Dnevni.ba - PRELOADER

Oko 10 posto požara izazivaju piromani

17 Kol 2024


Oko 10 posto požara izazivaju piromani
Ne miruju

Mostarska policija je u četvrtak privela jednu osobu zbog podmetanja požara u mjestu Vrapčići. Kako je navedeno u priopćenju MUP-a HNŽ, riječ je o A. R. (1996.) iz Mostara koji je zatečen u podmetanju tri požara.

- U četvrtak oko 9,00 sati PS Mostar Sjever je obavještena od strane građana da su uočili NN mušku osobu u mjestu Vrapčići uz magistralnu cestu M-17 kako podmeće požar. Odmah su na lice mjesta izašli službenici policije i zatekli osobu A.R.(1996) iz Mostara koji je podmetnuo tri požara na navedenoj lokaciji, navodi se u priopćenju.

Stalna želja za vatrom

Hercegovinom, inače, posljednjih mjeseci haraju požari. Brojni nastaju nemarom, međutim određeni postotak otpada i na svjesno podmetnute požare. Piromani su i u minulim godinama bili aktivni, te ih je određeni broj lišavan slobode.

- Najvažniji je simptom poremećaja volje. Istina, malo se i pretjeruje s pričom o piromaniji. Na njih otpada oko deset posto od svh slučajeva požara. Piromanija ne predstavlja klasičnu psihotičnost. To je opsesivna promjena koja podrazumijeva neugasivu želju da se nešto zapali. Osoba koja to učini doživljava vrstu egzaltacije. Piroman ne nastaje preko noći. To su osobe koje od ranog djetinjstva psihoanalitičkim razvojem to postaju. Javlja se u sklopu biplarnog afektivnog poremećaja. Simptomi se pojavljuju na način da postoji stalna želja da se gleda vatra i požar. To je kao kleptomanija u kojoj imamo bogate ljude koji moraju nešto ukrasti. Spada u opsesivne psihičke poremećaje. Ne smatra se klasičnim ludilom. Kao dio kliničke slike može se javiti kao šizofreni ili šizo-afektivni poremećaj. Požari se više javljaju kao plod grešaka i nemara ljudi, što ne znači da piromana nema, kaže nam doktor Elmir Šator, šef odjela psihijatrije u Domu zdravlja Stari grad.

Sankcije za piromane su različite u ovisnosti od pravne kvalifikacije ovog krivičnog djela. Ako se radi o izazivanju šumskog požara, krivični zakon Federacije BiH propisuje kaznu zatvora u trajanju od jedne do osam godina, Ukoliko je ovaj požar izazvan nehajom, predviđena je kazna zatvora, odnosno novčana kazna ili kazna zatvora do 2 godine.

Liječenje

Istim zakonom u Federaciji, u ovisnosti od materijalne štete i ugroženosti ljudskih života, propisana je kazna zatvora u trajanju do 12 godina. I u Republici Srpskoj na snazi su strogi zakoni zbog izazivanja požara, a onaj tko izazove požar može biti osuđen na desetogodišnju zatvorsku kaznu u zavisnosti od pričinjene štete. 

Nešto blaže kazne predviđene su Krivičnim zakonom Brčko Distrikta. Najstrožija kazna za ugrožavanje sigurnosti izazivanjem požara predviđa petogodišnji

Nisu provedena klinička istraživanja lijekova za liječenje piromanije, ali liječnici propisuje druge lijekove. Kognitivno bihevioralna terapija također se koristi za liječenje piromanije. Kognitivno bihevioralna terapija može uključivati identificiranje uzroka, prepoznavanje okidača i potencijalno opasnih situacija kada bi osoba opet mogla zapaliti požar, pronalaženje učinkovitih metoda suočavanja i samonadzora, korištenje sustava pratitelja u rizičnim situacijama, obuku roditelja ili skrbnika, razvijanje vještina za rješavanje problema, trening opuštanja, učenje razmišljanja o negativnim posljedicama, obuku o zaštiti od požara i prevencija, te obiteljsku i individualnu terapiju.

N. K.

BIH


SENAD HADŽIFEJZOVIĆ

Osuđen napadač na Senada Hadžifejzovića u Blagaju

Po optužnici Kantonalnog tužilaštva u Mostaru, Općinski sud u Mostaru donio je pravomoćnu ...

3 h 39 min

SINDIKATI KANTONA SARAJEVO

Sindikati Kantona Sarajevo koji predstavljaju više od 25.000 radnika traže veće plate, dali su i rok

Koordinacija sindikata u Kantonu Sarajevo, koja predstavlja više od 25.000 radnika i koju ...

4 h 38 min

HNK MOSTAR

HNK Mostar predstavom "Isus, sin čovječji" proslavilo 30 godina postojanja

U prepunom Hrvatskom domu hercega Stjepana Kosače u nedjelju je održana svečana izvedba predstave...

5 h 17 min