Ogromna pomoć EU za BiH u borbi protiv pandemije
Donosimo na koji je sve način Europska unija pomogla našoj zemlji za vrijeme korona krize
Europska unija je od ožujka prošle godine do danas izdvojila 7,76 milijuna eura za nabavku medicinske opreme za pomoć Bosni i Hercegovini u borbi protiv pandemije COVID-a 19.
Kao dio ove pomoći, od samog početka krize, zdravstvenim ustanovama u cijeloj zemlji podjeljena je znatna količina visokosofisticirane medicinske opreme, nabavljene u skladu sa standardima EU, a na osnovu potreba koje su izrazili nadležni zdravstveni organi u BiH. Isporuka opreme koju je donirala EU nastavit će se i u narednim mjesecima.
Što je sve EU financirala?
Dosad je isporučeno 9.000 pribora za ekstrakciju RNK-a, preko 6 milijuna komada osobne zaštitne opreme (LZO), 66 respiratora, 11 rentgen aparata, 9 aparata za anesteziju, 20 prenosivih ultrazvučnih aparata, 75 monitora za pacijente sa EKG-om, 2.000 pulsnih oksimetara, 2 aparata za ekstrakciju, 8 PCR mašina, 10 kontejnera za trijažu, 5 aparata s nazalnom kanilom visokog protoka kiseonika, 300 boca kiseonika od 10 litara s ventilom za smanjenje kiseonika i s mjeračem protoka, 60 boca kiseonika od 40 litara, 4 punjenja kiseonika, 60 boca kiseonika od 5 litara, te 6 laboratorijskih frižidera.
EU je također organizirala dodjelu 40.000 kontrolnih testova koje je donirao Zajednički istraživački centar iz Belgije, pokrivši i 135.000 eura troškova zračnog transporta za isporuku medicinske opreme koju je donirala kompanija Violeta, uz oko 50.000 eura u donacijama medicinske zaštitne opreme, hrane i higijenskih potrepština za najranjivije kategorije – posrestvom svog Ureda u BiH.
Preko Zajedničkog ugovora za nabavku sa zemljama članicama EU, koji je BiH potpisala na samom početku krize, naša zemlja je također dobila bolji pristup hitno potrebnim medicinskim kontra-mjerama po najboljim tržišnim cijenama.
Pomoć je osigurana Mehanizmom za civilnu zaštitu EU. Aktivacijom ovog mehanizma, Slovenija i Austrija su doprinele vlastitom dodatnom pomoći BiH.
Europska unija je osigurala i 73,5 milijuna eura bespovratnih sredstava s ciljempomoći u ublažavanju socio-ekonomskog uticaja pandemije COVID-19 i očuvanju radnih mjesta u BiH. Pomoć za mjere socio-ekonomskog oporavka u BiH uključuje, između ostalog program EU4Business. Njeogova vrijednost je 16,1 milijuna eura, a zajednički ga financiraju Europska unija s 15 milijuna eura i Savezna Republika Njemačka s 1.1 milijun eura.
Ovaj projekat zajednički provode GIZ, UNDP i ILO, a traje od travnja 2018. do ožujka 2022. godine. Projekat je dio širih nastojanja EU da podrži ekonomski razvoj u BiH. U okviru ovog programa, dodijeljeno je 10 milijuna eura bespovratnih sredstava malim i srednim poduzećima, poljoprivrednicima i preduzetnicima s posebnim fokusom na omladinu, žene i ranjive grupe.
Od ovog iznosa, 4,5 milijuna eura usmjereno je za izvozni sektor, 3 milijuna eura za poljoprivredno-prehrambeni sektor, 1,5 milijuna eura za turizam i milijun eura za preduzetništvo. Raspodjela sredstava vrši se preko poziva za dostavljanje prijedloga projekata koji se objavljuju na zvaničnoj stranici EU4Businessa.
Trenutno su u okviru ovoga programa u tijeku 82 projekta. Pored bespovratnih sredstava, projekt također osigurava podršku razvoju kapaciteta relevantnih partnerskih institucija i korisnika projekata koje financira EU.
Europska unija je izdvojila 20 milijuna eura za modernizaciju poljoprivredno-prehrambenog sektora u Bosni i Hercegovini, od čega je 15 milijuna eura bespovratnih sredstva usmjereno poljoprivrednicima, poljoprivredno-prehrambenim biznisima i ruralnom stanovništvu. Ova sredstva su dostupna u okviru četverogodišnjeg projekta pod nazivom EU4Agri (2020-2024), koji će podržati oko 2.600 poljoprivredno-prehrambenih operatera iz cijele BiH. Projekt zajedno provode i sufinanciraju UNDP u BiH i Češka razvojna agencija u iznosu od 250.000 eura.
Projekt je fokusiran na povećanje ulaganja te znanja i vještina u poljoprivredno-prehrambeni sektor, jačanje savjetodavnih usluga i poboljšanje privrednih mogućnosti u ruralnim područjima.
To se naročito odnosi na pružanje podrške poljoprivrednicima, poljoprivredno-prehrambenim biznisima i ruralnom stanovništvu s ulaganjima u njihove resurse, standarde i proizvodne materijale, čime im se omogućava bolji pristup inovativnim tehnologijama i e-uslugama, što će sve imati efektivniji odgovor na oporavak poslovanja i protoka trgovine, očuvanje radnih mjesta i efikasniju upotrebu resursa.
To će dovesti i do sigurnijeg, zdravijeg i stabilnijeg tijeka proizvodnje, čime će se povećati otpornost i rast sektora. Projekt također podržava napredovanje u oblasti politika i regulatornih okvira, kao i jačanje institucionalnih kapaciteta i usluga.
Dodatni projekti
Potpora u vidu bespovratnih sredstava se pruža putem javih poziva u tri oblasti: ulaganje u kapacitete za primarnu proizvodnju i preradu s ciljem jačanja tržišne efikasnosti, jačanje savjetodavnih usluga s ciljem povećanja razmjene znanja i razvoja vještina, i jačanje i uvođenje raznovrsnosti u ruralno gospodarstvo.
U isto vrijeme, tehnička potpora se osigurava sudionicima za uspješno korištenje raspoloživih bespovratnih sredstava.
EU4SMEs programpredviđa14 milijuna eura za MSP za oporavak od COVID-19. U sklopu EU4Trade programa previđeno je 6 milijuna eura za modernizaciju regulatornih i proceduralnih okvira u robi, trgovanje uslugama i prava intelektualnog vlasništva.
Kao dio sveukupne podrške za ublažavanje posljedica COVID-a 19 u Bosni i Hercegovini, Europska unija financira i dva dodatna projekta u okviru Posebnih mjera (IPA 2020), u vrijednosti od 18 milijuna eura, s fokusom na jačanje konkurentnosti, inovacija, poljoprivrede i ruralnog razvoja u okviru programa EU4BusinessRecovery i EU4AgriRecovery.
EU je dodijelila i 1,5 milijuna eura za politike aktivnog tržišta rada preko poboljšanja kvalitete i efektivnosti institucija tržišta rada u Bosni i Hercegovini.
Da. L/H. Ž.