Ogrešević, Borenović i Smajić o izmjenama Izbornog zakona BiH
Trenutak u kojem svi trebaju pokazati jesu li istinski za poštene izbore
Predsjednici Narodnog europskog saveza (NES) BiH Nermin Ogrešević i Partije demokratskog progresa (PDP) Branislav Borenović te glavni tajnik Stranke za BiH i izaslanik u Domu naroda Parlamenta BiH Džemal Smajić su, nakon sastanka kojeg su održali u Cazinu, istaknuli da su tom prilikom razgovarali o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH s ciljem jačanja integriteta i uvođenje novih tehnologija u postupku identifikacije birača i skeniranja glasačkih listića.
- Suglasni smo da su pošteni izbori vrlo bitan element za razvoj demokracije. Percepcija javnosti je takva da je nizak nivo povjerenja u izborni proces, od procesa glasanja, pa do prebrojavanja glasova. Suglasili smo da kroz utvrđene procedure predložimo izmjene zakona koje će jamčiti eliminiranje elementa sumnje u ispravnost izbora i zakonski regulirati proces na način da u tehničkom smislu glasuju oni koji jesu došli na biračko mjesto, koji jesu na biračkom spisku a da prebrojavanje glasova bude takvo da nema bilo kakvog prostora za manipulacije, naveo je Ogrešević te iskazao uvjerenje da i svi drugi politički akteri, bili u vlasti ili u oporbi, dijele to razmišljanje.
Odgovornost za osiguravanje poštenih izbora
- Vjerujem da će ovo biti prilika da svi potvrdimo opredjeljenje za poštene izbore i da ćemo ubrzo doći u priliku izglasati izmjene Izbornog zakona. Ovo je trenutak u kojem svi, pa i 'Trojka' i HDZ BiH i SNSD, trebaju kroz Vijeće ministara i Parlament BiH pokazati jesu li istinski za poštene izbore, poručio je predsjednik NES-a, dok je čelnik PDP-a Borenović ukazao da je u moru teških, većinom bespotrebnih političkih tema, važno da političke stranke pokažu odgovornost za nešto što je zajednički imenitelj svih a to je odgovornost da se osigura fer izbore u BiH.
- Neće nam biti teško otići u svaki dio BiH tražiti podršku za izmjene izbornih pravila koja nas kroz izbornu korupciju dovode do toga da je korupciju u BiH model ponašanja. Suštinske izmjene Izbornog zakona znače uvođenje skenera, otiska prsta i elektronske identifikacije dokumenta prilikom glasovanja. To će uveliko suspendirati krađu i vratiti povjerenje u izborni proces. Očekujemo da i druge stranke shvate značaj tih izmjena koje su, po nama, jedan od najvažnijih prioriteta za ostanak i opstanak u svakom dijelu BiH, rekao je Borenović i najavio da, ako izmjene Vijeće ministara ne dostavi u roku od mjesec dana, ovi zastupnici sami predložiti izmjene Zakona.
- Ako to ne uradimo, izbori su obesmišljeni jer će netko drugi glasovati umjesto vas, rekao je on i dodao da će se podršku tražiti i od međunarodne zajednice i od predstavnika bh. institucija.
I Smajić je, uz ocjenu da je odavno narušen ugled izbornog procesa u BiH te podsjetivši da se na prošlim izborima tri mjeseca čekalo na rezultate, ukazao da je takvo što nezamislivo u demokratskim državama, najavio da će SBiH inzistirati na usvajanju tehničkih izmjena Izbornog zakona BiH. On je dodao da je i SIP BiH pripremio Nacrt kako provesti tehničke izmjene. - Predložili su da se u proračunu izdvoji oko 18,7 milijuna KM kako bi se što bolje tehnički opremili. Naravno, to nije malo no, uzmemo li da će zgrada UIO BiH koštati 70 milijuna KM, novac zaista ne bi trebalo biti problem. Proračuni nikad nisu bili puniji, a građani nisu nikad lošije živjeli, poručio je Smajić.