Dnevni.ba - PRELOADER

Osuđenima krivi Veleposlanstvo SAD-a, Čavara, Čović, Konaković, Nikšić, Forto…

06 Tra 2023


<strong>Osuđenima krivi Veleposlanstvo SAD-a, Čavara, Čović, Konaković, Nikšić, Forto…</strong>

Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Fadil Novalić jučer je proglašen krivim u predmetu koji je tretirao nabavku stotinu kineskih respiratora.

Novalić je kao prvooptuženi osuđen na četiri godine zatvora - prvostepeno. On nije došao na izricanje, dok su ostali optuženi nazočili. Fikret Hodžić, vlasnik "Srebrene maline" osuđen je na pet, a bivši direktor Federalne uprave civilne zaštite Fahrudin Solak na šest godina zatvora.

Treba istaći i da pravno lice "Srebrena malina", čiji je vlasnik Hodžić mora platiti kaznu od 200.000 KM, dok Hodžić mora vratiti 690.000 KM. Svi osuđeni su proglašeni krivim za produženo djelo zlouporabe položaja, dok su po točki “pranje novca i primanje dara” - oslobođeni.

Solak je kriv između ostalog za krivotvorenje dokumentacije jer je naložio podređenoj uposlenici da se u ugovoru izmijeni dio koji se odnosi na oznaku respiratora. Prvostepenu presudu u ovom predmetu donijelo je sudsko vijeće od tri člana koje su činili Branko Perić, Braco Stupar i Goran Radević.

Perić izdvojio mišljenje

Novalić se optužnicom teretio za udruživanje radi činjenja krivičnih djela, u vezi sa zlouporabom položaja i primanjem nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu utjecajem. Također, na teret mu se stavljalo i pranje novca, krivotvorenje ili uništenje poslovnih ili trgovačkih knjiga, krivotvorenje službene isprave, povredu obveze vođenja trgovačkih i poslovnih knjiga i sastavljanja financijskih izvješća i njihovo falsificiranje ili uništavanje.

Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine početkom svibnja 2020. pokrenulo je istragu o nabavci respiratora iz Kine, dok je pretres pred sudom otpočeo u veljači 2021. Osim Novalića, postupak se vodio i protiv Fahrudina Solaka, Fikreta Hodžića i Jelke Milićević, a svi osim Milićevićeve su osuđeni.

Nakon izricanja kazni, sudsko vijeće Suda BiH obrazložilo je odluku. Sudac Branko Perić je naglasio da je izdvojio mišljenje u odnosu na ostala dva člana vijeća - Brace Stupara i Gorana Radevića.

Sud je trojku osudio jer su u ožujku i travnju 2020. svjesno dali suglasnost Srebrenoj malini da izvrši nabavku medicinske opreme iako nije upisana u registar pravnih lica koja to mogu i izvršiti. Podsjećamo, Srebrena malina se bavi uzgojem i preradom voća i povrća. Novalić je kriv jer je prekoračio ovlaštenja i stupio u kontakt s Hodžićem kako bi s njim dogovorio nabavku. Potom je iskoristio ovlaštenja premijera i potpisao pismo namjere koje je dalje, u konačnici, vodilo do nabavke.

Time su obezbjeđenja sredstva da se zaključi ugovor s Hodžićem koji je potom sačinio ugovor. Solak je, suprotno odredbama o javnim nabavkama, s pravnim licem Srebrena malina potpisao kupoprodajni ugovor. Novalić je, zatim, potpisao naloge za isplatu sredstava obezbjeđenih iz Privredne banke.

Sljedećom točkom optužnice, kako je to u svom čitanju iznio Perić, Hodžić je u svojstvu pravnog lica zaključio ugovor s kineskom firmom znajući da je stvarna cijena znatno niža od ugovorene. Solak je prekoračio ovlaštenja i naložio uposlenici FUCZ-a da izmjeni podatke ugovora, poništi stranice i dokumenta stvarajući zabludu da je to zbog tehničke greške.

Hodžić je osuđen jer je raspolagao novcem za koji je znao da je pribavljen krivičnim radnjama. On je potom izdao nalog da sačini odluku o povećanju blagajničkog iznosa čime je htio dovesti do prikrivanja novčanih sredstava, znajući da je osnovna djelatnost Srebrene maline uzgoj i prerada voća i povrća.

Perić je iznio detalj da su 25. travnja 2020. dopremljeni respiratori, a 27. travnja 2020. Srebrena malina je upisana u registar iako nije ispunjavala kriterij za to. Tako je prouzrokovana šteta za proračun Federacije BiH, jer se respiratori ne preporučuju u invazivnom liječenju od teže kliničke slike.

