Papa Franjo čestitao Uskrs, pozvao na primirje u Gazi

VATIKAN - Papa Franjo, koji se još uvijek oporavlja, pojavio se u nedjelju malo iza podneva na balkonu bazilike svetog Petra u Rimu i poželio sretan Uskrs hiljadama vjernika okupljenih za najvažniji praznik u kršćanskom kalendaru.
Jedva mjesec dana nakon otpusta iz bolnice, 88-godišnji Papa, čija je prisutnost bila neizvjesna, pojavio se kako bi dao svoj tradicionalni blagoslov “Urbi et Orbi” (grad i svijet), koji se prenosio širom svijeta, prenosi Hina. Umjesto pape Franje, kardinal Angelo Comastri služio je misu na otvorenom pred hiljadama ljudi na Trgu Svetog Petra i održao propovijed koju je pripremio papa a u kojoj preispituje sukobe u svijetu.
U poruci Papa je osudio “dramatičnu i prezira vrijednu humanitarnu situaciju” u Gazi, upozorivši na “sve snažniju klimu antisemitizma koja se širi svijetom”.
“Pozivam zaraćene strane: obustavite vatru, oslobodite taoce i pružite dragocjenu pomoć izgladnjelom stanovništvu koje žudi za budućnošću u kojoj će vladati mir”, poručio je Papa u tekstu. Crkva Svetog Petra bila je puna narcisa, lala i drugog cvijeća koje je poklonila Nizozemska. Uskrs je najradosniji praznik u kršćanskom kalendaru, kada vjernici proslavljaju uskrs Isusa Kristovo nakon njegovog raspeća. Ove godine slave ga istog dana i katolički i pravoslavni krišćani. Uskrs se u Vatikanu tradicionalno obilježava uskršnjom misom na kojoj se upućuje tradicionalna poruka Urbi et orbi. Papa Franjo, kritičar američkog predsjednika Donalda Trumpa, u nedjelju ujutro, uoči mise, privatno se sastao s američkim potpredsjednikom JD Vanceom, objavio je Vatikan u saopćenju. Vance, katolik koji je došao u sukob sa Papom zbog imigracijske politike Trumpove administracije, sastao se sa njim u njegovoj rezidenciji u Vatikanu kako bi si uzajamno čestitali Uskrs.
“Papa Franjo je održao kratak privatan sastanak, u trajanju od nekoliko minuta, radi razmjene dobrih želja na Uskrs”, ističe se u saopćenju. Papa i vatikanski zvaničnici su kritizirali nekoliko politika Trumpove administracije, uključujući njene planove da deportira milione migranata iz SAD-a i smanjenje strane pomoći i programa socijalne zaštite. Papa Franjo je obuzdavanje imigracije nazvao “sramotom”, podsjeća Al Jazzera.