Ogroman skok broja novozaraženih: Plaćamo li danak proslava praznika?
Od posljednjeg izvješća o epidemiološkoj situaciji, Zavodu za javno zdravstvo Federacije BiH prijavljeni su rezultati laboratorijskog testiranja 3.543 uzorka, od kojih je 451 bio pozitivan na SARS-CoV-2. Novi slučajevi zaraze korona virusom zabilježeni su u svim županijama. U promatranom je razdoblju Zavodu za javno zdravstvo FBiH prijavljeno ukupno 9 novih smrtnih ishoda: 3 u Zeničko-dobojskoj županiji, 2 u Tuzlanskoj, 2 u Hercegovačko-neretvanskoj te po jedan u Zapadnohercegovačkoj i u Srednjobosanskoj županiji. Tako je, s jučerašnjim danom, ukupan broj smrtnih ishoda na području FBiH iznosio 2.278. Od početka pandemije, u FBiH je testirano ukupno 358.330 uzoraka, a SARS-CoV-2 je potvrđen kod 74. 233 osobe. Izliječeno je 55.277 pacijenata dok je, prema podacima od petka, aktivno bilo 16.679 slučajeva pozitivnih na SARS-CoV-2.
U Brčko Distriktu BiH registriran jedan novi slučaj zaraze virusom korona a od posljedica zaraze preminule su dvije muške osobe.
Mostar: Dvoje preminulih u 'Covid' bolnici
U Klinici za infektivne bolesti Sveučilišne kliničke bolnice (SKB) Mostar su u 24 sata preminule dvije osobe: muškarac iz Mostara (1949.) i žena iz Posušja rođena (1932.) Na bolničkom liječenju je, prema podacima od petka, bilo 69 bolesnika, od kojih 7 na invazivnoj i 2 na neinvazivnoj mehaničkoj ventilaciji, dok su ostali bili klinički stabilno. U Zavodu za mikrobiologiju i molekularnu dijagnostiku SKB-a testirano je 687 uzoraka a u HNŽ-u je potvrđeno 76 pozitivnih uzoraka: 46 iz Mostara, 7 iz Stoca, 1 iz Konjica, 8 iz Čapljine, 5 iz Jablanice, 8 iz Čitluka i 1 iz Prozora-Rame. Županijski i općinski sanitarni inspektori izdali su u četvrtak 242 rješenja o samoizoliranju i izoliranju, a na snazi ih je 2.900, stoji u izvješću Kriznog stožera Ministarstva zdravstva, rada i socijalne skrbi HNŽ-a.
Sarajevska županija: Haris Vranić na čelu novog saziva Kriznog stožera
Sarajevska županija (SŽ) dobila je novi Krizni stožer, kojeg je imenovao ministar zdravstva SŽ-a Haris Vranić, a koji će vršiti i funkciju predsjednika Kriznog stožera KS-a. Ostali novoizabrani članovi su Aida Pilav, Aida Pitić, Ednan Drljević, Gorana Krstović, Denaida Ovčina-Šabanović, Lejla Pojskić-Kapur i Amra Isić. Njihova je zadaća pratiti situaciju i utvrđivait mjere za sprječavanje širenja koronavirusa. Prethodni je saziv Kriznog stožera raspušten zbog loših odluka.
Čerkez: Federacija BiH spremno dočekuje prve doze cjepiva
Goran Čerkez, pomoćnik federalnog ministra zdravstva, potvrdio je Feni da FBiH spremno dočekuje prve doze cjepiva protiv korona virusa, koje bi između 18. siječnja i 10. veljače trebale biti dopremljene u BiH putem COVAX mehanizma. Prema informacijama kojima raspolaže Federalno ministarstvo zdravstva, kao što je to već objavio ministar Vjekoslav Mandić, cječiva se očekuje u okviru navedenog razdoblja i bit će to, najvjerojatnije, 'Pfizerova' cjepiva. No, još nema informacije o količini cjepiva, dodao je Čerkez.
Dr. Zaid o cjepivima: Opet ćemo biti prevareni, čekamo nesiguran mehanizam
BiH još je 'na čekanju' za cjepivo protiv korona virusa a Sindikat doktora medicine i stomatologije FBiH poručio je vlastima da nema više vremena za gubljenje kada se radi o cijepljenju protiv oboljenja Covid-19. Tim povodom je za N1 dr. Rifat Rijad Zaid iz Sindikata doktora medicine i stomatologije FBiH kazao da nije optimist da će cjepiva uskoro stići. “Nisam optimist da će aktualni ministar zdravstva Vjekoslav Mandić ispuniti obećanje da će cjepiva doći između 18. siječnja i 10. veljače. Da bismo dobili cjepiva, trebali smo potpisati izravne ugovore s proizvođačem koji su osigurali odobrenje Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), tj., u ovom slučaju, s Pfizerom. Mi smo u listopadu trebali potpisati izravni ugovor i s cijepljenjem krenuti u prosincu. Mi čekamo COVAX mehanizam, koji je nesiguran“, naveo je dr. Zaid. Govoreći o dopisu Sindikata doktora medicine i stomatologije FBiH vlastima u svezi nabave cijepiva, dr. Rifat Rijad Zaid rekao je da su prije nekoliko dana imali diskusiju u kojoj su željeli razmotriti sve mogućnosti u pogledu toga što oni mogu učiniti. “Željeli smo izazvati državu da se probudi iz zimskog sna i krene potpisivati izravne ugovore. COVAX mehanizam znači da čekamo kad dođemo na red ili da čekamo milostinju, odnosno da Rusija ili Turci ‘otkinu’ od sebe i daju nama. Ne želimo živjeti u državi koja čeka samo milostinju.. Ovo što je rezultiralo nakon našeg dopisa, najava da ćemo dobiti cjepiva 18. siječnja, ja sam pesimist“, poručio je sugovornik N1. Kako su vlasti RS-a najavile da cjepivo Sputnjik V u taj entitet stiže koncem veljače, dr. Zaid pojašnjava da postoji interventni uvoz i da entiteti imaju pravo nabavljati cjepiva. Kad je u pitanju rusko cjepivo, on smatra da je u pitanju politika. “Opredijeliti se za jedno, drugo ili treće cjepivo koje nije dobilo odobrenje WHO-a. Nema veze ako netko nije dobio odobrenje WHO-a, onda čekamo da to odobrenje daju regulacijska tijela koja imaju najveći autoritet, na primjer FDA ili EMA. Ne želim razmišljati o cjepivu koje je dobilo odobrenje za uporabu nakon svega 38 ispitanika koji su ga primili“, dodao je.