Presudom se navodi da je Solak u periodu od 25. ožujka do 24. svibnja prekoračio granice ovlaštenja tako što je pozvao Hodžića da dostavi ponudu nakon čega su utvrdili cijenu i količinu zaštitne opreme. Novalić je tražio od šefice kabineta Bahre Džaka da Hodžiću dostavi i pripremi ponudu čime su zlouporabili svoj položaj i prakoračili ovlaštenja koja su imali na funkcijama koju su u tom trenutku obnašali.

Solak je proglašen krivim i zbog krivotvorenja dokumenata i to što je pod istim ugovor vodio nabavku respiratora i zaštitne opreme. Jednoglasnom odlukom trojice sudija, trio je oslobođen optužbi za udruživanje radi činjenja krivičnih djela, pranja novca, primanja koristi, krivotvorenja službenih knjiga i sastavljanje i krivotvorenje financijskih rezultata.

Izvjesni Asim

Braco Stupar obrazložio je osuđujuću presudu. Njegov stav je da optuženi nisu postupali u skladu s vanrednom situacijom uzrokovanom pandemijom. Novalić i Solak bili su koristoljubivi jer su osmišljeno stvorili uvjete za stvaranje financijske koristi Hodžiću i na taj način oštetili proračun FBiH. Tužiteljstvo je uspjelo dokazati zlouporabu položaja i krivotvorenje dokumenata, a sa Sud BiH nije pronašao dokaze o udruživanju radi činjenja krivičnih djela.

Stupar se pita da li je FUCZ mogla biti ugovorna strana pri nabavci respiratora da je ova javna nabavka provedena u skladu sa odredbama? Kaže potom da je FUCZ mogla biti ugovorna strana jedino u dva slučaja do kojih nije došlo. Optuženi su za nezakonito favoriziranje jednog lica (Hodžića), svjesno kršenje transparentnosti čime je ciljano omogućeno pribavljane koristi Hodžiću.

- Netransparentno, odabrano, ciljano, postupili su izvjesni Asim i Fadil Novalić, rekao je Stupar.

Sud BiH je, kako je dalje nastavio obrazloženje sudija Stupar, pronašao dokaze da se respiratori nisu mogli koristiti za teže pacijente u jedinicama intenzivne njege i da je time pogrešno provedena javna nabavka. Stupar je naveo olakšavajuće i otežavajuće okolnosti koje su uzete u obzir prilikom donošenja presude.

Olakšavajuće su te da Novalić, Solak i Hodžić nisu ranije osuđivani i da su obiteljske osobe. Otežavajuća je ta što šteta koja je prouzrokovana građanima jeste u provođenju pogrešne javne nabavke. Građani su pogrešnom javnom nabavkom bili uskraćeni za liječenje što je moglo dovesti i do životnih opasnosti, rekao je Stupar.

Novalić: Prvo poluvrijeme

Otežavajuća okolnost Novaliću je ta što je, kao premijer potkopao povjerenje građana. Solakova otežavajuća okolnost je ta što je imao ključnu ulogu jer je od njega izravno ovisila nabavka, što također važi i za Hodžića. Stupar je, na kraju obrazloženja, rekao je da je shodno svemu navedenom, sud odmjerio kazne.

Oglasio se tijekom dana i nepravomoćno osuđeni Novalić.

- Današnja odluka, donesena preglasavanjem predsjednika Sudskog vijeća Branka Perića samo je nastavak političkog progona kojem sam izložen. Ogroman pritisak javnosti i atmosfera linča prate proces od samog početka. Borba se nastavlja i uvjeren sam u konačnu pobjedu pravde.Ovo je prvo poluvrijeme. Prvostepena odluka potvrđuje ono što smo od početka govorili - da se radi o političkom obračunu, čiji je ishod bio poznat, a ne pravičnom procesu, napisao je Novalić.

Njegova odvjetnica Vasvija Vidović nije iznenađena presudom. Smatra da riječ o političkoj odluci suda.

- Meni kao dobrom posmatraču političkih zbivanja od početka je bilo jasno da postoji plan koji ima specifičan cilj. Sjetit ćete se izlaganja na početku predmeta kada se izjašnjavalo o pritvoru. Tada sam rekla da su na Novalića usmjereni protivnici. Ovo je ozbiljna situacija, tvrdi Vidović.

Prema njenim riječima, riječ je o političkom projektu koji je doveden do kraja te da su ga svojim optužbama i izjavama podržavali bivši predsjednik Federacije BiH Marinko Čavara, predsjednik HDZ-a Dragan Čović, Hrvatski narodni sabor, predsjednik NiP-a Elmedin Konaković, predsjednik NS-a Edin Forto i predsjednik SDP-a Nermin Nikšić.

Konstatirala je da je neprimjereno ponašanje Veleposlanstva Sjedinjenih Američkih Država. Pozdravila je odluku Branka Perića da izdvoji mišljenje u presudi. Smatra da sud nije donio presudu za ono što se Novalić tereti, odnosno za ono što je navedeno u optužnici.

