Dnevni.ba - PRELOADER

Perspektive za razvoj bh. gospodarstva sve bolje

11 Pro 2023


Perspektive za razvoj bh. gospodarstva sve bolje

Završnim događajem pod nazivom “Perspektive razvoja bh. gospodarstva”, u Sarajevu je okončan trogodišnji projekt Covid-19 Investment Response / EU4Business Recovery, kojeg su financirali EU i Vlada Njemačke s ciljem da se osigura opstanak mikro, malih i srednjih poduzeća (MMSP) u važnim bitnim sektorima bh. gospodarstva a kako bi se ublažilo negativne efekte uzrokovane pandemijom Covid-19.

Projekt je dao ekonomski i društveni doprinos u oblastima zaštite na radu, turizma, inovacija proizvoda i digitalizacije, što je i pokazano na završnom događaju kroz brojne pozitivne priče o poslovanju krajnjih korisnika i korisnica projekta koji su unaprijedili svoje poslovanje.

Velika pomoć

Projekt je pružio tehničku i financijsku podršku MMSP s fokusom na žene, mlade i osobe koje pripadaju ranjivim skupinama, a kroz njegovu je realizaciju zadržano više od 8.700 radnih mjesta, otvoreno je više od 550 novih, a podržano 160 startup-a i 343 mikro, malih i srednjih poduzeća.

Događaj “Perspektive razvoja bh. gospodarstva” značio je i susret donatora, realizatora projekta i krajnjih korisnika, koji su razgovarali o postignutom. Jedan je od zaključaka da BiH ima veliki neiskorišten potencijal koji se ogleda u prirodnim resursima, ogromnom ljudskom potencijalu, ali i u blizini europskom tržištu.

Susret je otvorio razgovor o velikim postignućima u sektoru turizma, gdje se zahvaljujući ovom projektu pet turističkih destinacija iz BiH plasiralo na listu Top 100 turističkih destinacija u svijetu.

- Danas govorimo o projektu koji smatram jednim od najboljih projekata koje je u BiH financirala EU. Njime smo kanili podržati poslovanje u BiH u vrijeme krize i fokusirali smo se na sektore i na tvrtke koje su se suočavale s različitim izazovima. Danas slavimo značajne rezultate koje smo postigli projektom, riječi su Johanna Sattlera, šefa Delegacije EU u BiH, koji je ocijenio da se, u cilju unaprjeđenja poslovnog okruženja, BiH mora okrenuti energetskim ulaganjima i održivom turizmu, a potrebnom drži i bolju suradnju privatnog i javnog sektora.

- Kada je pandemija zaustavila sve, za Njemačku je sasvim prirodno bilo udružiti snage sa svojim partnerima u okviru ovog projekta, imajući u vidu da Njemačka i BiH imaju snažne i povijesne veze. Kao jedan posvećen partner, Njemačka nastavlja pružati podršku BiH. Covid-19 Investment Response / EU4Business Recovery se inicijalno fokusirao na sektore koji su najteže pogođeni samom pandemijom, uključujući izvozni sektor. Tijekom realizacije projekta, uočena je kvaliteta privatnog sektora u BiH i obećavajući potencijal zbog strateške geografske lokacije i ljudskog potencijala, naveo je veleposlanik Njemačke u BiH Thomas Fitschen, prema čijem je mišljenju prekrasna priroda u BiH potencijal za budućnost te da razvoj eko turizma, koji je može učiniti posebnom turističkom destinacijom, predstavlja 'tajni sastojak' razvoja domaćeg gospodarstva.

Impresivne brojke

- U poljoprivredno-prehrambenom sektoru ulagali smo, zajedno s 54 kompanije i više od 410 malih poljoprivrednika. Naš fokus usmjeren je na izgradnju bolje budućnosti nakon krize. Podržane kompanije nisu samo oporavile svoje poslovanje, već su usvojile i nove poslovne modele i digitalnu transformaciju, povećavajući svoju proizvodnju, prihode i stvarajući nova radna mjesta, istaknuo je Sylvain Merlen, rezidentni predstavnik UNDP-a u BiH.

Ukazao je, pak, na problem dostupnosti kvalificirane radne snage, u čemu je najranjiviji sektor onaj tekstila te kože i obuće.

- Taj sektor u BiH uvelike ovisi o globalnim trendovima i, dođe li do promjena u lancu vrijednosti, on trpi najviše. Ovaj sektor upošljava i veliki broj žena, a propadanje sektora podrazumijeva sve manje radnih mjesta za žene. Zbog svega navedenog, mi smo pružili integrirani paket pomoći koji se sastojao iz financijskog dijela, ali smo pružili i tehničku podršku kako bi se unaprijedilo poslovne procese, dalo podršku gospodarskom rastu. Osobito smo se fokusirali na odnos uprave prema radnicima i njihovom položaju u dotičnoj kompaniji, rekla je Lejla Tanović, koordinatorica MOR-a u BiH.

Osim sektora turizma, kako je navela Danija Krieg, projektna menadžerica GIZ-a, projekt Covid-19 Investment Response / EU4Business Recovery, kojeg su realizirali Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, Razvojni program UN-a (UNDP) i Međunarodna organizacija rada (ILO) je dao i značajan doprinos u sektoru metaloprerade, drvoprerade, poljoprivrede i prehrambene industrije, te sektoru proizvodnje tekstila i obuće.

- Uz financijsku podršku EU-a i njemačkog Ministarstva za ekonomsku suradnju i razvoj, kroz projekt, vrijednost kojeg je 13,7 milijuna eura, pokrenuti su novi biznisi, uvedeni novi i održivi poslovni modeli, otvoreno je više od 550 novih radnih mjesta, uspostavljeno deset HelpDesk sustava, a projekat je podržao 343 mikro, mala i srednja poduzeća u BiH, dodala je Krieg.

UNDP je, uz financijsku podršku EU-a, nakon pandemije Covid-19 sačinio paket pomoći za privatni sektor, ali su i gospodarstvenici bili spremni ulagati kako bi, nakon pandemije, oporavili svoje biznise.

EU


EBRD

EBRD pripremio oko 100 milijuna eura za potporu mladim poduzetnicima

Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD) saopćila je jučer da će u okviru programa za potporu pod...

22 Stu 2024

Delegacija EU-a u BiH: Glavni pregovarač mora imati puni mandat predstavljati državu u cjelini

Odluka Europskog vijeća iz ožujka ove godine o otvaranju pristupnih pregovora BiH s EU-om predsta...

21 Stu 2024

EU

Sutra sastanak Pododbora za poljoprivredu i ribarstvo između EU i BiH

Osmi sastanak Pododbora za poljoprivredu i ribarstvo između Evropske unije i Bosne i Hercegovine ...

18 Stu 2024