Dnevni.ba - PRELOADER

PADAMO: I u Europsku uniju izvozimo znatno manje nego ranije

23 Srp 2024


PADAMO: I u Europsku uniju izvozimo znatno manje nego ranije
Izvoz u države CEFTA-e ove godine potonuo za nevjerojatnih 21,6 posto

Piše: Dragan Bradvica

dragan@dnevni-list.ba

Ekonomski podaci iz mjeseca u mjesec zorno pokazuju razmjere nerada domaćih vlasti, ali i geopolitičkih trvljenja, odnosno globalnih ekonomskih poteškoća. Mala i krhka ekonomija kakva je ona u Bosni i Hercegovini ponovno se našla na velikom udaru, a da vlasti do sada nisu 'ni prstom makle' kako bi proveli žurne i bolne reforma, a na taj način barem počeli zaustavljati negativne trendove. 

Očito je kako ne rade ništa, ali su zato pojedincima svakodnevno puna usta obećanja o boljem životu. Nažalost za sva tri konstitutivna naroda i žitelje ove države brojke demantiraju lažna obećanja. 

- U razdoblju siječanj-lipanj 2024. godine izvoz je iznosio sedam milijardi 964 milijuna maraka, što je za 8,3 posto manje nego u istom razdoblju 2023., dok je uvoz iznosio 14 milijardi 51 milijun maraka, što je za 3,1 posto više nego u istom razdoblju prethodne godine. Pokrivenost uvoza izvozom je iznosila 56,7 posto, dok je vanjskotrgovinski robni deficit iznosio šest milijardi 87 milijuna maraka, objavila je u ponedjeljak Agencija za statistiku BiH. 

CEFTA i EU

Nadalje, navode se kako je izvoz u zemlje CEFTA iznosio milijardu 263 milijuna maraka, što je za 21,6 posto manje nego u istom razdoblju 2023., dok je uvoz iznosio milijardu 590 milijuna maraka, što je za 0,3 posto više nego u istom razdoblju prethodne godine. Pokrivenost uvoza izvozom je iznosila 79,4 posto. 

Izvoz u zemlje EU je iznosio pet milijardi 933 milijuna maraka, što je za 7,3 posto manje nego u istom razdoblju 2023., dok je uvoz iznosio osam milijardi 417 milijuna maraka, što je za 6,1  posto više nego u istom razdoblju prethodne godine. Pokrivenost uvoza izvozom je iznosila 70,5 posto.

Nastavak stagnacije zaposlenosti

Uz ove, objavljeni su i najnoviji podaci o tržištu rada u našoj državi. Niti oni nisu ohrabrujući. 

- U svibnju 2024. broj zaposlenih osoba u BiH iznosio  je 856.860, a od toga 389.467 žena. U odnosu na travanj 2024. broj zaposlenih osoba se povećao za 0,1 posto i broj zaposlenih žena se povećao za 0,2 posto, stoji u priopćenju.

Nadalje, u svibnju 2024. broj registriranih nezaposlenih osoba u BiH iznosio je 324.517, a od toga 191.913 žena. Broj registriranih nezaposlenih osoba se u odnosu na travanj 2024. smanjio za 1,6 posto (broj muškaraca se smanjio za 2,0 posto, a broj žena se također smanjio za 1,4 posto). U usporedbi sa svibnjem 2023. broj registriranih nezaposlenih se smanjio za 5,9 posto (broj muškaraca se smanjio za 7,5 posto, a broj žena se također smanjio za 4,8 posto).

Biznis


Skoro 100 milijuna eura za poddionice Medakovo-Ozmice i tunel Kvanj-Buna

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine je na današnjoj sjednici u Sarajevu, na prijedlog Fed...

25 Lip 2025

NAĐA KALVINJO

Grupacija EIB povecava finansiranje za 2025.

Grupacija EIB povećava gornju granicu finansiranja 2025. godine na rekordnih 100 milijardi evra k...

25 Lip 2025

HOĆE LI DOĆI DO DEALA U CARINSKOM SPORU IZMEDJU TRUMPA I EU?

Zbog Trumpa investitori se okreću EU

Svojom grubom trgovinskom politikom Donald Trump je uplašio investitore. To Evropi i Njemačkoj ot...

25 Lip 2025