Tužiteljstvo je priopćilo kako je zadovoljno osuđujućim dijelom presude, ali ne i oslobađajućim, te će nakon prijema pisanog otpravka donijeti odluku o ulaganju žalbe na oslobađajući dio, kao i eventualno na visinu izrečenih sankcija.

Iako to nije praksa, predsjedavajući Vijeća Perić jučer je pročitao izdvojeno mišljenje čija je suština da svaka zloupotreba ne mora biti i krivično djelo.

- I sudije ponekad pogrešno tumače zakonske norme pa ne idu u zatvor. Jedan od razloga zbog kojeg sam se odlučio da danas saopćim svoj stav i razlog zbog kojeg se moje mišljenje razlikovalo od ostalih članova jeste taj što bi to moglo poslužiti odrani, ukoliko se odluče na žalbu - što je obrana po okončanju i potvrdila da će poduzeti, rekao je.

Perić je istaknuo kako screeshotovi koje su tužitelji priložili ne mogu poslužiti kao dokaz.

- Nisam podržao mišljenje većine, ali ne bi bilo pošteno da propitujem odluke mojih kolega. Naš sustav ne podržava izdvojeno mišljenje koje se dostavlja strankama, ali moje može poslužiti drugostepenoj presudi i Apelacionom vijeću Suda. Nije svaka zloupotreba položaja krivično djelo, u obzir se moraju uzeti okolnosti. Kao ključni dokazi priloženi su screenshotovi, a tu nema dokaza. Rečenica “Poslao me Asim”, objektivnom posmatraču ne znači ko je on i zašto je važan. Sud ne zasniva odluke na osnovu pretpostavki, a viber prepiska nije kriminalna organizacija, istaknuo je sudija.

U kontekstu toga da je javnu nabavku provela Srebrena malina koja se ne bavi nabavkom medicinske opreme, kaže su u tom periodu mnogi ovlašteni nabavljači odustajali od nabavke medicinske opreme. Kao primjer je naveo Violetu. Stoga je, kako je rekao, Novalić morao postupiti tako da obezbjedi potrebne respiratore.

- Nema dokaza da su se njih trojica ranije poznavali i samim time nije bilo favorizovanja Hodžića, rekao je.

Napomenuo je i kako je na snazi bilo vanredno stanje, te da Novalić nije radio ništa što nisu radili i ostali državnici. Naveo je da je stupanj žurnosti naložio postupanje, shodno odredbama WHO-a, te da su Novalić i Solak morali donositi odluke u skladu s time. Kaže i kako je utvrđeno da je Solak, tijekom obnašanja funkcije ravnatelja FUCZ-a, poduzimao precizne korake, te da nitko ranije nije smatrao da je on poduzimao bilo kakve protuzakonitosti.

- Istraga je pokrenuta na osnovu medijskog natpisa. Nije bilo specifične istrage. Tužiteljstvo se požalio na izostanak pomoći policijskih organa tijekom istrage. Nema činjenica da su vođene neuobičajene komunikacije, nije bilo presretanja komunikacije i slično, rekao je sudac.

Korupcija i demokracija

Na kraju je podsjetio na činjenicu da su ovaj predmet i generalno pravosudne institucije pod budnim okom javnosti, izloženi pritiscima. Mišljenja je da su se i neki međunarodni zvaničnici uplitali u ovaj predmet.

- Traje kontinuirano podrivanje pravde. Veleposlanstvo SAD-a je proglasilo tužitelje u ovom postupku herojima kolovoza 2021. godine. Što znači miješanje inostranih zvaničnika u pravosudni sustav jedne zemlje, upitao se na kraju obrazloženja Perić.

Iz Američkog veleposlanstva potom su podržali neovisne i hrabre institucije za provođenje zakona, tužiteljstva i pravosudne institucije koje rade u ime građana na istraživanju, procesuiranju i kažnjavanju korupcije.

- Korupcije koja muči demokratiju i ekonomiju Bosne i Hercegovine, i koja uzrokuje mnogi građani ove zemlje otići i graditi živote za sebei svoje obitelji negdje drugdje, poručeno je.

Dodali su i da anketa za anketom i metrika za metrikom naglašavaju da građani nemaju povjerenja u institucije i da je korupcija sve gora.

- Uvijek smo pozivali pravosudne institucije da moćnike pozovu na odgovornost za svoje postupke. Optužbe da je Ambasada Sjedinjenih Država utjecala na bilo koji aspekt ovih ili bilo kojih drugih sudskih postupaka su lažne i obmanjujuće. Snažno ih odbijamo, dodaju.

H. Ž.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

4 h 51 min

U novom broju donosimo

Novi broj

17 Srp 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

16 Srp 2025