Kako FBiH nema zakonsku mogućnost izravne nabave dok RS najavljuje dolazak cjepiva
Federalno ministarstvo zdravstva nema zakonske mogućnosti, ni prema Zakonu o javnim nabavama BiH, ni prema Zakonu o lijekovima i medicinskim sredstvima BiH za izravnu nabavu cjepiva od proizvođača lijekova, potvrđeno je za Klix.ba iz resornog ministarstva.
FBiH se putem Ministarstva civilnih poslova BiH uključila u nabavu cjepiva putem COVAX mehanizma te je putem istog Ministarstva iskazala potrebu za nabavom cjepiva i putem EU mehanizma nabave. Navode i da se Ministarstvo zdravstva FBiH obratilo Agenciji za javne nabave BiH u svezi nabave cjepiva protiv COVID-19 kroz COVAX mehanizam, a s ciljem pojašnjenja odredaba Zakona o javnim nabavama. “Agencija za javne nabavke BiH je dostavila odgovor u smislu primjene čl. 10. Zakona o javnim nabavkama te dala mišljenje u kojem upućuju na odredbe zakona koje se tiču izuzeća, odnosno ...čl.10. st. (1) tačka c) kojim je određeno da se od primjene Zakona izuzima ugovor koji se dodjeljuje sukladno međunarodnom sporazumu prema kojem se primjenjuje posebna procedura međunarodnih, kreditnih ili donatorskih aranžmana ili ugovor o javnoj nabavi koji je zaključen sukladno posebnim pravilima definiranim međunarodnim ugovorom između BiH i jedne ili više država za projekte koje će ugovorne strane zajednički izvoditi ili koristiti, ili na osnovu međunarodnih sporazuma o stacioniranju trupa koje zaključi BiH“. Što se tiče nabave, kako Klix.ba saznaje, u čl. 10. koji navodi Agencija za javne nabavke BiH, u tom slučaju se ne primjenjuje Zakon o javnim nabavama a čija je primjena obvezna ako se nešto izravno nabavlja iz sredstava javnog novca. Kada je Ministarstvu zdravstva FBiH predstavljeno Pfizer cjepivo, tvrtka Pfizer je pismeno tražila da se izravno zaključi ugovor između Vlade FBiH, tj. Ministarstva zdravstva FBiH, i Pfizera. No, osim Zakona o javnim nabavama, postoji i Zakon o lijekovima i medicinskim sredstvima BiH koji kaže, ako bi se eventualno izravno nabavljalo, to se može uraditi samo s ovlaštenim zastupnikom proizvođača koji ima registriran velepromet i uvoz od Agencije za lijekove BiH ili putem veledrogerije koja zastupa tvrtku. Prema saznanjima Klixa, registrirana firma Pfizer u BiH surađuje s veledrogerijama koje bi mogle uvesti i distribuirati cjepivo, no Pfizer još uvijek nema registraciju u Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH za to cjepivo.
Zeljković: Obveza pridržavanja mjera ostaje i kada dobijemo cjepivo
Od posljednjeg izvješća o epidemiološkoj situaciji u RS-u, u Institutu RS za javno zdravstvo, Univerzitetskom kliničkom centru RS, Univerzitetskoj bolnici Foča i u bolnicama Sv. Vračevi u Bijeljini i Sv. apostol Luka u Doboju i izvršeno je testiranje 708 laboratorijskih uzoraka, a novi virus korona potvrđen kod 150 osoba. Istodobno su Institutu RS-a za javno zdravstvo prijavljena 22 smrtna slučaja osoba kod kojih je potvrđeno prisustvo virusa korona. Do sada je u RS potvrđeno 37.853 slučajeva virusa korona, a preminulo je ukupno 1.868 osoba kod kojih je potvrđeno prisustvo ovog virusa. Oporavile su se 23.943 osobe, a testirano je ukupno njih 165.764. Direktor Instituta RS-a za javno zdravstvo Branislav Zeljković kaže da će u narednih 15 dana biti vidljivo koliko su građani poštivali epidemiološke mjere tijekom proteklih praznika. “Obveza pridržavanja mjera ostaje i kada dobijemo cjepivo protiv virusa korona, jer svi građani ne mogu biti cijepljeni u isto vrijeme“, naglasio je Zeljković i najavio da će Institut informirati građane o značaju cijepljenja.