Dnevni.ba - PRELOADER

Pirotehnika i oružje u danima praznika velika prijetnja

24 Pro 2021


Pirotehnika i oružje u danima praznika velika prijetnja

U Hercegovačko-neretvanskoj županiji u tijeku je kampanja podizanja svijesti o opasnosti rabljenja vatrenog oružja i pirotehnike u danima praznika. Provodi je Ministarstvo unutarnjih poslova Županije u suradnji s Programom Ujedinjenih naroda za razvoj u Bosni i Hercegovini.

Policijski službenici MUP-a u sklopu akcije jučer su dijelili promotivne letke i tako ih upoznali s opasnostima i posljedicama zloupotrebe oružja, odnosno sa sankcijama za ovo kazneno djelo.

Broj pucnjava u padu

Glasnogovornik Ljudevit Marić pozvao je građane da budu savjesni, te da na civiliziran način bez  uporabe pirotehnike i oružja slave nadolazeće blagdane.

- Uradili smo letke koje dijelimo u suradnji s Policijskom upravom Mostar i ostalim frekventnim policijskim centrima. Građane informiramo o zakonskim posljedicama za slučaj ovoga djela. Statistički podaci kažu da je uporaba oružja i pirotehnike u posljednje dvije godine u opadanju, ali mi i dalje nastojimo uticati na svijet građana. Svi koji zlouporabe oružje bit će kažnjeni sukladno važećim propisima. Svjesni smo da postoji i oružje koje je nelegalno, i to nastojimo iskorijeniti našim akcijama, rekao je Marić.

Projektni oficir UNDP-a Vedad Pinjo rekao je da su u ovoj organizaciji trenutačno fokusirani na akciju kojom se nastoji spriječiti ili makar smanjiti korištenje oružja u danima praznika.

- U cijeloj zemlji nastojimo probuditi svijet građana o opasnosti rabljenja oružja i pirotehnike. Ljudi nažalost  kod nas imaju tendenciju korištenja oružja u slavljeničke svrhe. Mi se trudimo to spriječiti, naveo je Pinjo.

Što nalaže zakon?

Akcija će u HNŽ-u trajati do Nove godine. Inače, građani vjerojatno nisu ni svjesni kakvim kaznama podližu sukladno zakonima koji se, istina, razlikuju od županije do županije, međutim kazne su na prostoru cijele Federacije BiH približne. One se za fizička lica kreću u rasponu od stotinu do 1.500 KM.

Zanimljivo je i kako pravna lica koja mimo zakona organiziraju bakljade ili vatromete mogu biti kažnjena s čak 12.000 maraka.

Prema zakonima koji su na snazi, svaka bakljada ili vatromet se moraju najaviti u nadležnoj policijskoj upravi najkasnije 72 sata prije upriličenja. Nakon toga nadležna uprava ili iznimno Ministarstvo mogu zabraniti iste, ukoliko smatraju da bi bakljada ili vatromet ugrozili sigurnost građana.

Nerijetko ranije upravo u vremenu praznika događali su se incidenti u kojima su nažalost pojedinci dobijali i teže tjelesne ozljede. Takav slučaj nedavno je zabilježen u Srbiji i potresao je kompletan region.

H. Ž.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

17 h 40 min

U novom broju donosimo

Novi broj

19 Ruj 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

18 Ruj 2024