otpuštanja sačekati jer čekamo odluku nakon sjednice ESV-a, rekao je Tarik Hošić, jedan od okupljenih, koji je stava da vlasti manipuliraju te ne žele reći istinu o radnicima. 

- Ukupna davanja po jednom radniku iznose 74%. Dakle, poslodavac bi za jednog radnika morao dati 740 KM te poslodavcu ostaje nešto više od 200 KM. Radnici će sada primati svega 50 KM višu plaću jer se topli obrok i ostali dodaci ne računaju. No, nitko ne kaže da tih 170 KM od PDV-a pripada državi, ukazao je Hošić dodavši da su radnici odmah prihvatili tu minimalnu plaću. 

- Već je došlo do interne inflacije i to se ne može zaustaviti, a što će itekako radnici osjetiti kroz svoja davanja jer već kažu da je sve poskupilo. No, ovdje je problem što imate ministarsku plaću u visini od 5.000 do 6.000 KM, a profesor i liječnik primaju duplo nižu plaću. Gdje smo mi u ovoj društvenoj vrijednosti i sustavu? Plaćamo zdravstveno osiguranje pa odemo u bolnicu a nemamo odgovarajuću uslugu, već pacijenti dokupljuju potrebne stvari. Mi plaćamo proračunske korisnike koji novac troše na limuzine, ustvrdio je. 

Udruženje poslodavaca nije organiziralo prosvjed

Predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH Adnan Smailbegović izjavio je da to Udruženje ne stoji iza prosvjeda dijela poslodavca i njihovih radnika ispred zgrade Vlade FBiH. Prema njegovim riječima, zahtjevi koji su izneseni na skupu gotovo su pa identični zahtjevima Udruženja poslodavaca FBiH s prethodne sjednice Ekonomsko-socijalnog vijeća. 

- Mi pokušavamo institucionalno napraviti najbolje pomake, ali istodobno podržavamo i svaki legalni oblik borbe za nečija prava, naveo je Smailbegović i ukazao da Udruženje poslodavaca FBiH još nema podataka o tome je li bilo slučajeva da su radnici eventualno otpušeni zbog povećanja minimalne plaće.

 SDP BiH: Većina je za minimalnu plaću, nastavljamo borbu

Za trajanja prosvjeda gospodarstvenika, SDP BiH je na Facebooku objavio fotografiju uz kratku poruku. - Većina je za minimalnu plaću. SDP će nastaviti borbu za radničko dostojanstvo, najavila je ova stranka.

 

 

BIH


MOSTAR

Utvrđen identitet žene čije je tijelo izvučeno iz Neretve

Utvrđen je identitet žene, čije je tijelo danas izvučeno iz rijeke Neretve ispod Čekrka u Mostaru...

2 h 25 min

TESLIĆ

Užas u Tesliću: Beba pronađena mrtva u krevetu, tijelo prevezeno na obdukciju

Beba od mjesec i po dana pronađena je jutros mrtva u krevetu, a događaj se desio u Tesliću. Kako...

2 h 31 min

MILORAD DODIK

Dodik se vraća na posao, najavio povratničku konferenciju za novinare

Predsjednik bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska Milorad Dodik vraća se na posao nakon...

2 h 52 min