Dnevni.ba - PRELOADER

Optužnica za direktora koji je 'opranim' novcem kupovao nekretnine u BiH i Hrvatskoj

31 Kol 2023


Optužnica za direktora koji je 'opranim' novcem kupovao nekretnine u BiH i  Hrvatskoj

Tužiteljstvo BiH podignulo je u četvrtak optužnicu protiv direktora Bosnalijeka Nedima Uzunovića te još 10 osoba i četiri tvrtke sumnjajući da su brojnim koruptivnim djelima oštetili farmaceutsku tvrtku za 5,5 milijuna eura kojima su kupovali i nekretnine u Republici Hrvatskoj.

Tužiteljica Tužiteljstva BiH je, u predmetu visoke korupcije i organiziranog kriminala, podigla i Sudu BiH proslijedila na potvrđivanje optužnicu koja se odnosi na kaznena djela organiziranog kriminala, zlouporabe položaja ili ovlasti, sklapanje štetnog ugovora i pranje novca, počinjena između 2005. i 2016. godine, za koja se tereti 11 fizičkih i 4 pravne osobe.

Optuženi su Nedim Uzunović (1976.) iz Mostara, državljanin BiH; Emin Hadžiomerović (1948.) iz Kotor Varoši, državljanin BiH; Jasmina Uzunović (1979.) iz Banja Luke, državljanka BiH; Sead Uzunović zv. „Sejo“ (1952.) iz Konjica, državljanin BiH; Munir Ćukle (1970.) iz Konjica, državljanin BiH; Nadija Ćukle (1978.) iz Sarajeva, državljanka BiH; Alma Turajlić (1985.) iz Banja Luke, državljanka BiH; Aziz Šukalo (1958.) iz Foče, državljanin BiH; Vedad Tuzović zv. “Vedo“ (1976.) iz Sarajeva, državljanin BiH; Bogdan Joković (1958.) iz Beograda, državljanin BiH i Srbije, te Anel Vrtić zv. „Crni“ (1976.) iz Sarajeva, državljanin BiH.

Ovom su optuženicom obuhvaćeni i pravna osoba „Serreta investing“ d.o.o. Sarajevo, pravna osoba „Libero 5“ d.o.o. Konjic, pravna osoba „Turist best“ d.d. Konjic i pravna osoba „Emko građenje“ d.o.o. Rogoznica.

Nova optužnica jedna u nizu povezanih s izvlačenjem novca te kriminalne privatizacije iz ove iznimno profitabilne i ugledne kompanije koja svoje proizvode prodaje u 20-tak zemalja Europe i svijeta.

Uzunovića i njemu blisku rodbinu i suradnike tereti se da su sudjelovali u djelima organiziranog kriminala, zloporabe položaja ili ovlasti, sklapanje štetnog ugovora i pranje novca koja su počinjena između 2005. i 2016. godine.

Uzunović je kao vlasnik off-shore tvrtke i direktor predstavništva Bosnalijeka u Moskvi prao ilegalno izvučeni novac iz kompanije preko fiktivnih marketinških usluga. Uplaćivao je velike novčane iznose na svoje i račune bliskih osoba, a novac je zatim korišten u različite svrhe, uključivo kupnju nekretnina, dionica, vozila i drugih vrijednosti.

Tužiteljstvo navodi da su na taj način optuženi oštetili "Bosnalijek Sarajevo" za svotu od 10,8 milijuna maraka (oko 5,5 milijuna eura). Taj su novac koristili u poslovanju, ali i kupnju pokretne i nepokretne imovine u Bosni i Hercegovini i Republici Hrvatskoj.

Tužiteljstvo BiH najavilo je da će navode iz optužnice dokazivati pozivanjem 24 svjedoka, stručnih vještaka, kao i prilaganjem više stotina dokaznih materijala, uključujući i dokumente međunarodne pravne pomoći dobivene iz pravosudnih institucija Hrvatske, Slovenije, Latvije, Cipra.

Do danas je podneseno više kaznenih prijava vezanih za privatizaciju i trgovanje dionicama Bosnalijeka preko off shore kompanija.

Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) je 2018. podnijela prijavu protiv Nedima Uzunovića i još nekoliko stranih državljana zbog sumnje u pranje novca preko tvrtki iz Češke, Rusije, Švicarske, Bermuda i Malte. Tim novcem su, prema navodima Tužiteljstva BiH, kupili od vlade Federacije BiH dionice Bosnalijeka.

Najznačajniji dioničar u Bosnalijeku je Fond KBC s Malte s udjelom od 23,6 posto dionica. Taj fond spominjao se u Rajskim papirima, dokumentu o poslovanju u offshore zonama.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

12 h 30 min

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

20 Stu 2024