Pad BDP BiH bit će manji nego kod susjeda
Bruto domaći proizvod Bosne i Hercegovine doživjet će dubok pad u drugom kvartalu ove godine, ali će on biti manji nego kod pojedinih zemalja u okruženju, vidljivo je iz podataka koje su objavili entitetski zavodi za statistiku, izvještava Indiaktor.ba. Prema prvim procjenama statističkih zavoda, u Federaciji realni pad BDP-a iznosio je 9,7 posto u drugom kvartalu u odnosu na isti kvartal prethodne godine, dok je istovremeno pad u Republici Srpskoj bio 6,9 posto. Prema podacima Federalnog zavoda za statistiku, najveći realni pad bruto dodane vrijednosti zabilježen je u djelatnostima: Trgovina na veliko i na malo; popravak motornih vozila i motocikala; Prijevoz i skladištenje; Djelatnosti pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane 25,3 posto, dok je pad u industriji bio 13,5 posto. Rast su zabilježili Građevinarstvo 6,3 posto i Poljoprivreda, šumarstvo i ribolov 2,4 posto. U RS-u najveći pad realne bruto dodane vrijednosti bio je u djelatnosti Umjetnost, zabava i rekreacija; Ostale uslužne aktivnosti za 25,2 posto, Trgovina na veliko i trgovina na malo, opravka motornih vozila, motocikala; Promet i skladištenje; Djelatnosti pružanja smještaja, pripreme i posluživanja hrane, hotelijerstvo i ugostiteljstvo za 15 posto, dok je pad u prerađivačkoj industriji bio 15,6 posto. Rast je u zabilježen u područjima Poljoprivreda, šumarstvo i ribolov za 2,8 posto i Financijske djelatnosti i djelatnosti osiguranja za 1,5 posto.
Nakon što su entitetski zavodi objavili procjene za očekivati je skoru objavu i Agencije za statistiku BiH o kretanju BDP-a BiH u drugom kvartalu. S obzirom na entitetske brojke, izvjestan je dubok pad, ali izražen u jednocifrenoj brojci, nakon što je u prvom kvartalu ostvaren realni rast od dva posto. Ipak, po svemu sudeći, naša zemlja će imati manji pad BDP-a u drugom kvartalu nego što je slučaj sa znatnim brojem drugih zemalja regije.
Primjerice Crna Gora imala je pad BDP-a od 20,2 posto, Hrvatska 15,1 posto, Slovenija 13 posto, Sjeverna Makedonija 12,7 posto, Albanija 7,5 posto, Srbija 6,4 posto.