Ostavlja se mogućnost krađe izbora
Nebojša Vukanović, oporbeni zastupnik u Narodnoj skupštini Republike Srpske s liste "Pravde i red", objavio je tekst Prijedloga entitetskog Izbornog zakona, koji se uskoro treba naći u proceduri, uz opasku da je nakana Prijedlog tog zakona razmatrati po žurnom postupku.
Prema ocjeni Vukanovića, u tom je Prijedlogu, u suštini, prepisan najveći dio važećeg Izbornog zakona BiH, ali je glavna izmjena to što bi nadležnosti Središnjeg izbornog povjerenstva (SIP) BiH koje se odnose na lokalne izbore, izbor zastupnika u Narodnu skupštinu RS-a i entitetskog predsjednika preuzelo entitetsko izborno povjerenstvo.
- U cijelosti objavljujem Prijedlog Izbornog zakona Republike Srpske po žurnom postupku, kojeg je režim pripremio i planira dostaviti u skupštinsku proceduru. U suštini, ovaj prijedlog Zakona je prepisao najveći dio postojećeg Izbornog zakona BiH, samo što ingerencije SIP-a BiH planira preuzeti Republičko izborno povjerenstvo Republike Srpske, a tiče se Lokalnih te izbora za zastupnike Narodne skupštine i predsjednika Republike Srpske. Jasna je namjera Uzurpatora i režima da si razrađenim metodama ostavi mogućnost prekrajanja izborne volje i krađu izbora, poručio je Vukanović, prema čijim bi riječima nadležnost entitetskog izbornog povjerenstva za navedene razine vlasti SNSD-u omogućilo apsolutnu kontrolu izbornog procesa.
- On je spreman na sve kako bi opstao na vlasti. Jasna je njegova namjera. To što on pokušava nekoga namamiti pričom da će biti skeneri otiska samo je pokušaj manipulacije. Jednostavno, njemu nikad nije stalo do fer izbora. I sve ovo što radi je samo iz jednog razloga - da se skenere i videonadzor i ne uvede jer bi suprotno značilo kraj režima u RS-u, istakao je Vukanović. Prijedlog entitetskog zakona ekspresno je izrađen nakon što je postalo izgledno da će visoki predstavnik Christian Schmidt nametnuti tehničke izmjene Izbornog zakona BiH kako bi izbori bili vjerodostojniji.
Filipović: Kao potvrdu legitimiteta predstavljanja ubacuju županije gdje žive Hrvati
Istodobno je Darijana Filipović, potpredsjednica HDZ-a BiH, izjavila da je ta stranka ponudila prijedlog koji je jednostavan i koji ne dira dosadašnji izbor, ni bošnjačkog, ni srpskog člana Predsjedništva BiH, već osigurava dodatne uvjete koje treba ispuniti kako bi bilo sigurno da je hrvatski narod izabrao hrvatskog člana Predsjedništva BiH, a ne da hrvatskog člana Predsjedništva biraju pripadnici nekog drugog naroda.
- Primarno što u ovom trenutku mogu reći, radi se o tome da se kao potvrdu legitimiteta predstavljanja ubacuju županije gdje žive Hrvati kako bi mogli imati potvrdu da su Hrvati uistinu izabrali svog člana Predsjedništva, objašnjava Filipović.
Prethodno je visoki predstavnik Christian Schmidt razgovarao i s predsjednicom Središnjeg izbornog povjerenstva (SIP) BiH Irenom Hadžiabdić i s glavnim tajnikom SIP-a Goranom Miškovićem o integritetu izbornog procesa u BiH, točnije o tehničkim izmjenama Izbornog zakona BiH.
Ured visokog predstavnika (OHR) priopćio je da se tom prilikom razgovaralo o nužnim reformama u cilju poboljšanja integriteta izbornog procesa u BiH i o važnoj ulozi SIP-a BiH u prevenciji izborne krađe. Schmidt, koji je u prosincu najavio nametanje takvih izmjena Izbornog zakona BiH, nedavno je i s hrvatskim premijerom Andrejom Plenkovićem razgovarao o, kako je tada priopćeno, suradnji u cilju unaprjeđenja situacije u BiH, a kojom je prilikom Plenković ponovio da njegova zemlja zagovara stabilnu i funkcionalnu BiH u kojoj će sva tri konstitutivna naroda biti ravnopravna.