PENAL IZ PRVE LIGE FBIH: “Božja noga” Raheema Sterlinga

09 Srp 2021

Iako je Engleska protiv Danske pružila bolju igru u polufinalu Europskog prvenstva na stadionu Wembley u Londonu, bila  agresivnija, više htjela pogodak, kreirala prilike i pritiskala, na kraju će se njihov prolazak u finale (2:1) pamtiti kroz u najmanju ruku sumnjiv penal, koji ih je odveo do završne utakmice jednog velikog turnira prvi put poslije 1966. godine i osvajanja Svjetskog prvenstva.

Nizozemski sudac Danny Makkelie je pokazao na kazneni udarac u 102. minuti i tako skratio muke Engleza. Istina, Harry Kane je zabio poslije odbijanca, ali koji je došao nakon penala i obrane Kaspera Schmeichela. Raheem Sterling tvrdi da ga je protivnik sapleo i da je penal postojao, a iako je bila evidentna njegova namjera da padne bez ozbiljnijeg kontakta i iznudi bijelu točku, sa odlukom glavnog suca se složila i kontrola u VAR sobi.

Jedanaesterac je djelovao kao preslik situacija iz Prve lige FBiH početkom ovog milenija – bitno je samo da domaći igrač padne u šesnaestercu, za ostalo se brine glavni sudac. Na Wembleyju je to bilo još izraženije jer je nepravdu potvrdila i VAR soba, što dodatno potvrđuje namjeru da se “pogura” domaćin.

- Apsolutno je bio prekršaj, ušao sam u kazneni prostor i suparnik me sapleo, kazao je Sterling.

I pokojni Diego Armando Maradona je tek 2007. godine u intervjuu Garyju Linekeru priznao da postignuti gol za Argentinu protiv Engleske u polufinalu Mundijala 1986. godine ipak nije bila “božja”, već njegova ruka. Ta utakmica je završila pobjedom od 2:1 Argentine, dva gola je zabio Maradona, a jedan upravo Lineker. Pogodak kojim su Englezi došli do finala Eura nije ni blizu tako legendaran, ali je kao nepravda jako blizu ove razine.

Poslije ovako izborenog finala, koje je unatoč dobroj igri obilježio jedanaesterac, nogometni svijet će se dobrim dijelom okrenuti na stranu Talijana u finalu. Koliko će to međutim utjecati na ekipu koja će imati podršku punog Wembleyja, uz samo 1.000 navijača Italije, pokazat će finale u nedjelju od 21 sat.

Hjulmand: Vrlo smo razočarani

Penal u produžecima bio neizbježna tema na koju se osvrnuo i Kasper Hjulmand.

- Sviran je kazneni udarac koji to nije trebao biti. To me trenutno živcira, vrlo smo razočarani. Ne možete proći kraj druge lopte na terenu, to ima mnogo utjecaja na igru. Znam da to sad zvuči čudno, ali ne mogu si pomoći, imam te osjećaje. Jedna je stvar izgubiti utakmicu, dogodi se, ali je ovakav način razočaranje jer su se momci mnogo borili, rekao je izbornik Danske.

Southgate: Čeka nas još jedna epska utakmica

Engleska je prvi put u povijesti izborila plasman u finale EP-a i 11. srpnja na Wembleyju igrat će protiv Italije.

- Bila je ovo nevjerojatna večer, navijači su bili nevjerojatni. Nakon velike pobjede nad Ukrajinom, rekao sam svojim momcima da protiv Danske neće biti lako. Znali smo da neće biti lako. Međutim, nikad nisam sumnjao u momčad, osjećao sam da ćemo uspjeti. Najbolja stvar ove večeri je što smo navijačima i cijeloj zemlji priuštili fantastičnu noć, emociju koja će trajati četiri dana. Italija? Već dvije godine pokazuje veliku vrijednost. Imaju istinske ratnike, ali cijela je momčad vrlo jaka. Bit će to još jedna epska utakmica. Ali mi želimo pisati svoju povijest, poručio je izbornik Engleza Gareth Southgate.

Kane: Imao sam sreće

Engleski kapetan Harry Kane, koji je zabio pogodak za 2-1, proglašen je igračem utakmice.

- Nije bilo lako postići gol, Schmeichel je odličan vratar, ali ipak sam zabio, imao sam sreće. Protiv Italije će biti teško, ali želimo osvojiti Europsko prvenstvo kod kuće. Bila je to vrlo teška utakmica. Danska je obrana bila odlična i bilo je teško probiti je. Znali smo da moramo biti strpljivi, kazao je Kane.

Schmeichel: Nije bio penal

Legendarni Peter Schmeichel u razgovoru za beIN SPORTS-u komentirao je sporni penal.

- Sudac je napravio ogromnu grešku i o tome će se još dugo pričati. Teško je ovo prihvatiti jer to nije bio penal. Bio bih puno opušteniji i mirniji da su Englezi iskoristili jednu od mnogih prilika koje su stvorili, ali, nažalost, mislim da je sudac napravio veliku pogrešku, kazao je Schmeichel.

Mourinho: Ne razumijem suca i VAR

Jose Mourinho je komentirao penal za engleske medije.

- Reći ću ono što sam vidio. Možda vam se neće svidjeti... Ono nije bio penal! Bolja momčad je pobijedila, Engleska je fantastična i zasluženo je u finalu, ali ono nikad neće biti penal. Ne razumijem odluku suca, posebno na ovom nivou i u polufinalu Eura. Još manje razumijem odluku sudaca iz VAR sobe da ne reagiraju. Kao nogometni zaljubljenik sam sretan što je Engleska u finalu, ali i tužan načinom na koji je to izboreno.

1

Englezima će to biti prvo finale na Europskim prvenstvima nakon što su 1968. bili treći, a 1996. zapeli u polufinalu, dok je Italija jedini naslov osvojila 1968. godine, a još dva puta izgubila u finalima (2000, 2012).

725

Jordan Pickford je u 25. minuti utakmice oborio rekord legendarnog Gordona Banksa koji je 1966. godine povezao 720 minuta bez primljenog gola. Pickford je sakupio 721 minutu bez primljenog gola oborivši rekord, ali četiri minute kasnije njegovu seriju je prekinuo napadač Sampdorije. Pickfordov rekord sada iznosi 725 minuta bez primljenog gola.

Piše: Ersan Bijedić