Dnevni.ba - PRELOADER

Osam važnih socijalnih vještina koje trebamo razvijati kod djece

11 h 8 min


Osam važnih socijalnih vještina koje trebamo razvijati kod djece
Djeca

Iako podučavanje socijalnih vještina nije uvijek jednostavno, donosi vrijedne rezultate. Predškolci često imaju poteškoće s dijeljenjem, empatijom i suradnjom, no uz pravi pristup, te se vještine mogu razviti.

U nastavku otkrijte osam važnih socijalnih vještina za djecu.

1. Dijeljenje
Dijeljenje je ključno za razvoj socijalnih vještina, iako djeci često teško pada jer su većinom usmjereni na vlastite potrebe. Učenje dijeljenja pomaže djeci u građenju prijateljstava i razvijanju osjećaja zahvalnosti.

2. Slušanje
Aktivno slušanje jača komunikacijske vještine. Djeca koja razviju sposobnost slušanja lakše razumiju priče, upute i geste te bolje reagiraju u društvenim situacijama.

3. Praćenje uputa
Sposobnost praćenja uputa ključna je za uspjeh u školi i kod kuće. Djecu treba podučavati kroz jednostavne, korak po korak upute kako bi s vremenom naučila slijediti složenije zadatke.

4. Suradnja
Suradnja uključuje dijeljenje ideja i zajednički rad na ciljevima. Djeca kroz to uče uvažavati različita mišljenja, čime razvijaju empatiju i timski rad.

5. Strpljenje
Strpljenje je vještina koja se razvija s vremenom. Učenje kako biti strpljiv pomaže djeci razumjeti da se velike stvari postižu trudom i postupno, s vremenom.

6. Empatija
Empatija omogućuje djeci razumijevanje osjećaja drugih. To se razvija malim koracima, poput suosjećanja kada netko plače. Roditelji mogu potaknuti empatiju vlastitim primjerom, piše Begin Learning.

7. Poštivanje granica
Djeca trebaju naučiti da različiti ljudi imaju različite emocionalne i fizičke granice. Važno ih je podučiti kako postaviti vlastite granice i poštovati tuđe, primjerice, kroz pitanja poput: "Želiš li zagrljaj?".

8. Pozitivan stav
Pozitivnost olakšava usvajanje svih drugih socijalnih vještina. Djeca s pozitivnim stavom lakše grade prijateljstva, postižu ciljeve i bolje se nose s izazovima. Roditelji mogu pomoći otvorenim razgovorom o emocijama te pretvaranjem teških trenutaka u pouke.

Kako podučiti djecu socijalnim vještinama?
Kada znamo koje socijalne vještine treba razvijati, kako ih naučiti kod kuće?

Evo nekoliko savjeta.

Pogreške su dio učenja - djeca trebaju znati da nitko ne očekuje savršenstvo. Pogreške su normalne i pružaju priliku za učenje i napredak.
Dijeljenje uz poštivanje granica - potaknite dijeljenje, ali poštujte stvari koje su djetetu posebne. Ovaj pristup pomaže djetetu razumjeti važnost postavljanja i poštivanja granica.
Razvijanje slušanja - promatrajte pažljivo sluša li dijete tijekom razgovora. Ako ima poteškoća, pojednostavite upute i pokažite da i vi slušate, jer će tako shvatiti važnost uzajamne pažnje.
Pokažite empatiju - prepoznajte djetetove emocije i pokažite razumijevanje. Na primjer: „Vidim da si sretan!“ ili „Razumijem da te to ljuti, što možemo učiniti da ti bude lakše?“ Time im dajete primjer kako se odnositi prema tuđim osjećajima, piše index.

MAME I BEBE


DIJETE

Psihologinja: Uspješna djeca često posjeduju pet osobina

Uspjehkod djece često ovisi o nizu unutarnjih kvaliteta i vještina koje ih pripremaju za suočavan...

07 Sij 2025

ANKSIOZNOST

Edukatorica upozorava da ove fraze mogu ukazivati na anksioznost kod djece

Tjeskoba kod djece može se manifestirati na različite načine, često kroz riječi i ponašanja koja ...

03 Sij 2025

SAVJET

Pet pitanja koja roditelji trebaju postaviti djeci ovih dana, prema savjetnici

Školski praznici pružaju rijetku priliku za dublju povezanost s vašim djetetom. Pos...

31 Pro 2024